REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska może stracić miliardy euro

REKLAMA

Zamiast około 10 mld euro Polska otrzyma w 2007 roku najwyżej 4,5 mld euro funduszy regionalnych, jeżeli nie dojdzie do porozumienia w sprawie budżetu 2007-13 - powiedział wysoki przedstawiciel Komisji Europejskiej.
Jeżeli przywódcy państw UE nie dojdą do porozumienia w sprawie siedmioletniego budżetu UE na lata 2007-13, najwięcej stracą na tym nowe kraje UE, co oficjalnie potwierdziła pytana przez PAP Eva Hedlung, rzeczniczka odpowiedzialnej za budżet komisarz Dalii Grybauskaite.

"Jeśli nie dojdzie do porozumienia, w 2007 roku z pewnością będzie mniej pieniędzy, zwłaszcza dla nowych krajów członkowskich, w wydatkach na politykę regionalną " - powiedziała Hedlung.

Nie potrafiła jednak powiedzieć, o ile dokładnie mniej. PAP dowiedział się od wysokiego funkcjonariusza w Dyrekcji ds. polityki regionalnej KE, że nowe kraje otrzymałyby wówczas łącznie zamiast około 20 mld euro - 9 mld.

"Na Polskę przypada prawie połowa tej kwoty" - dodał anonimowy rozmówca PAP.

Tak duża różnica wynika stąd, że w przypadku braku porozumienia w sprawie wieloletnich planów budżetowych 2007-13, UE musiałaby opracować budżet 2007 na podstawie budżetu 2006 (tzw. prowizorium budżetowe na podstawie art. 272 traktu UE). "A rok 2006 dla nowych krajów UE, które do Unii weszły w 2004 roku, (czyli pod koniec obecnego planu budżetowego 2000-2006 - PAP) wciąż był rokiem "phasing-in", czyli dochodzenia do pełnego korzystania z funduszy unijnych" - tłumaczy dalej rozmówca PAP.

Dopiero w nowym planie budżetowym 2007-13, Polska i pozostałe nowe kraje UE miały w pełni, na równych zasadach z innymi, korzystać z unijnych funduszy. Ponadto roczne budżety są bardzo niekorzystne dla dużych, realizowanych przez kilka lat projektów, jak budowy autostrad czy mostów. Celem wieloletnich planów budżetowych w UE było właśnie ułatwienie regionom i rządom planowania realizacji takich dużych projektów, finansowanych przy udziale "gwarantowanych" funduszy unijnych.

Na unijnym szczycie w najbliższy czwartek i piątek w Brukseli przywódcy państw Unii będą próbowali dość do porozumienia w sprawie budżetu 2007-13. Obecnie omawiana propozycja kompromisu przygotowana przez kierujący pracami UE Luksemburga zakłada wydatki UE na poziomie niespełna 1 proc. dochodu narodowego brutto (DNB), czyli około 800 mld euro.

Według polskich obliczeń, nasz kraj mógłby z tego dostać "na czysto" około 60-64 mld euro w ciągu siedmiu lat. Jacek Saryusz-Wolski (PO) zarzucił niedawno premierowi Markowi Belce zbyt szybką aprobatę tej propozycji.

Polskim dziennikarzom wiceszef PE mówił we wtorek w Strasburgu, że polski rząd powinien zablokować porozumienie, jeśli budżet 2007-13 nie wzrośnie. Powiedział, że lepszym rozwiązaniem, byłoby prowizorium budżetowe, czyli finansowanie wydatków z roku na rok. To prowizorium w 2007 roku wyniosłoby 1,03 proc. DNB, czyli więcej niż kompromisowa propozycja Luksemburga.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA