REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Związkowcy z PKN nadal przeciwni likwidacji RJO

REKLAMA

Krajowy Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny Związków Zawodowych w PKN Orlen zaapelował do ministerstwa skarbu, aby nie popierało na najbliższym zwyczajnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy płockiego koncernu projektu likwidacji 12 Regionalnych Jednostek Organizacyjnych (RJO).
Proponowany przez zarząd spółki projekt zmiany statutu PKN Orlen, w tym wykreślenia z niego istniejących obecnie 12 RJO, akcjonariusze spółki mają rozpatrzyć 29 czerwca. Głosy Skarbu Państwa i spółek zależnych, w tym Nafty Polskiej, mogłyby zdecydować o przyjęciu, odrzuceniu lub wykreśleniu projektu uchwały z porządku obrad.

"Panie Ministrze, mamy nadzieję, że przedstawiciele Skarbu Państwa nie dopuszczą do eskalacji nabrzmiałego konfliktu, zatrzymując go w momencie, który może doprowadzić do wybuchu społecznego niezadowolenia. Wzywamy do niegłosowania na najbliższym Walnym Zgromadzeniu za wykreśleniem ze statutu jakiegokolwiek RJO" - napisali związkowcy PKN Orlen w piśmie do wiceministra Skarbu Państwa Krzysztofa Żyndula, które w piątek przesłali PAP.

Od 11 kwietnia we wszystkich oddziałach spółki w kraju trwa akcja protestacyjna przeciwko likwidacji obecnych 12 Regionalnych Jednostek Organizacyjnych PKN Orlen, polegająca na oflagowaniu zakładowych budynków. Jej organizatorami są cztery duże związki płockiego koncernu, tworzące Krajowy Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny Związków Zawodowych (KMKPZZ): Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ "Solidarność" PKN Orlen SA i Grupa Orlen oraz Sekcja Krajowa Związków Zawodowych Pracowników Polskiego Koncernu Naftowego SA, Międzyzakładowa Komisja Związkowa NSZZ "Solidarność" i Komisja Międzyzakładowa "Solidarność 80" PKN Orlen.

Pragnący zachować anonimowość specjalista z branży paliwowej powiedział PAP, że Skarb Państwa, który od początku przekonywał zarząd i związkowców PKN Orlen do dialogu, jest w trudnej sytuacji - mógłby poprzeć projekt restrukturyzacji regionów, ale zdaje sobie sprawę ze skali oporu społecznego przeciwko proponowanym zmianom.

Pod koniec maja KMKPZZ, w obawie przed zwolnieniami pracowników, wszedł w spór zbiorowy z zarządem PKN Orlen, sprzeciwiając się restrukturyzacji i żądając m.in. respektowania porozumień zawartych w 1999 i 2000 roku, dotyczących zasad funkcjonowania jednostek terenowych płockiego koncernu oraz wstrzymania rekrutacji w ramach reorganizacji tych struktur.

W tym samym czasie wiceprezes PKN Orlen Wojciech Heydel oświadczył dziennikarzom, iż zarząd spółki jest zdeterminowany, by przeprowadzić program restrukturyzacji, i nie bierze pod uwagę wycofania się z niego. W obronie RJO PKN większość liczącej ponad 1,5 tys. osób załogi tych struktur gotowa jest przeprowadzić akcję strajkową, ze strajkiem generalnym włącznie - tak zdecydowano w przeprowadzonym w tym tygodniu referendum związkowym.

Trwające ponad miesiąc negocjacje między zarządem PKN Orlen a KMKPZZ w sprawie restrukturyzacji zakończyły się w ubiegłym tygodniu niepowodzeniem. Związkowcy czekają obecnie na odpowiedź zarządu, czy przystąpi do ponownych rozmów, tym razem z udziałem mediatora z listy Ministerstwa Gospodarki. W 2003 roku własny plan restrukturyzacji struktur regionalnych PKN Orlen przygotował ówczesny zarząd spółki, kierowany przez Zbigniewa Wróbla.

Projekt ten zakładał likwidację dziewięciu z 12 RJO i utworzenie z trzech pozostałych tzw. centrów biznesowych. Przeciwko tym planom, a także w obawie przed grożącymi zwolnieniami pracowników, protestowała wtedy część zakładowych związków zawodowych.

Ostatecznie do restrukturyzacji nie doszło. PKN Orlen utworzył 12 Regionalnych Jednostek Organizacyjnych, posiadających statut samodzielnych pracodawców, w lipcu 2000 roku - był to efekt wcześniejszego połączenia Petrochemii Płock z krajową siecią Centrali Produktów Naftowych.

W skład RJO weszły Regionalne Biura Handlu Detalicznego oraz Regionalne Biura Handlu Hurtowego i Logistyki. Jednocześnie zlikwidowano wtedy 17 istniejących wcześniej oddziałów krajowych spółki.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA