reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > W spółce menadżerskiej nie rozliczysz się jak przedsiębiorca

W spółce menadżerskiej nie rozliczysz się jak przedsiębiorca

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów podjął 26 kwietnia 2010 r. uchwałę (sygn. akt II FPS 10/09), że wspólnicy spółki jawnej świadczącej usługi zarządzania przedsiębiorstwem nie mogą rozliczać się podatkiem liniowym, a zatem nie mogą też ustalać kosztów jak przedsiębiorcy.

W uchwale podkreślono, że usługi zarządcze świadczą w spółce jawnej konkretne osoby (menadżerowie), którymi są np. wspólnicy tej spółki. I to ci wspólnicy są podatnikami PIT, a nie spółka. Zatem tacy menadżerowie (wspólnicy spółki osobowej) mogą być opodatkowani tylko na podstawie art. 13 ust. 9 ustawy o PIT, a więc wg skali podatkowej i z ryczałtowymi kosztami (takimi jak w przypadku pracowników). Nie mają więc prawa np. do stawki liniowej i przywileju ustalania kosztów tak jak przedsiębiorcy.

Uchwała ta stoi w sprzeczności z wieloma orzeczeniami sądów administracyjnych, które nie widziały nic niezgodnego z prawem w rozliczaniu się spółek menadżerskich tak jak to robią wszystkie spółki osobowe prowadzące działalność gospodarczą. Niestety NSA uznał inaczej i należy się spodziewać, że ta uchwała wpłynie na orzecznictwo NSA i wojewódzkich sądów administracyjnych.

Polecamy: Jak menadżer powinien opodatkować swój dochód

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama