REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MGiP obniża prognozę wzrostu PKB

REKLAMA

Ministerstwo Gospodarki i Pracy po danych o wzroście PKB w I kwartale obniżyło prognozę wzrostu na cały rok do około 4 proc. z 5 proc. prognozowanych wcześniej.
"W 2005 roku według założeń ustawy budżetowej wzrost PKB powinien wynieść 5 proc. W świetle obecnych trendów w gospodarce szacuje się, że PKB w br. wzrośnie w mniejszej skali (ok. 4,0 proc. ). Ocenia się, że wzrost nakładów brutto na środki trwałe będzie wyższy niż w ubiegłym roku i wyniesie ok. 8,1 proc. Spożycie ogółem wzrośnie o ok. 2,8 proc." - napisał departament analiz i prognoz ekonomicznych MGiP w analizie sytuacji gospodarczej po I kwartale.

Pod koniec maja GUS podał, że PKB wzrósł w I kwartale 2005 roku o 2,1 proc. po wzroście o 4,0 proc. w IV kwartale 2004 roku i po wzroście o 7,0 proc. w I kwartale 2004 roku. Nakłady brutto na środki trwałe w I kw. 2005 wzrosły o 1,0 proc. wobec wzrostu o 7,4 proc. w IV kw. 2004 roku i po wzroście o 3,7 proc. w I kw. 2004 roku. Ekonomiści ankietowani przez PAP oczekiwali, że wzrost PKB w I kwartale tego roku wyniesie 2,9 proc., przy przedziale szacunków wynoszącym od 2,2 proc. do 3,2 proc.

"W I kwartale 2005 roku popyt krajowy wzrósł o ok. 1,1 proc. Spożycie ogółem zwiększyło się o 1,8 proc., w tym spożycie indywidualne o 1,7 proc., a spożycie zbiorowe o 2,5 proc. Na niższe tempo wzrostu konsumpcji prywatnej niż przed rokiem wskazuje spadek sprzedaży detalicznej w I kwartale, utrzymanie na poziomie sprzed roku funduszu płac w sektorze przedsiębiorstw, realne spadki siły nabywczej wynagrodzeń i świadczeń" - piszą w opracowaniu analitycy MGiP.

"Sprzeczne są natomiast sygnały obrazujące skłonność do oszczędzania i konsumpcji w świetle wzrostu depozytów bankowych gospodarstw domowych oraz kredytów im udzielanych. Wg szacunków akumulacja brutto spadła o ok. 3 proc. , co wynikało ze znacznego spadku zapasów, natomiast nakłady brutto na środki trwałe odnotowały 1-proc. wzrost. Wyniki te nie potwierdzają oczekiwań dotyczących znacznego ożywienia inwestycyjnego, które wynikały m.in. z relatywnie wysokiego wzrostu przedsiębiorstw produkujących głównie dobra inwestycyjne, wzrostu produkcji budowlano-montażowej, w tym produkcji firm wykonujących roboty inwestycyjne. Oczekiwano, że firmy wykorzystają również środki gromadzone dotychczas w postaci depozytów" - dodają.

Analitycy resortu gospodarki spodziewają się, że wzrost produkcji sprzedanej przemysłu powinien być kontynuowany w roku bieżącym.

"Jego skala w I półroczu będzie jednak niższa niż przed rokiem, przyspieszenie prognozowane jest na II półrocze. Oczekujemy, że wzrost produkcji sprzedanej przemysłu wyniesie w 2005 roku ok. 7 proc." - napisali.

Resort gospodarki spodziewa się, że wzrost produkcji w budownictwie wyniesie około 7 proc. wobec 8,5 proc. prognozy budżetowej. Analitycy MGiP spodziewają się, że deficyt w obrotach towarowych w 2005 roku wyniesie 3 mld euro, przy wpływach z eksportu w wysokości 78 mld euro i wypłatach za import w wysokości 81 mld euro.

MGiP spodziewa się, że inflacja średnioroczna w 2005 roku wyniesie 2,0 proc. wobec 3,0 proc. założonych w ustawie budżetowej. Analitycy resortu spodziewają się również, że RPP obniży jeszcze stopy procentowe w 2005 roku.

"W świetle powyższych czynników oraz projekcji inflacji ekspertów NBP, w kolejnych miesiącach roku 2005 Rada może po raz kolejny zmienić swoje nastawienie w polityce monetarnej. Powinno też dojść do dalszego obniżenia stóp procentowych" - napisano.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA