REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Niemcy nie płacili ZUS-u za Polaków

Z 280 tys. Polaków pracujących sezonowo w 2004 r. u niemieckich rolników tylko garstka miała opłacone składki na ZUS.

PKN Orlen pozostaje właścicielem

Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej uznał, że umowa o sprzedaży Polskim Sieciom Elektroenergetycznym 35 proc. udziałów w Niezależnym Operatorze Międzystrefowym nie doszła do skutku - poinformował PKN w komunikacie.

Grupa Lotos podwyższa ceny benzyny

Grupa Lotos podwyższa od środy, 27 kwietnia, hurtową cenę benzyny o 20-25 zł za tysiąc litrów. Cenę oleju napędowego obniża o 15 zł za tysiąc litrów - poinformowało biuro prasowe spółki.

Nie będzie zwolnień, ani przyjęć pracowników

Od kwietnia do czerwca br. wśród ankietowanych przez Hudson Global Resources firm nie będzie ani zwolnień, ani przyjęć pracowników.

REKLAMA

Bezrobotni. Dotacje z Funduszu Pracy bez podatku

Wiadomo już, że bezrobotni, którzy otrzymali w 2004 r. dotacje z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej, nie będą musieli zapłacić z tego tytułu podatku.

Trybunał Konstytucyjny. Informacje organów skarbowych muszą być rzetelne

Informacje organów skarbowych muszą być rzetelne i praktyczne. Nie mogą się sprowadzać tylko do cytowania niejasnych dla podatnika przepisów - stwierdził Trybunał Konstytucyjny.

Turcja zapłaci 1,1 mld USD

Turcja poinformowała we wtorek o podpisaniu ze Stanami Zjednoczonymi kontraktu wartości 1,1 miliarda dolarów na modernizację swych 117 myśliwców F-16.

Daiwa i Nomura zorganizują emisję samurajów

Daiwa Securities i Nomura Securities zorganizują emisję obligacji nominowanych w jenach - podało Ministerstwo Finansów we wtorkowym komunikacie.

REKLAMA

Kurs złotego zbliżony do poniedziałkowego zamknięcia

Złoty otwiera się na poziomach zbliżonych do poniedziałkowego zamknięcia. Analitycy oceniają, że na wtorkowe notowania największy wpływ będą miały informacje z rynku euro- dolara.

Prawie 1 mld zł wydany w e-sklepach

Sprzedaż krajowych sklepów internetowych opłacana kartami płatniczymi wzrosła w 2004 r. o ponad 225 proc., osiągając wartość 224,1 mln zł.

Prezes KGHM nie skomentował łączenia funkcji

Prezes KGHM Wiktor Błądek nie skomentował w poniedziałek sprawy łączenie funkcji szefa spółki z kandydowaniem na członka jej zarządu z wyboru załogi.

Dużo wniosków z błędami

Tylko 12 proc. złożonych przez przedsiębiorców wniosków o dotacje inwestycyjne w ramach SPO Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstwa (SPO-WKP) zostało pozytywnie ocenionych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz regionalne instytucje finansowe.

Usługi związane z rozliczaniem podatków

Od początku lutego br. księgowi usługowo prowadzący księgi mogą rozliczać z podatków także osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Doradcy podatkowi byli oburzeni taką zmianą. Ale po 2 miesiącach obowiązywania nowych regulacji mówią, że nic w ich pracy się nie zmieniło. Księgowi nie odebrali im klientów, bo już wcześniej „bezprawnie” zajmowali się wypełnianiem PIT-ów.

GUS. Wolniejszy wzrost gospodarczy

W I kwartale tego roku tempo wzrostu gospodarczego było wolniejsze niż w IV kwartale roku ubiegłego, gdy wyniosło 3,9 proc. - powiedziała na konferencji prasowej Halina Dmochowska, wiceprezes GUS.

Urzędy wydały już prawie 10 000 wiążących interpretacji podatkowych

Złoty osłabił się, na rynku obligacji marazm

Złoty osłabił się w ciągu poniedziałkowej sesji. Według dealerów osłabienie to ma charakter spekulacyjny i trudno obecnie wyznaczyć trwały kierunek, w którym może podążać rynek.

Kupcy protestowali przed magistratem

Ponad 200 kupców protestowało w poniedziałek przed urzędem miejskim przeciwko planom budowy wielkopowierzchniowych hal targowych w Szczecinie.

Oczekiwania inflacyjne nie zmieniły się

Oczekiwania inflacyjne w kwietniu nie zmieniły się w porównaniu do marca - poinformował IPSOS nie podając wartości wskaźnika.

Oprocentowanie depozytów na rynku międzybankowym

Oprocentowanie depozytów na rynku międzybankowym - EURIBOR:

W marcu spadła sprzedaż detaliczna

Sprzedaż detaliczna spadła w marcu 2005 roku o 0,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2004, po wzroście rdr o 2,4 proc. w lutym, i wzrosła o 18,0 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Spadła stopa bezrobocia

Stopa bezrobocia w marcu 2005 roku spadła do 19,3 proc. z 19,4 proc. w lutym 2005 - podał Główny Urząd Statystyczny.

Sprzedano mniej

Oferta Tanich Linii Kolejowych nie jest jeszcze dostatecznie popularna wśród podróżnych. Największym powodzeniem tanie bilety cieszą się na trasie Szczecin-Lublin, najmniejszym Gdańsk-Warszawa.

Rynki patrzą już na RPP

Chociaż w poniedziałek o 10.00 GUS poda nowe dane makro o sprzedaży detalicznej i stopie bezrobocia za marzec, to dealerzy wskazują na rozpoczynające się jutro posiedzenie RPP jako kluczowe wydarzenie dla rynków w rozpoczynającym się właśnie tygodniu.

Bezkonkurencyjne Google

Najczęściej odwiedzana wyszukiwarka internetowa Google nie zaprzepaściła możliwości, jakie daje szybki wzrost popytu na ogłoszenia w sieci. Zyski firmy w pierwszym kwartale pobiły wszystkie szacunki analityków, zwiększając się sześciokrotnie.

Pośrednicy w opłacaniu rachunków zakładają izbę gospodarczą

Firmy, które pośredniczą w opłacaniu rachunków, zakładają ogólnopolską izbę gospodarczą. Izba ma walczyć o rozwiązania prawne dla tej branży i poprawić jej wizerunek.

Sejm odrzucił: Narodowe Centrum Studiów Strategicznych

Sejm, wbrew rekomendacji Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, przyjął wniosek mniejszości o odrzucenie projektu ustawy powołującej do życia Narodowe Centrum Studiów Strategicznych.

Sejm uchwalił: Pomoc państwa dla spółek wodnych

Spółki wodne będą korzystały z pomocy państw na bieżące utrzymanie wód i urządzeń wodnych oraz realizację inwestycji - postanowili posłowie, uchwalając ustawę o zmianie ustawy - Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw.

Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy?

Rada Polityki Pieniężnej prawdopodobnie obniży stopy procentowe. Analitycy spodziewają się, że skala cięć wyniesie 25 lub 50 pkt bazowych.

Łukoil zgodził się na obniżenie ceny paliw

Ukraiński rząd porozumiał się z rosyjskim koncernem Łukoil w sprawie obniżenia cen produktów naftowych do poziomu ustalonego przez Ministerstwo Gospodarki Ukrainy - powiedziała w piątek premier Ukrainy Julia Tymoszenko po spotkaniu z szefem koncernu Wagitem Alekpierowem.

Koniunktura w budownictwie poprawiła się

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie jest oceniany w kwietniu pozytywnie (plus 10), lepiej niż w poprzednim miesiącu (minus 1) - podał w piątek GUS.

Klimat inwestycyjny sprzyja emisji długu

Ministerstwo Finansów ocenia, że klimat inwestycyjny sprzyja obecnie emisji na rynek USA - podał resort finansów w komunikacie.

Rynki walutowy i obligacji spokojne

Po słabym otwarciu złoty w trakcie piątkowej sesji umacniał się. Na rynku obligacji handel przebiegał spokojnie, rentowność zmieniła się nieznacznie, a inwestorzy czekają na dane Narodowego Banku Polskiego o inflacji bazowej.

Ukraińsko-rosyjski spór paliwowy trwa

Minister gospodarki Ukrainy Serhij Teriochin uważa, że administracyjne metody regulacji cen paliw są jedyną możliwością ochrony rynku przed grupą monopolistów.

Hellena pozyskała inwestora strategicznego

Hellena, krajowy producent napojów i soków, podpisała przedwstępną umowę sprzedaży akcji z dużym europejskim partnerem strategicznym.

MF zaoferuje bony roczne za 800 mln zł

Ministerstwo Finansów zaoferuje na przetargu w poniedziałek bony roczne o wartości 800 mln zł. Oczekiwania na obniżkę stóp w przyszłym tygodniu mogą spowodować obniżenie rentowności tych papierów do około 5,27 proc. z 5,33 proc. - uważają analitycy Pekao SA.

Oprocentowanie depozytów na rynku międzybankowym

Oprocentowanie depozytów na rynku międzybankowym - EURIBOR:

INE PAN przewiduje osłabienie tempa wzrostu

Instytut Nauk Ekonomicznych PAN prognozuje, że w I połowie roku dynamika wzrostu gospodarczego spadnie poniżej 3 proc., by w II połowie roku przyspieszyć do 4,4 proc.

Na zakupy do Polski

Łączne przychody dewizowe z tytułu przyjazdów cudzoziemców do Polski - oszacowane na podstawie badań granicznych Instytutu Turystyki oraz wstępnych szacunków NBP - wyniosły w 2004 roku 5,78 mld USD. To o 7,8 proc. więcej niż rok wcześniej.

Dywidendy nie podlegają opodatkowaniu

Nie ma prawnych możliwości, by opodatkować dywidendy przedsiębiorstw zagranicznych. Musielibyśmy zrobić coś, co jest sprzeczne z prawem unijnym - powiedział wczoraj w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman.

Nowe zasady opłat

Sejm uchwalił ostateczną wersję ustawy o opłatach abonamentowych - określa o­na zasady płacenia abonamentu za radioodbiorniki i telewizory, katalog osób zwolnionych z opłat, sposób ustalania opłat i ich pobierania.

Sejm uchwalił zmiany ustawy o PIP

Sejm. Poprawki w VAT przegłosowane

Wczoraj Sejm przegłosował senackie poprawki do nowelizacji ustawy o VAT.

Nadzór nad Radą Nadzorczą ZUS

Przekazanie części uprawnień rady nadzorczej ZUS Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych oraz zmiany zasad obsadzania członków rady nadzorczej ZUS domaga się PKPP Lewiatan.

Rynek kredytów hipotecznych wzrośnie do 119 mld zł

Według prognozy Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR), wartość udzielonych kredytów hipotecznych w Polsce wzrośnie do roku 2009 prawie trzykrotnie, do poziomu 119 mld zł.

Na rynkach spokojnie, złoty pozostaje stabilny

Czwartek na rynku walut przebiega spokojnie. Pewien wpływ na rynek długu miały dane z USA o liczbie nowych bezrobotnych.

Ustawa o "złotym wecie" powinna objąć KGHM

Posłowie sejmowej komisji skarbu państwa chcą dołączyć KGHM do spółek, w stosunku do których Skarb Państwa (SP) będzie miał szczególne uprawnienia, wymienionych w projekcie ustawy o tzw. "złotym wecie".

Rząd nie wstrzyma poboru akcyzy od używanych samochodów

Rząd nie wstrzyma poboru podatku akcyzowego od używanych samochodów sprowadzanych z zagranicy. Akcyza będzie pobierana w takiej wysokości jak obecnie, do czasu wejścia w życie tzw. podatku ekologicznego - poinformowała Maria Hiż z biura prasowego Ministerstwa Finansów.

Raffarin w Chinach-sprawa embarga i kontrakty na 3 mld euro

Wizyta premiera Francji Jean-Pierre'a Raffarina w Chinach rozpoczęła się w czwartek od podpisania kontraktów na sumę trzech miliardów euro, a także potwierdzenia przez szefa francuskiego rządu, że Paryż będzie nadal zabiegać o zniesienie unijnego embarga na dostawy broni do Chin.

Oprocentowanie depozytów na rynku międzybankowym

Oprocentowanie depozytów na rynku międzybankowym - EURIBOR:

Złoty słabszy, na rynku odreagowanie wzrostów

Złoty lekko stracił na wartości w czwartek rano. Dilerzy oczekują, że złoty może jeszcze lekko stracić w reakcji na środowe wzrosty.

REKLAMA