REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przyrodni brat Leszka Millera wśród podejrzanych

REKLAMA

Sławomir M., przyrodni brat b. premiera Leszka Millera, jest wśród blisko 300 osób podejrzanych w sprawie grupy zajmującej się wyłudzaniem kredytów w ramach tzw. "złotych kont" - potwierdził rzecznik prokuratury Maciej Kujawski.
Jak wyjaśnił, prokuratura postawiła mu zarzuty dotyczące wyłudzenia kredytów za pomocą zaświadczeń "zawierających nieprawdziwe informacje". Grozi za to do 5 lat więzienia. O związku Sławomira M. z tą sprawą napisało środowe "Życie Warszawy".

PAP w połowie maja pisała o kolejnym - szóstym akcie oskarżenia, który w tej sprawie trafił do sądu. Objął 16 osób, w tym byłych kierowników i dyrektorów dwóch stołecznych oddziałów banków. Warszawska prokuratura okręgowa zarzuciła im m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej, dwóm z nich: Zdzisławowi W. i Piotrowi S. - kierowanie nią. Grozi im do 8 lat więzienia.

Śledztwo w tej sprawie toczy się już od czterech lat. Kujawski podał, że w latach 2001-03 oskarżono w pięciu aktach - w sumie 24 osoby. 17 z nich zostało już prawomocnie skazanych. Nadal jednak toczy się śledztwo, w którym zarzuty postawiono blisko 300 osobom. Śledczy oszacowali, że straty z wyłudzeń - bez odsetek - wynoszą 11,5 mln zł w PKO BP i 16 mln zł w Pekao SA. Wyłudzono 256 kredytów w pierwszym z banków (po 60 tys zł każdy) i 40 kredytów w wysokości od 80 do 100 tys. dolarów z Pekao SA. Z ustaleń prokuratury wynika też, że oskarżeni działali przez cały 2000 rok.

Kredyty mieli otrzymywać w oparciu o podrobione, stwierdzające nieprawdę zaświadczenia o wysokich dochodach. Zakładali "złote konta" - złotówkowe i dewizowe, składali wnioski o kredyty, potem bankowcy - działając w porozumieniu z wnioskodawcami - wypłacali im pieniądze.

Do wyłudzenia pieniędzy wykorzystywali m.in. bezdomnych. Ich zadaniem - jak powiedział Kujawski - było pójście do banku z dowodem tożsamości i podrobionymi zaświadczenia o zarobkach. Na ich podstawie zakładali konto dla VIP-ów, dzięki któremu dostawali wysokie kredyty - nawet do 100 tys. dolarów.

Członkami grupy były też m.in.: b. dyrektor oddziału PKO BP Ewa Cz., była kierowniczka biura obsługi jednego z oddziałów tego banku, a także dyrektorka jednego ze stołecznych oddziałów Pekao SA, Alicja F.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

REKLAMA