reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > PSL zaskarży do TK rozporządzenie o podwyżce akcyzy

PSL zaskarży do TK rozporządzenie o podwyżce akcyzy

Wiceprezes PSL Jan Bury zapowiedział, że jeśli rząd nie wycofa się z rozporządzenia o podwyżce podatku akcyzowego na energię elektryczną, olej opałowy i gaz płynny, to klub PSL zaskarży je do Trybunału Konstytucyjnego.

Bury uważa, że podniesienie akcyzy jest "absolutnie sprzeczne" z konstytucją, ponieważ nie można - jego zdaniem - w roku budżetowym nakładać na społeczeństwo nowych podatków. "Podniesienie akcyzy jest niczym innym jak nowym drastycznym podatkiem" - powiedział Bury na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie.W środę premier Marek Belka zapowiedział, że rząd nie wycofa się z podwyżki akcyzy. Jego zdaniem rozporządzenie "podcina skrzydła wszelkim nieprawidłowościom w obrocie paliwami i jest początkiem końca mafii paliwowej".Ministerstwo Finansów w projekcie ustawy o akcyzie zaproponowało 11-procentową podwyżkę stawki akcyzy na prąd. Ustawodawstwo unijne przewiduje inny niż w Polsce sposób poboru akcyzy na energię - na dostosowaniu przepisów budżet państwa może stracić ponad 276 mln złotych.Podwyżka akcyzy - według resortu - ma tę stratę zrekompensować. Resort finansów zaproponował też, aby akcyza na 1 litr oleju opałowego wzrosła z obecnych 23 groszy do 1 zł.Celem rozporządzenia było zapobieganie nieprawidłowościom w obrocie paliwami. Prace nad podwyżką akcyzy na olej opałowy zostały jednak na początku kwietnia czasowo wstrzymane na polecenie premiera Marka Belki.Przygotowany przez ministerstwo finansów projekt rozporządzenia zakłada też objęcie podatkiem akcyzowym w wysokości 695 zł, za tonę, gazu płynnego propan-butan, jego mieszanin i innych gazów płynnych używanych do celów opałowych. Taka stawka obowiązuje obecnie dla gazu do napędu samochodów.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Artur Klimkiewicz

Radca prawny, ekspert kancelarii Wieksze-Odszkodowanie.pl w zakresie odszkodowań, zadośćuczynień i rent z tytułu wypadków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama