REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Juncker: kompromis budżetowy ratunkiem dla UE

REKLAMA

Kompromis w sprawie budżetu UE na lata 2007-2013 będzie dowodem, że Unia nie straciła gruntu pod nogami po odrzuceniu unijnej konstytucji przez Francję i Holandię - uważa premier Luksemburga Jean-Claude Juncker cytowany we wtorek przez brytyjski dziennik "Financial Times".
Zdaniem premiera Luksemburga, który przewodniczy w tym półroczu UE, wiele państw przygotowuje się do pójścia na kompromis w sprawie unijnego budżetu, chcąc znaleźć wyjście z tej trudnej dla Unii sytuacji.

Chęć porozumienia wykazują już m.in. Niemcy i Hiszpania, które zasygnalizowały, że będą w rozmowach na budżetem "elastyczniejsze" Gazeta pisze, że negocjacje nad budżetem są zawsze "brutalne", a teraz Luksemburg, chcąc doprowadzić do kompromisu, może przeciągnąć debatę nad nim aż do soboty.

Szczyt przywódców UE planowany jest w Brukseli na dwa dni 16 i 17 czerwca (czwartek, piątek). "Financial Times" zauważa, że w rozgrywce budżetowej z jednej strony mamy "grupę sześciu" największych płatników do unijnej kasy - Niemcy, Francję, Holandię, Szwecję, Austrię i Wielką Brytanię, którzy chcą, żeby wydatki UE były na poziomie 1 proc. DNB.

Z drugiej strony są beneficjenci budżetu UE, czyli nowe kraje członkowskie z Europy Wschodniej oraz Hiszpania, Włochy, Grecja i Portugalia, które domagają się od UE maksimum pomocy regionalnej.

W opinii gazety, ta mieszanka przed szczytem, który rozpocznie się za dwa dni, już dosyć wybuchowa. A trzeba wziąć jeszcze pod uwagę kwestię debaty nad reformą "rabatu brytyjskiego", czyli redukcji składki Wielkiej Brytanii do unijnego budżetu oraz propozycje zmian w finansowaniu wspólnej polityki rolnej wysuwane przez brytyjskiego premiera Tony'ego Blaira, którym sprzeciwia się Francja.

W odczuciu Luksemburga, porozumienie w sprawie "rabatu brytyjskiego" jest psychologicznym kluczem do kompromisu w sprawie budżetu UE na lata 2007-2013. Brytyjski premier może byłby i skłonny przystać na propozycję Luksemburga zamrożenia rabatu brytyjskiego na obecnym poziomie - 4,6 mld euro, ale tylko w przypadku poważnych rozmów na temat cięć w wydatkach UE, włączając w to fundusze na wspólną politykę rolną. Temu przeciwna jest zdecydowanie Francja.

Nicolas Schmit, jeden z głównych negocjatorów Luksemburga uważa, że osiągnięcie kompromisu w sprawie budżetu UE 2007-2013 jest "możliwe, ale bardzo trudne".
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA