REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Za mało kart z chipem

REKLAMA

Wprawdzie w zeszłym roku zmniejszyła się zarówno liczba, jak i wartość bankowych transakcji oszukańczych, ale wzrosła liczba przestępstw polegających na skimmingu (kopiowaniu kart), szczególnie często podczas wizyt za granicą. Odnotowuje się również coraz więcej prób wyłudzeń danych od klientów banków. Banki muszą na większą skalę wprowadzać karty z mikroprocesorem.
Na razie wydają je w Polsce zaledwie cztery banki, mimo że od początku tego roku odpowiedzialność za transakcje oszukańcze ponosi ta strona, która nie wprowadziła technologii chipowej. Bankowcy i organizacje płatnicze twierdzą, że poziom tzw. fraudów w Polsce jest niewysoki, ale są obawy przed napływem na nasz rynek oszustów z krajów przystosowanych do obsługi mikroprocesora.

Karty chipowe wymagają autoryzacji przez podanie PIN- -kodu, ale przede wszystkim zabezpieczają przed tzw. skimmingiem (kopiowaniem paska magnetycznego karty płatniczej). Tymczasem coraz więcej Polaków pada ofiarą tego procederu podczas podróży zagranicznych. Przechodzenie z kart z paskiem magnetycznym na chip idzie dość ospale, bo banki nie widzą w tym interesu. Na razie tylko BZ WBK przyspieszył ten proces, który do końca maja w chip wyposażył 100 tys. kart kredytowych (ok. 60 proc.). Od lipca br. w mikroprocesor będą wyposażane również karty debetowe, a cały proces zakończy się w połowie 2007 roku. WBK jest jedynym bankiem w Polsce, który akceptuje chip w bankomatach.

Pospieszyły się te kraje, w których poziom fraudów był wysoki. W całej Europie wydano już 141 mln kart i zainstalowano 3,5 mld terminali przystosowanych do obsługi kart z mikroprocesorem (w standardzie EMV). Do liderów należą Wielka Brytania i Irlandia, gdzie ponad 70 proc. kart oraz ponad 50 proc. terminali wyposażonych jest w chip. W Polsce (według szacunków) około 15-20 proc. sieci jest przystosowanych do akceptacji kart z mikroprocesorem.

Wprowadzenie technologii EMV przez banki i centra rozliczeniowe wiąże się ze sporymi nakładami. Choć banki nie ujawniają kosztów, wiadomo, że wydanie jednej karty z chipem (w wersji podstawowej) kosztuje od 1,5 euro w górę. Droższa wersja (z wieloma aplikacjami) to koszt rzędu 5 euro. BZ WBK szacuje, że inwestycja zwróci się po 2–3 latach.

Światowym zagrożeniem, które dotyka także Polskę, są także ataki hakerów, którzy wyłapują przez internet hasła do kont bankowych (często przez wysyłanie e-maili i budowanie fałszywych stron transakcyjnych banku). Na świecie daje się w ten sposób złapać około 5 proc. „zaatakowanych” klientów, najczęściej w USA i Australii. Remigiusz Kaszubski ze Związku Banków Polskich podkreśla, że poziom bezpieczeństwa transakcji bankowych w Polsce jest najwyższy w całej Europie. W ubiegłym roku wartość transakcji oszukańczych spadła o 20 proc., a ich liczba o 6 proc. Średnio była to strata 835 zł.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Monika Krześniak


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA