REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Majówka na własnej działce

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

REKLAMA

Zakup działki rekreacyjnej może być stosunkowo łatwym przedsięwzięciem w porównaniu z wynajęciem domku, czy pokoju podczas długiego weekendu. Wystarczy kilkanaście tysięcy, aby spędzić majówkę na swoim. Warto już dziś pomyśleć o zakupie działki rekreacyjnej aby uniknąć gorączkowych poszukiwań za rok.

Już tylko trzy dni pozostały do długiego majowego weekendu, choć w tym roku to zaledwie trzy dni wolnego. Szczęśliwcy, którzy planują wyjazd, odkurzają już grille, rowery i kajaki. Wynajęcie domku kempingowego z terenem biwakowym na przykład na Mazurach czy nad morzem to wydatek rzędu 40-120 zł na osobę (cena za dobę), w zależności od standardu. Home Broker sprawdził, ile może kosztować własna nieruchomość w cichej i malowniczej okolicy.

REKLAMA

Działkę można kupić już za kilka tysięcy

Działka za miastem wcale nie musi być droga. Oczywiście im dalej od miasta, tym taniej. Przykładowo, grunt o powierzchni 8 arów położony 90 km od stolicy, w bezpośrednim sąsiedztwie Narwi i pięknych lasów kosztuje 19 tys. zł. Pobliska rzeka jest doskonałą atrakcją dla wędkarzy. Z kolei w okolicach Płońska, w odległości około 60 km od Warszawy, w otoczeniu sosnowych lasów, można kupić 30-arową działkę rekreacyjną w cenie 16 tys. zł. Około 70 km od Lublina możliwe jest natomiast nabycie działki rolnej o powierzchni 70 arów w cenie zaledwie 7 tys. zł.

Własny domek albo … przyczepa kempingowa

REKLAMA

To są ceny za sam grunt. Można na nim postawić domek, drewniany lub murowany, o wielkości zależnej od potrzeb rodziny. Budowa domku to koszt rzędu 200 tys. zł w przypadku powierzchni 100 m kw. (stan deweloperski). Inwestycja wymaga oczywiście przejścia przez procedurę administracyjną, związaną z uzyskaniem pozwolenia na budowę czy pozwolenia na użytkowanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bez zezwolenia można postawić tylko obiekt budowlany, który nie jest trwale związany z gruntem, czyli można go na przykład przenieść w inne miejsce. Chodzi o różnego typu domki, które można kupić w całości , altanki ogrodowe, kioski czy kontenery.

Duża rozpiętość kosztów

Alternatywą może być postawienie na działce przyczepy kempingowej. W tym przypadku zupełnie nie ma znaczenia, jaki typ gruntu kupujemy. Przyczepę można ponadto wykorzystać do innych wyjazdów. Koszt zakupu przyczepy czy kampera, może być bardzo różny, zależnie do wielkości, wyposażenia czy roku produkcji. Ceny zaczynają się już od kilku tysięcy złotych, ale mogą też sięgać 200 tys. zł w przypadku w pełni wyposażonych domów na kółkach.

Może się nadarzyć okazja zakupu gotowego zestawu – działka plus przyczepa. 15 km od Bydgoszczy położony jest grunt o powierzchni 6 arów wraz z przyczepą kempingową. Łączna cena to 60 tys. zł. w okolicy znajdują się takie atrakcje, jak Jezioro Jezuickie czy Puszcza Bydgoska.

Gotowe domy w cenie od 200 do ponad 700 tys. zł

REKLAMA

Mniej czasochłonną alternatywą może być nabycie używanego domu w zielonej okolicy. Na początku br. można było nabyć za niewiele ponad 200 tys. zł leśniczówkę o powierzchni 150 m kw. w malowniczej okolicy lasów i jezior (50 km od Koszalina i 90 km od Trójmiasta). Na działce o powierzchni 30 arów częstymi bywalcami są sarny, dziki, a nawet jelenie.

W odległości 40 km od Torunia w kierunku Golubia-Dobrzynia jest do kupienia dom o powierzchni 150 m kw. na działce o powierzchni ponad 4 ha. Cena to 530 tys. zł. Z jednej strony działkę otaczają kompleksy leśne wraz z doliną rzeki Drwęcy, z drugiej strony zespół jezior. Nieruchomość znajduje się na uboczu, co pozwala zaznać błogiej ciszy.

Miłośnikom Mazur można natomiast polecić działkę o powierzchni 21 arów wraz z kilkuletnim domem o powierzchni 150 m kw. w Gminie Pisz. Na działce stoi tradycyjna mazurska chałupa z drewna sosnowego, dom gospodarczy oraz zagospodarowany ogród wraz z 30-letnim drzewostanem sosnowym. W sąsiedztwie na nabywcę czekają ponadto takie atrakcje jak: jeziora, Puszcza Piska i Mazurski Park Krajobrazowy. Cena za tę nieruchomość to 780 tys. złotych.

Przykładowe działki rekreacyjne oraz domy w otoczeniu zieleni

Opis

Cena ofertowa

Położenie

Grunt rolny o pow. 70 arów, w okolicy las

7 000 zł

Ostrów, 70km na południowy wschód od Lublina

Działka rekreacyjna o pow. 30 arów, w okolicy lasy sosnowe

16 000 zł

Drożdżyn, 5 km od Płońska, 60 km na północ od Warszawy

Działka rekreacyjna o pow. 8 arów, w okolicy Narew i lasy

19 000 zł

Sieluń, na trasie Warszawa - Ostrołęka, 90 km od stolicy

Działka rekreacyjna o pow. 6 arów, w okolicy Jezioro Jezuickie i Puszcza Bydgoska; wraz z działką przyczepa kempingowa

60 000 zł

Prądocin, 15 km od Bydgoszczy

Dom o pow. 150 m kw. z działką 4 ha, w okolicy zespół jezior, kompleksy leśne i Drwęca

530 000 zł

Wąpielsk, 40 km na wschód od Torunia

Nowy dom o pow. 150 m kw. i tradycyjna chałupa z drewna sosnowego na działce o pow. 21 arów; W okolicy jeziora, Puszcza Piska i Mazurski Park Krajobrazowy

780 000 zł

Jaśkowo, Gmina Pisz, w połowie drogi między Białymstokiem i Olsztynem

XVIII-wieczny młyn wraz z domem, stajnią, budynkiem gospodarczym, grillem, wędzarnią, piecem, suszarnią oraz banią; działka o pow. 19 ha

7 000 000 zł

Mazury Zachodnie, 10 km od Ostrołęki

A może XVIII-wieczny młyn

Ciekawostką dla miłośników tradycji i historii może być XVIII-wieczny młyn wraz z domem, stajnią, budynkiem gospodarczym, grillem, wędzarnią, piecem, suszarnią oraz banią – wszystko utrzymane w doskonałym stanie na działce o powierzchni 19 ha. Nieruchomość położona na granicy Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich, w atrakcyjnym turystycznie rejonie Mazur Zachodnich. W promieniu ok. 10 kilometrów znajduje się wiele jezior, malownicza Ostróda, najwyższe wzniesienie Mazur, Góra Dylewska, oraz niepowtarzalny w skali całej Europy XIX wieczny system śluz i pochylni Kanału Elbląskiego. Choć nieruchomość ta nadaje się raczej na ekskluzywny hotel, to za bagatela 7 mln zł można stać się jej właścicielem i urządzić tu królewską majówkę dla rodziny i przyjaciół.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA