REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skarb Państwa większościowym udziałowcem w BOT i PKE

REKLAMA

Prawo i Sprawiedliwość, które po wyborach parlamentarnych może współtworzyć rząd, proponuje by Skarb Państwa pozostał większościowym udziałowcem w BOT i w PKE, a w większości pozostałych spółek sektora miał 25-proc. pakiet akcji - poinformował poseł Kazimierz Marcinkiewicz.
"Chcemy, by w 100 proc. w rękach Skarbu Państwa pozostał tylko przesył energii. W następnej grupie spółek z sektora elektroenergetycznego SP pozostałby udziałowcem 50 proc. plus jedna akcja" - powiedział Marcinkiewicz podczas "II Kongresu Nowego Przemysłu".

Poseł poinformował, że do tej drugiej grupy spółek weszłoby kilka podmiotów z sektora, w tym BOT Górnictwo i Energetyka oraz Południowy Koncern Energetyczny. Spółki te objąć ma konsolidacja pionowa, czyli połączenie z zakładami dystrybucyjnymi. PiS proponuje także, by pozostałe spółki z sektora elektroenergetycznego objęła prywatyzacja, w wyniku której Skarb Państwa zachowałby 25 proc. akcji.

"Trzeci segment, z 25 proc. plus jedna akcja należących do Skarbu Państwa, to poziom biernej kontroli nad tymi spółkami" - powiedział Marcinkiewicz, dodając że akcje te w przyszłości mogłyby trafić do samorządów terytorialnych.

Obecnie resort skarbu planuje, że po wakacjach na parkiet trafią akcje dystrybutora energii Enea, a także Elektrownii Kozienice. Na giełdzie ma być sprzedany mniejszościowy pakietu akcji Enei, a w rękach MSP zostać ma 51 proc. akcji tego dystrybutora energii elektrycznej.

Plan prywatyzacji Elektrowni Kozienice zakłada natomiast, że około 35 proc. jego akcji trafi na giełdę, a reszta, 50 proc., do inwestora branżowego. Według obecnych planów zarówno Południowy Koncern Energetyczny, jak i BOT Górnictwo i Energetyka trafić mają na giełdę w 2006 roku.

Z przeprowadzonego przez Ipsos sondażu wynika, że gdyby wybory do Sejmu odbywały się w połowie maja najlepszy wynik, 23 proc., uzyskałoby Prawo i Sprawiedliwość Drugie miejsce zajęłaby Platforma Obywatelska, na którą chciałoby głosować 21 proc. potencjalnych wyborców.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA