REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MGiP obniża prognozę wzrostu PKB

REKLAMA

Ministerstwo Gospodarki i Pracy po danych o wzroście PKB w I kwartale obniżyło prognozę wzrostu na cały rok do około 4 proc. z 5 proc. prognozowanych wcześniej.
"W 2005 roku według założeń ustawy budżetowej wzrost PKB powinien wynieść 5 proc. W świetle obecnych trendów w gospodarce szacuje się, że PKB w br. wzrośnie w mniejszej skali (ok. 4,0 proc. ). Ocenia się, że wzrost nakładów brutto na środki trwałe będzie wyższy niż w ubiegłym roku i wyniesie ok. 8,1 proc. Spożycie ogółem wzrośnie o ok. 2,8 proc." - napisał departament analiz i prognoz ekonomicznych MGiP w analizie sytuacji gospodarczej po I kwartale.

Pod koniec maja GUS podał, że PKB wzrósł w I kwartale 2005 roku o 2,1 proc. po wzroście o 4,0 proc. w IV kwartale 2004 roku i po wzroście o 7,0 proc. w I kwartale 2004 roku. Nakłady brutto na środki trwałe w I kw. 2005 wzrosły o 1,0 proc. wobec wzrostu o 7,4 proc. w IV kw. 2004 roku i po wzroście o 3,7 proc. w I kw. 2004 roku. Ekonomiści ankietowani przez PAP oczekiwali, że wzrost PKB w I kwartale tego roku wyniesie 2,9 proc., przy przedziale szacunków wynoszącym od 2,2 proc. do 3,2 proc.

"W I kwartale 2005 roku popyt krajowy wzrósł o ok. 1,1 proc. Spożycie ogółem zwiększyło się o 1,8 proc., w tym spożycie indywidualne o 1,7 proc., a spożycie zbiorowe o 2,5 proc. Na niższe tempo wzrostu konsumpcji prywatnej niż przed rokiem wskazuje spadek sprzedaży detalicznej w I kwartale, utrzymanie na poziomie sprzed roku funduszu płac w sektorze przedsiębiorstw, realne spadki siły nabywczej wynagrodzeń i świadczeń" - piszą w opracowaniu analitycy MGiP.

"Sprzeczne są natomiast sygnały obrazujące skłonność do oszczędzania i konsumpcji w świetle wzrostu depozytów bankowych gospodarstw domowych oraz kredytów im udzielanych. Wg szacunków akumulacja brutto spadła o ok. 3 proc. , co wynikało ze znacznego spadku zapasów, natomiast nakłady brutto na środki trwałe odnotowały 1-proc. wzrost. Wyniki te nie potwierdzają oczekiwań dotyczących znacznego ożywienia inwestycyjnego, które wynikały m.in. z relatywnie wysokiego wzrostu przedsiębiorstw produkujących głównie dobra inwestycyjne, wzrostu produkcji budowlano-montażowej, w tym produkcji firm wykonujących roboty inwestycyjne. Oczekiwano, że firmy wykorzystają również środki gromadzone dotychczas w postaci depozytów" - dodają.

Analitycy resortu gospodarki spodziewają się, że wzrost produkcji sprzedanej przemysłu powinien być kontynuowany w roku bieżącym.

"Jego skala w I półroczu będzie jednak niższa niż przed rokiem, przyspieszenie prognozowane jest na II półrocze. Oczekujemy, że wzrost produkcji sprzedanej przemysłu wyniesie w 2005 roku ok. 7 proc." - napisali.

Resort gospodarki spodziewa się, że wzrost produkcji w budownictwie wyniesie około 7 proc. wobec 8,5 proc. prognozy budżetowej. Analitycy MGiP spodziewają się, że deficyt w obrotach towarowych w 2005 roku wyniesie 3 mld euro, przy wpływach z eksportu w wysokości 78 mld euro i wypłatach za import w wysokości 81 mld euro.

MGiP spodziewa się, że inflacja średnioroczna w 2005 roku wyniesie 2,0 proc. wobec 3,0 proc. założonych w ustawie budżetowej. Analitycy resortu spodziewają się również, że RPP obniży jeszcze stopy procentowe w 2005 roku.

"W świetle powyższych czynników oraz projekcji inflacji ekspertów NBP, w kolejnych miesiącach roku 2005 Rada może po raz kolejny zmienić swoje nastawienie w polityce monetarnej. Powinno też dojść do dalszego obniżenia stóp procentowych" - napisano.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA