REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zawyżanie opłat za wieczyste użytkowania nieruchomości

Jak informuje Business Centre Club, wielu przedsiębiorców zgłasza w ostatnim czasie, że gminy, prezydenci miast i starostowie obciążają przedsiębiorstwa nowymi, znacznie wyższymi niż do tej pory, opłatami z tytułu wieczystego użytkowania nieruchomości.

ZUS. Bierzemy coraz mniej zwolnień lekarskich

Z najnowszych danych ZUS wynika, że w ubiegłym roku spadła liczba dni, podczas których Polacy przebywali na zwolnieniach lekarskich.

Podatki. Nie zapominajmy o korektach

Podatnicy, którzy dokonali korekty VAT w lutym, składając deklarację VAT-7 za styczeń, powinni pamiętać, że czeka ich jeszcze jedna korekta, tym razem korekta CIT. Przychody i koszty podatkowe wynikające z korekty VAT podatnicy powinni wykazać w deklaracji CIT-2 za luty składanej do 21 marca - wyjaśniło Ministerstwo Finansów.

Branża utylizacyjna. Wnioski o dotacje tylko do 11 marca

Tylko do 11 marca br. zakłady branży utylizacyjnej mogą składać wnioski o pomoc finansową w centrali Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

REKLAMA

UE. Dyrektywa o opatentowaniu oprogramowania komputerowego

Rada Ministrów Unii Europejskiej oficjalnie zatwierdziła wczoraj w Brukseli projekt unijnej dyrektywy o opatentowaniu oprogramowania komputerowego.

Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej: kosztowne, ale korzystne

Wdrożenie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej w polskich przedsiębiorstwach będzie procesem kosztownym, ale przyniesie wymierne korzyści w dłuższym okresie - uważają eksperci z HLB Frąckowiak i Wspólnicy Sp. z o.o.

PIP o dzikim kapitalizmie w przedsiębiorstwach

W ubiegłym roku przedsiębiorstwa zarobiły rekordowo dużo, a liczba bankructw spadła o 43 proc., to aż 58 proc. skontrolowanych pracodawców nie wypłacało wynagrodzeń lub innych świadczeń.

Międzybankowy system rozliczeń w euro EuroELIXIR już działa

Wczoraj został uruchomiony system do rozliczeń międzybankowych w euro, tzw. EuroELIXIR.

REKLAMA

Komornicy nie zajmą pensji w szpitalach

Sejm zadecydował, że ochroną zostaną objęte wynagrodzenia pracowników tylko tych zakładów opieki zdrowotnej, w których toczą się postępowania egzekucyjne.

Niepełnosprawni. Projekt nowej ustawy

Prace nad autopoprawką rządowego projektu nowej ustawy rehabilitacyjnej zmierzają w niewłaściwym kierunku - twierdzą pracodawcy osób niepełnosprawnych, którzy zażądali wycofania projektu z Sejmu i nowelizacji obecnej ustawy.

VAT na internet - informacja o cenach

Firmy dostarczające internet powinny poinformować klientów o wzroście cen usług dostępu do internetu spowodowanych wprowadzeniem od 1 marca br. 22-proc. stawki VAT na te usługi - wynika z odpowiedzi, jakiej udzielił prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty.

UE. Ułatwienia przy podziale i łaczeniu firm

Przedstawiciele Komisji Europejskiej wyrazili zadowolenie z oceny proponowanych zmian podatkowych związanych z połączeniami i podziałem firm działających w kilku państwach unijnych.

Czas na I ratę podatku od nieruchomości

Podpisano nową polsko-ukraińską umowę o współpracy gospodarczej

Nową umowę o współpracy gospodarczej pomiędzy Polską i Ukrainą podpisali w piątek w Kijowie premierzy Marek Belka i Julia Tymoszenko.

Dyrektywa patentowa. Będą dalsze prace w PE?

Przewodniczący UE Luksemburczycy liczą, że w poniedziałek Rada ministrów krajów UE ds. konkurencji skieruje kontrowersyjną dyrektywę o patentach na oprogramowanie do komputerów do drugiego czytania w Parlamencie Europejskim - podały źródła zbliżone do Luksemburga.

Prawo upadłościowe i naprawcze. Trwają prace nad ustawą

W Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka odbyło się pierwsze czytanie ustawy o zmianie ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze i rozpoczęły się nad nią prace.

Więcej ułatwień podatkowych dla firm działających w kilku państwach UE

URTiP: firmy muszą informować o zmianie cen dostępu do internetu

Firmy dostarczające internet powinny poinformować klientów o wzroście cen usług dostępu do internetu spowodowanych wprowadzeniem od 1 marca br. 22-proc. stawki VAT na te usługi

Pracownicy często naciągają pracodawców

Wykorzystywanie sprzętu pracodawcy do prywatnych zleceń, wychodzenie z pracy na pocztę i na zakupy, telefonowanie na koszt firmy to najbardziej popularne sposoby naciągania pracodawców przez pracowników.

Fundusze unijne: tylko 10 proc. wniosków nie zawiera błędów

Fundusze unijne cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony polskich małych i średnich przedsiębiorstw i samorządów. Według Ministerstwa Gospodarki i Pracy konkurencja jest bardzo duża. Jendnak większość wniosków o dofinansowanie projektów z funduszy strukturalnych, zgłaszanych przez przedsiębiorców i samorządy, jest słaba i zawiera dużo błędów

Wchodzi w życie: legalizacja urządzeń rejestrujących czas pracy kierowców

Urządzenia rejestrujące czas pracy kierowców, tzw. tachografy, będące w użytkowaniu przed 4 marca br., powinny być zgłoszone do sprawdzenia przed upływem ważności ostatniej okresowej legalizacji.

Sejm przyjął ustawę o abonamencie

Sejm przyjął w czwartek ustawę o opłatach abonamentowych.

Sejm. Znów propozycja wprowadzenia czwartej stawki PIT

W Sejmie pojawił się projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, reaktywujący czwartą stawkę PIT. Tym razem miałaby o­na objąć dochody powyżej 144 tys. zł rocznie, czyli 12 tys. zł miesięcznie.

Umiejętność planowania ważna dla pracodawców

Z badania Instytutu MillwardBrown SMG/KRC wynika, że około 60 proc. studentów ma przeciętną lub niską motywację do podejmowania działań istotnych z punktu widzenia pracodawców. Myślenie perspektywiczne i planowanie to najistotniejsze cechy przyszłego pracownika.

Jest regulacja: urządzenia innych opeartorów w centralach  TP S.A.

Nareszcie opracowano ofertę ramową regulującą dostęp do lokalnej pętli abonenckiej, która powinna powstać do 1 maja 2004 r. Jej dotychczasowy brak spowodował, że Komisja Europejska wszczęła postępowanie w sprawie opóźnienia, które może zakończyć się nałożeniem na Polskę kary.

Rejestracja w Krajowym Systemie Usług dla MSP

Weszły w życie przepisy określające szczegółowe wymagania wobec podmiotów ubiegających się o rejestrację albo zarejestrowanych w Krajowym Systemie Usług dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw (KSU).

Wchodzi w zycie. Maksymalne stawki opłat za odpisy z archiwum

Archiwa mające prawo do przechowywania dokumentacji płacowej i osobowej na podstawie wpisu do rejestru mogą pobierać opłaty za wystawianie zaświadczeń tylko do określonej wysokości.

Sejm. Ochrona wynagrodzeń po pierwszym czytanie projektów ustaw

Posłowie wszystkich klubów i kół chcą chronić przed egzekucją sądową pensje pracowników zadłużonych zakładów. Różni ich jednak problem, czy takie koło ratunkowe należy się wyłącznie zatrudnionym w służbie zdrowia, czy także innym pracownikom.

Ordynacja podatkowa: 14 dni na złożenie sprzeciwu wobec korekty deklaracji

Podatnik powinien mieć 14, a nie 7 dni na złożenie sprzeciwu wobec sporządzonej przez urząd skarbowy korekty jego deklaracji - uważa specjalna podkomisja zajmująca się nowelizacją Ordynacji podatkowej.

Projekt MF: krótszy termin na złożenie informacji podatkowych

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt zmian dotyczących informacji podatkowych składanych przez krajowe podmioty, na rzecz których świadczą usługi lub wykonują pracę osoby fizyczne niemieszkające w Polsce.

Prace legislacyjne nad Narodowym Planem Rozwoju

Kolejny etap prac nad Narodowym Planem Rozwoju będzie koncentrował się na założeniach legislacyjnych, programach operacyjnych, ocenie oddziaływania na środowisko oraz organizacji i konsolidacji procesu konsultacji społecznych - zdecydował rząd.

NIK. Brak przepisów przyczyną zapaści gospodarki morskiej

Ustawa o licencji syndyka

Toczy się ostry spór o to, kto będzie mógł w przyszłości sprawować funkcję syndyka oraz w jaki sposób powinna być o­na wykonywana.

Powstał Komitet Doradczy ds. Prawa Europejskiego

Rząd o poselskich propozycjach zmian w ustawie o VAT

Rząd zajął wczoraj stanowisko wobec poselskich propozycji zmian w ustawie o VAT.

Wsparcie dla projektów sektora MSP

Sejm zajmie się uchwałą ws. ugody rządu z Eureko

Sejm zajmie się projektem uchwały w sprawie ugody rządu z Eureko - zdecydowali w środę posłowie.

Bezrobotni jednak nie zapłacą podatku od dotacji na rozpoczęcie działalności

Bezrobotni, którzy dostali dotacje z Funduszu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej nie zapłacą od niej podatku dochodowego. W ciągu dwóch-trzech tygodni zostanie wydane rozporządzenie zwalniające te osoby z podatku - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej wiceminister gospodarki i pracy Piotr Kulpa.

SN. Sprawy gospodarcze przedawniają się po trzech latach

Zgodnie z kodeksem cywilnym, roszczenia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przedawniają się z upływem trzech lat.

Będą zwolnienia niepełnosprawnych pracowników?

Pracodawcy z chronionego rynku pracy zapowiadają zwolnienia niepełnosprawnych pracowników.

Narodowy Planu Rozwoju. Konkurencyjność przedsiębiorstw

Będzie kolejna edycja PHARE 2003

Komisja Europejska przyznała Polsce akredytacje EDIS, dzięki czemu w najbliższych tygodniach może zostać uruchomiona kolejna edycja PHARE 2003.

Bezrobotni. Podatek od dotacji na założenie własnej firmy

Bezrobotni, którzy dostali z urzędu pracy dotacje na założenie własnej firmy, muszą teraz od otrzymanych pieniędzy zapłacić podatek.

Korekty VAT. Niespodziewanie wysokie zyski lub straty firm

Niewykluczone, że w składanych w marcu br. deklaracjach dotyczących rozliczeń podatku dochodowego za luty część firm może wykazać niespodziewanie wysokie zyski lub straty.

Składki na ubezpieczenia społeczne. Od dzisiaj wzrasta koszt prowadzenia firmy

O blisko 40 zł wzrasta od dzisiaj koszt prowadzenia firmy dla osób prowadzących samodzielnie działalność gospodarczą. To konsekwencja podwyżki opłacanych przez nich składek.

Przewidywania inflacyjne NBP

Certyfikaty na eksport produktów mleczarskich do Rosji

35 spośród 75 skontrolowanych przez rosyjskie służby weterynaryjne polskich eksporterów produktów mleczarskich otrzymało certyfikaty na eksport produktów do Rosji.

Od dziś obowiązuje: nowe limity dla dorabiających emerytów i rencistów

Dziś  wchodzi w życie: 22-proc. VAT na usługi internetowe

Dziś  wchodzi w życie 22-proc. stawka podatku VAT na usługi internetowe dla klientów indywidualnych (wcześniej wynosiła 0 proc.)

Resort finansów opracowuje plan B

Ministerstwo Finansów chce dokonać rewolucyjnych zmian podatkowych. Prace owiane są tajemnicą.

REKLAMA