REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

e-SENS obniży koszty prowadzenia firmy

e-SENS (Electronic Simple European Networked Services) pomoże rozwijać cyfrowe usługi publiczne, które ułatwią przedsiębiorcom prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Unii Europejskiej (UE). 14 sierpnia 2013 r. Komisja Europejska (KE) podpisała „Grant Agreement” - dokument zatwierdzający uruchomienie projektu.

Ułatwienia przy przekazywaniu 1% z PIT

 Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy ułatwiający przekazywanie1% podatku PIT. Jak zgodnie z projektem będzie wyglądało przekazywanie 1% podatku PIT. 

Zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych

Prezydent Bronisław Komorowski 14 sierpnia 2013 r. podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zmienia ona krąg osób, których składki na ubezpieczenia społeczne emerytalne i rentowe w związku z opieką nad dzieckiem będą opłacane z budżetu państwa. Kogo obejmą zmiany?

Budżet państwa opłaci składki za rodziców

Osoby bezrobotne, pracujące na umowach o dzieło i zleceniach, samozatrudnione i rolnicy opiekujący się dziećmi będą mieli opłacone przez budżet państwa składki ubezpieczeniowe. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał 14 sierpnia 2013 r. nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

REKLAMA

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o finansach publicznych

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o finansach publicznych. Jest to równoznaczne ze zgodą na zawieszenie pierwszego progu ostrożnościowego. 

Udzielanie wsparcia inwestorom

Zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej Polski to główny cel uchwały zmieniającej „Program wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2020”. Dokument przygotowany przez MG, Rada Ministrów przyjęła na ostatnim posiedzeniu.

Polska gospodarka w lepszej kondycji

Ostatnie dane makroekonomiczne wskazują na to, że w polskiej gospodarce wreszcie "coś drgnęło" i powoli wychodzi ona z dołka. PKB w II kwartale wzrósł o 0,8 proc. Według Eurostatu zarówno sprzedaż detaliczna, jak i produkcja przemysłowa wzrosły w czerwcu o ponad 5 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Optymizm widać nie tylko w "twardych" danych. Wskaźnik aktywności finansowej PMI przekroczył ostatnio poziom 50 pkt., czyli granicę pomiędzy stagnacją a ożywieniem. 

Łatwiejszy dostęp do kredytów konsumpcyjnych

Kredyty konsumpcyjne i hipoteczne będą udzielane według łagodniejszych kryteriów. Jednakże znaczna konkurencja wśród firm pożyczkowych powoduje ostrożniejsze działania banków.

REKLAMA

Koniec roamingu w Unii Europejskiej?

Już w przyszłe wakacje możliwy jest koniec roamingu w Unii Europejskiej. Komisja Europejska chce przyspieszyć zniesienie stawek roamingowych. Eksperci przyznają, że nie ma żadnego uzasadnienia technicznego, by telefonowanie do innych krajów UE kosztowało więcej niż w granicach jednego państwa.

Resort finansów chce uregulować pożyczki pozabankowe

Ministerstwo Finansów chce uregulować rynek pożyczek pozabankowych poprzez stworzenie rejestru firm pożyczkowych. Komisja Nadzoru Finansowego ma dostać nowe uprawnienia, a kary za prowadzenie działalności bankowej bez zezwolenia będą wyższe. Resort myśli także o wprowadzeniu limitu maksymalnego kosztu kredytu.

Zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym

Zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym był przedmiotem wyroku NSA wydanego pod koniec lipca. Orzeczenie NSA umożliwia podatnikom skarżenie postanowień wydawanych przez Naczelników Urzędu Skarbowego w kwestii przedłużenia terminu zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym.

Młodzi na rynku pracy

Poprawa sytuacji ludzi młodych na rynku pracy zależy, m.in. od  zwiększenia mobilności zawodowej Polaków, dostosowania programu nauki i studiów do potrzeb pracodawców, zmniejszenia kosztów pozapłacowych ponoszonych przez przedsiębiorców, rozpowszechniania staży jako sposobu zdobywania doświadczenia zawodowego i wprowadzenie bonów szkoleniowych - uważa Konfederacja Lewiatan.

Kontrola zwolnień lekarskich

Kontrola zwolnień lekarskich przeprowadzonych przez ZUS wykazało, że niemal 115 mln zł wstrzymanych i obniżonych świadczeń chorobowych po pół roku przeprowadzanych przez ZUS kontroli zwolnień lekarskich i orzecznictwa o czasowej niezdolności do pracy. To aż o 30 mln zł więcej niż w analogicznym okresie 2012 r.

Akcja "Weź paragon" już na półmetku

Wakacyjna akcja „Weź paragon” na półmetku. Podczas jej trwania pracownicy skarbówki sprawdzają, czy sprzedawcy wydają kupującym paragony i korzystają z kas fiskalnych. Ma to w założeniu ograniczać nieuczciwą konkurencję i zmniejszać szarą strefę.

Kary za składowanie śmieci

Już wkrótce UE może zacząć nakładać wysokie kary za składowanie śmieci na wysypiskach. Rozwiązaniem może być budowa spalarni.

Podatek CIT od spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych

Spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne będą płatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Do tej pory ich dochody nie podlegały opodatkowaniu, opodatkowany był jedynie dochód ich wspólników.

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości - dołącz do grona partnerów

Chcesz współtworzyć największe wydarzenie promujące przedsiębiorczość w Polsce? Chcesz dołączyć do grona setek firm, organizacji pozarządowych, szkół czy uniwersytetów, które już po raz szósty włączą się w Światowy Tydzień Przedsiębiorczości? Dołącz do grona partnerów i zorganizuj własne wydarzenie pod szyldem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w listopadzie!

Opłata audiowizualna zastąpi abonament RTV

Opłata audiowizualna - zastępująca abonament - ma wynieść od 10 do 12 złotych od gospodarstwa domowego. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreśla, że to dopiero projekt, bez ostatecznych wyliczeń.

Ruchomy czas pracy - Prezydent podpisał zmianę kodeksu pracy

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ruchomego czasu pracy. Jakie zmiany dla pracodawców i pracowników wprowadza ruchomy czas pracy?

Deregulacja zawodów - druga transza

Deregulacja zawodów w drugiej transzy ma objąć m.in. takie profesje, jak: doradca podatkowy, biegły rewident i usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych. Założenia drugiej transzy deregulacji zawodów przedstawiło Ministerstwo Sprawiedliwości.

Niezapowiedziana kontrola PIP

Niezapowiedziana kontrola zatrudnienia jest nowym pomysłem Państwowej Inspekcji Pracy. Pracodawcy mają nie wiedzieć z wyprzedzeniem o kontroli legalności zatrudnienia w ich firmach.

Koniec z wekslami pracowniczymi?

Koniec z wekslami pracowniczymi. Pobieranie przez pracodawców weksli od pracowników albo domaganie się podpisania zgody na egzekucje długu będzie zakazane. Projekt zmian przepisów trafił do Sejmu.

Wniosek o interpretację podatkową - konieczna precyzja

Wniosek o interpretację podatkową musi zawierać precyzyjne określenie stanu faktycznego lub przyszłego. Brak precyzji może spowodować odrzucenie przez organ podatkowy wniosku o interpretację podatkową.

Restrukturyzacja firmy - projekt założeń ustawy

Celem projektu zmian jest umożliwienie firmom w trudnej sytuacji finansowej przeprowadzenie skutecznej restrukturyzacji firm. Jak ma się zmienić restrukturyzacja firmy?

Elektroniczy kontakt z urzędami i sądami

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o informatyzacji. Ma ona ułatwić kontakt obywateli i przedsiębiorców z administracją publiczną i sądami administracyjnymi, oraz zwiększyć liczbę i jakości e-usług. Przyjęty przez rząd 30 lipca projekt jest więc kolejnym etapem budowania spójnego systemu, którego celem jest efektywne świadczenie usług dla obywateli i przedsiębiorców

Będzie łatwiej uzyskać patent

Szykują sie ułatwienia w uzyskiwaniu patentu. Nie trzeba będzie m.in. używać certyfikowanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego, który jest dość drogi. W praktyce oznacza to, że zwykły podpis elektroniczny będzie równoważny z podpisem papierowym. W jaki sposób będzie można uzyskać patent?

Obowiązki pracodawcy w upalne dni

Upały oznaczają dodatkowe obowiązki dla pracodawcy. Praca w wysokich temperaturach może bowiem doprowadzić do odwodnienia i zasłabnięć. Jakie są obowiązki pracodawcy w upalne dni?

Ograniczenie prawa do stosowania kwartalnych okresów rozliczeniowych VAT

Ograniczenie prawa do stosowania kwartalnych okresów rozliczeniowych VAT dla przedsiębiorstw, które dokonują tylko marginalnego obrotu towarami „wrażliwymi", wpłynie niekorzystnie na działalność wielu firm - uważa Konfederacja Lewiatan.

Naklejanie cen na towarach

Zniesienie obowiązku nanoszenia ceny na każdy produkt z osobna, które proponuje resort finansów, to rozwiązanie korzystne dla przedsiębiorców. To duża oszczędność czasu dla pracowników i właścicieli sklepów. Martwią surowe kary za nieprawidłowości w uwidacznianiu cen - uważa Konfederacja Lewiatan.

Wynajem pokoju turystom a podatki

Wynajem pokoju, mieszkania czy domu turystom to coraz popularniejsza forma zarobku w sezonie letnim. Dochody z tego tytułu pod pewnymi warunkami mogą być zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Z tej możliwości skorzystają m.in. osoby wynajmujące pokoje gościnne w budynkach położonych na terenach wiejskich, w gospodarstwie rolnym, o ile nie dysponują więcej niż pięcioma pokojami.

Banki zainteresowane programem Mieszkanie dla Młodych

Programem Mieszkanie dla Młodych zainteresowane jest już 10 banków. W ocenie ministerstwa jest to wystarczająca liczba, by instytucje mogły skutecznie konkurować o klientów. Resort szacuje, że z programu, który ma ruszyć w przyszłym roku, skorzysta 115 tysięcy osób.

Klauzule niedozwolone w sklepach internetowych

Regulaminy sklepów internetowych pełne są niedozwolonych klauzul. To efekt tego, że e-sprzedawcy niedostatecznie znają prawo w zakresie swoich praw i obowiązków. Stosowanie przez e-sklepy niedozwolonych postanowień wykorzystuje, często nieetycznie, część kancelarii prawnych, które zarabiają krocie za reprezentację w sprawach o stosowanie klauzul niedozwolonych lub na propozycjach odstąpienia od pozwu.

Specjalne Strefy Ekonomiczne do 2026 roku

Zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej Polski oraz szansa na wykorzystanie całej puli powierzchni SSE to główny cel wydłużenia funkcjonowania stref do 2026 r. Rada Ministrów przyjęła w dniu 23 lipca 2013 r. 14 rozporządzeń wprowadzających tę regulację.

Zgłoszenie zastąpi pozwolenie na budowę

Uproszczenie i skrócenie procesu budowlanego dla większości inwestycji realizowanych na podstawie prawa budowlanego – to podstawowy cel nowych przepisów. Przy budowie domów jednorodzinnych zgłoszenie budowy i dostarczenie planu zastąpi pozwolenie na budowę. Jak zmienią się przepisy prawa budowlanego?

Pieniądze na współpracę firm z uczelniami

W nowej unijnej perspektywie finansowej Polska postawi na rozwój innowacyjności firm. Pieniądze unijne mają byc przeznaczone na działania zmierzające do budowania w firmach większego potencjału badawczo-rozwojowego i zachęcania ich do współpracy z naukowcami. Dziś innowacyjność polskich przedsiębiorstw blokuje to, że większość z nich nie posiada w swoich strukturach komórek badawczo-rozwojowych.

Mieszkanie dla Młodych - prace w Sejmie

W Sejmie trwają prace nad projektem Mieszkanie dla Młodych. Kto będzie mógł skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych? Jakie są wymogi i progi?

Od usług noclegowych firmy nie odliczą podatku VAT

Rezerwując hotel dla pracownika lub wynajmując pokój w innej miejscowości w związku z wyjazdem służbowym podatnik nie ma prawa do odliczenia VAT, mimo że dokonuje tych zakupów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Prawo UE dopuszcza utrzymanie przez Polskę i inne państwa członkowskie takiego wyłączenia. Prawo do odliczenia obowiązuje tylko w wypadku,  gdy usługi noclegowe stanowią część usługi kompleksowej, która jest niepodzielna.

Podatek od nieujawnionego dochodu zgodny z konstytucją

75 % podatek od nieujawnionego dochodu jest zgodny z konstytucją. Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny. Za niekonstytucyjne TK uznał natomiast sposób wyliczania ukrytego dochodu przez urząd skarbowy, a także przepis dotyczący przedawnienia zobowiązania w tym zakresie.

Ograniczenie firm pożyczkowych rozwinie szarą strefę

Wprowadzenie limitu RRSO (rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania) miałoby obniżyć koszty kredytów szczególnie w firmach pożyczkowych. UOKiK zdaje sobie jednak sprawę, że zmiana ta wymaga rzetelnej analizy, ponieważ wyeliminowanie z rynku firm pożyczkowych mogłoby spowodować przejście klientów firm pożyczkowych do lombardów i szarej strefy.

Mieszkania pod Wynajem - nowy projekt rządowy

Rząd pracuje nad utworzeniem Funduszu Mieszkań pod Wynajem. Ma on wesprzeć ludzi młodych, których nie stać na kredyt hipoteczny na zakup własnego mieszkania. Program będzie funkcjonował obok systemu Mieszkanie dla Młodych. 

W czerwcu wzrosła produkcja przemysłowa

Zgodnie z danymi GUS w czerwcu o 3% wzrosła produkcja przemysłowa w porównaniu z czerwcem 2012. Według analityków produkcja przemysłowa ma wzrosnąć również w lipcu.

Zmiany w ochronie własności przemysłowej

Planowane są zmiany w ochronie własności przemysłowej. Zmiany maja objąć skrócenie czasu rozpatrywania zgłoszeń patentu z 3 do 2,5 roku oraz redukcję liczby postępowań odwoławczych m.in. w sprawach patentowych, znaków towarowych czy wzorów przemysłowych. Co jeszcze zmieni się w zakresie ochrony własności przemysłowej?

Odzyskaj podatek od spadków i darowizn

Do 18 lipca można składać wniosek o odzyskanie zapłaconego podatku od spadków i darowizn w latach 2007-2008. Ma to związek z niedawnym wyrokiem TK, który uznał za sprzeczny z konstytucją przepis dotyczący zgłoszenia w terminie miesiąca do urzędu skarbowego nabycia majątku w drodze spadku.

Waloryzacja rent i emerytur 2014

Rząd ma zająć się waloryzacją rent i emerytur 2014. Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2014 r. przewiduje wzrost  świadczeń o 2,14 proc. Rząd i związki zawodowe nie osiągnęli konsensusu w tej sprawie w ramach Komisji Trójstronnej. W rezultacie to rząd ustalił, że w przyszłym roku świadczenia wzrosną o ustawowe minimum.

Kontrole przestrzegania ustawy śmieciowej

Rozpoczynają się kontrole przestrzegania obowiązków zawartych w ustawie śmieciowej. Gminy, które nie wdrożyły nowych zasad wywozu odpadów muszą liczyć się z karami od 10 tys. zł do 50 tys. zł. Kontroli przestrzegania ustawy śmieciowej podlegają także firmy wywożące odpady i regionalne instalacje przetwarzania odpadów.

Rośnie liczba bankructw firm

Rośnie fala bankructw polskich przedsiębiorstw. W drugim kwartale tego roku upadłość ogłosiło blisko 230 podmiotów, czyli o 6,5 proc. więcej niż przed rokiem i aż o 26,7 proc. więcej niż w tym samym okresie roku 2011 – wynika z danych z Monitora Sądowego i Gospodarczego. Z problemami na rynku nie radzą sobie przede wszystkim firmy budowlane, papiernicze, meblarskie oraz działające w obszarze rozrywki, kultury i rekreacji.

Co dalej z drugim filarem?

Działania rządu w sprawie OFE mogą doprowadzić do zniszczenia drugiego filaru. Według eksperta są niewielkie szanse na to, że drugi filar nie zostanie zniszczony.

Weź paragon - kontrole przedsiębiorców

Trwa akcja "Weź paragon". W ramach tej akcji w miejscowościach wypoczynkowych przeprowadzane są kontrole mające wykazać, czy handlowcy rejestrują każdą sprzedaż na kasie fiskalnej i wydają klientom paragony. Akcja "Weź paragon" ma na celu ukrócenie nadużyć przedsiębiorców. 

Bezpieczeństwo żywności - zmiany dla producentów

Komisja Europejska proponuje zmiany w przepisach dotyczących bezpieczeństwa żywności. Zmiany na rynku rolno-spożywczym przyniosą producentom żywności korzyści w postaci zmniejszenia obciążeń administracyjnych, efektywniejszych procedur oraz środków służących finansowaniu kontroli i zwalczania chorób zwierząt i szkodników roślin.

Zmiany w zamówieniach publicznych

Rząd chce podnieść z 14 do 30 tysięcy euro próg, od którego powstaje obowiązek stosowania procedur przewidzianych w przepisach o zamówieniach publicznych. Jakie są jeszcze szykowane zmiany w zamówieniach publicznych?

REKLAMA