reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Najdroższe i najtańsze nieruchomości

Najdroższe i najtańsze nieruchomości

Najwyższe ceny mieszkań i domów można znaleźć w Warszawie, jednak najdroższe działki budowlane są w województwie pomorskim – wynika z danych Expandera. Średnia cena 1m2 mieszkania w największych miastach Polski może być niższa nawet o prawie 1/3 od cen warszawskich. Najniższe ceny nieruchomości przypisane są regionom Polski południowo-wschodniej.

Expander zgromadził dane, na temat cen transakcyjnych nieruchomości w poszczególnych województwach i największych miastach Polski za I kwartał 2010r. Baza danych Expandera obejmuje transakcje, zawierane głównie przez klientów indywidualnych. Wyniki przeprowadzonej analizy pozwalają na uporządkowanie poszczególnych regionów i miast pod względem średnich poziomów cen, po których dokonywano transakcji kupna domów, mieszkań i działek budowlanych oraz budowy domów. Ponadto ceny domów i mieszkań rozpatrywane są z zachowaniem podziału na rynek pierwotny i wtórny.

Wyniki przeprowadzonej analizy jednoznacznie wskazały województwo mazowieckie, w tym Warszawę i jej okolice, jako najdroższe punkty na polskiej mapie. Jeśli planujemy budowę domu lub jego zakup, czy też zakup mieszkania, musimy liczyć się z tym, iż w Warszawie zapłacimy za nie najwięcej i to niezależnie od tego, czy nieruchomość mieszkalną będziemy nabywać na rynku pierwotnym, czy wtórnym. Województwo mazowieckie nie jest najdroższe wyłącznie w kategorii średnich cen działek budowlanych. Te bowiem są jeszcze droższe w województwie pomorskim.

Myśląc o budowie lub kupnie domu, z reguły poszukujemy terenów o walorach krajobrazowych i rekreacyjnych, pozwalających na bliski kontakt z przyrodą, najmniej zanieczyszczonych – niestety regiony te są także najdroższe. Dotyczy to zwłaszcza województw: warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego i świętokrzyskiego, czyli obszarów o największej atrakcyjności turystycznej. Ponadto ceny domów zróżnicowane są w zależności od tego, czy pochodzą z rynku pierwotnego, czy wtórnego. Z danych Expandera wynika, że domy z rynku wtórnego mogą być tańsze, nawet o około 12-19%, względem oferty rynku pierwotnego. Najmniejsze różnice pod tym względem występują w województwie mazowieckim i Warszawie, gdzie ceny domów z rynku pierwotnego i wtórnego są zbliżone. Przyczyną tej sytuacji jest deficyt terenów pod nową zabudowę w najbardziej atrakcyjnych punktach miasta, przez co odleglejsza lokalizacja nowych domów, często budowanych w granicach lub poza granicami miasta wymusza obniżenie ceny za 1m2. Osoby sprzedające, często nawet zaniedbane i zniszczone upływem czasu domy, lecz o ciekawej lokalizacji w osiedlach willowych, mogą pozwolić sobie na podwyższenie ich cen, słusznie zakładając, że dla „tej lokalizacji” i tak znajdzie się kupiec. Oprócz Warszawy, gdzie za 1m2 domu na rynku pierwotnym trzeba zapłacić średnio 7303PLN, z wysokimi kosztami musimy się liczyć także w innych dużych miastach, jak Kraków, Wrocław, Trójmiasto. Głównym czynnikiem, decydującym o wysokim poziomie cen niskiej zabudowy mieszkalnej jest niedostatek działek budowlanych na obszarach miejskich.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stronyireszta.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama