| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Skarb Państwa większościowym udziałowcem w BOT i PKE

Skarb Państwa większościowym udziałowcem w BOT i PKE

Prawo i Sprawiedliwość, które po wyborach parlamentarnych może współtworzyć rząd, proponuje by Skarb Państwa pozostał większościowym udziałowcem w BOT i w PKE, a w większości pozostałych spółek sektora miał 25-proc. pakiet akcji - poinformował poseł Kazimierz Marcinkiewicz.

"Chcemy, by w 100 proc. w rękach Skarbu Państwa pozostał tylko przesył energii. W następnej grupie spółek z sektora elektroenergetycznego SP pozostałby udziałowcem 50 proc. plus jedna akcja" - powiedział Marcinkiewicz podczas "II Kongresu Nowego Przemysłu".



Poseł poinformował, że do tej drugiej grupy spółek weszłoby kilka podmiotów z sektora, w tym BOT Górnictwo i Energetyka oraz Południowy Koncern Energetyczny. Spółki te objąć ma konsolidacja pionowa, czyli połączenie z zakładami dystrybucyjnymi. PiS proponuje także, by pozostałe spółki z sektora elektroenergetycznego objęła prywatyzacja, w wyniku której Skarb Państwa zachowałby 25 proc. akcji.



"Trzeci segment, z 25 proc. plus jedna akcja należących do Skarbu Państwa, to poziom biernej kontroli nad tymi spółkami" - powiedział Marcinkiewicz, dodając że akcje te w przyszłości mogłyby trafić do samorządów terytorialnych.



Obecnie resort skarbu planuje, że po wakacjach na parkiet trafią akcje dystrybutora energii Enea, a także Elektrownii Kozienice. Na giełdzie ma być sprzedany mniejszościowy pakietu akcji Enei, a w rękach MSP zostać ma 51 proc. akcji tego dystrybutora energii elektrycznej.



Plan prywatyzacji Elektrowni Kozienice zakłada natomiast, że około 35 proc. jego akcji trafi na giełdę, a reszta, 50 proc., do inwestora branżowego. Według obecnych planów zarówno Południowy Koncern Energetyczny, jak i BOT Górnictwo i Energetyka trafić mają na giełdę w 2006 roku.



Z przeprowadzonego przez Ipsos sondażu wynika, że gdyby wybory do Sejmu odbywały się w połowie maja najlepszy wynik, 23 proc., uzyskałoby Prawo i Sprawiedliwość Drugie miejsce zajęłaby Platforma Obywatelska, na którą chciałoby głosować 21 proc. potencjalnych wyborców.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Rybka

www.dekoria.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK