REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MF: Nową ustawą o akcyzie zajmie się przyszły Sejm

REKLAMA

Obecny Sejm prawdopodobnie nie zajmie się przygotowywaną przez Ministerstwo Finansów nowelizacją ustawy o akcyzie - ocenia wiceminister finansów Jarosław Neneman.
Projekt zakłada m.in. 11-proc. podwyżkę stawki na energię elektryczną, bez której przyszłoroczny budżet może stracić 276 mln zł. "Nie ma dużych szans, żeby ustawę uchwalił jeszcze ten Sejm. Rząd oczywiście przedstawi propozycję, myślę, że jeszcze w tym miesiącu" - powiedział Neneman PAP.
Neneman dodał, że przyjęcie projektu przez rząd do końca czerwca uzależnione jest od wyników konsultacji międzyresortowych. Wiceminister ocenia, że kontrowersje może wzbudzić m.in. propozycja zwiększenia stawki akcyzy na energię elektryczną. Resort finansów proponuje, aby stawka akcyzy wzrosła do 22,2 zł za megawatogodzinę w miejsce 20 zł, które pobierane są obecnie.
Zdaniem Nenemana o wysokości stawki w praktyce będzie decydował już nowy parlament i nowy rząd. "W ustawie są dwa typy rozwiązań. Pierwszy o charakterze technicznym. Można o nich dyskutować, ale chyba już nic lepszego się nie wymyśli. To wymaga dużego nakładu pracy i szerokich konsultacji społecznych. Wydaje się, że w przypadku tej ustawy mieliśmy wyjątkowo dużo konsultacji. A co do wysokości stawek to już przyszły parlament i przyszły rząd będą je ustalali. Zmiana stawek nie zajmuje zbyt dużo czasu" - powiedział PAP Neneman.
"My wyjdziemy z projektem współgrającym z ustawą budżetową. Jeżeli przyszły rząd będzie chciał coś zmniejszyć lub zwiększyć to jego prawo" - dodał wiceminister. Jego zdaniem podwyżka stawki akcyzy na energię elektryczną, która powinna zacząć obowiązywać od początku roku, będzie uwzględniona w założeniach do przyszłorocznej ustawy budżetowej. "Nie koordynuję prac nad ustawą budżetową, ale nie mam powodu sądzić, aby ktoś wpisywał do nich inną stawkę (na energię elektryczną) od tej zapisanej w projekcie ustawy o akcyzie" - powiedział Neneman.
MF utrzymuje, że zmiana stawki podyktowana jest koniecznością wprowadzenia nowego systemu poboru akcyzy na prąd polegającego na poborze podatku od dystrybutora energii, a nie od wytwórcy. Według wyliczeń MF podczas przesyłu "ginie" około 10 proc. energii, a nowa stawka ma zrekompensować pomniejszenie bazy podatkowej.
Wcześniej przedstawiciele resortu mówili, że bez podwyżki w przyszłym roku wpływy z akcyzy byłyby niższe o 276 mln zł. Jednocześnie dodawali, że trudno jednoznacznie wykazać, czy zmiana stawki akcyzy na prąd spowoduje wzrost cen energii elektrycznej, choć według MF nie należy się tego spodziewać. Marek Chądzyński (PAP)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA