REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niższe składki na ZUS od zakładających firmy?

REKLAMA

Jak dowiedziała się „GP”, jest właściwie przesądzone, że około 1 mln osób prowadzących działalność gospodarczą nie grozi - jak chciał rząd - podwyżka składek na ZUS. O przeszło 450 zł - z ponad 700 zł do 250 zł - mogą natomiast zmniejszyć się miesięczne obciążenia osób zakładających własne firmy.
Dzisiaj po południu posłowie sejmowej komisji Polityki Społecznej i Rodziny zajmą się rządowym projektem, przewidującym podwyżkę składek na ZUS dla osób prowadzących małe firmy.

Przewiduje on podział przedsiębiorców na 9 grup – mieliby opłacać składki od podstawy wynoszącej od 60 proc. do 135 proc. przeciętnego wynagrodzenia (teraz obowiązuje tylko podstawa 60 proc.) w zależności od dochodowości firm.

Podwyżka objęłaby tych, których miesięczny dochód przekracza 2500 zł – wyższe składki zapłaciłby co trzeci samozatrudniony. Kosztowałoby to ich około 0,5 mld zł rocznie.

Równocześnie rząd zaproponował, aby z opłacania pełnej składki zwolnione były osoby rozpoczynające działalność. Przez pierwsze 2 lata płaciłyby je od podstawy wynoszącej 30 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Zamiast wpłacać co miesiąc do ZUS składki na ubezpieczenia społeczne (patrz tabela) w wysokości ponad 570 zł, odprowadziłyby tylko 100,2 zł (do tego dochodzi składka na ubezpieczenie zdrowotne – ponad 150 zł).

Warunkiem skorzystania z tego rozwiązania jest, aby osoba zakładająca firmę nie prowadziła działalności w ciągu ostatnich 5 lat i nie wykonywała jej na rzecz byłego pracodawcy.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Członkowie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o podwyżce składek

Poseł Marek Żyliński (PO) zauważył, że propozycja podwyżki składek na ZUS dla małych firm jest sprzeczna z postulatem walki z bezrobociem. – To przecież te firmy mają potencjalnie największe możliwości tworzenia nowych miejsc pracy – zauważył.

Podobnego zdania jest posłanka Anna Borucka-Cieślewicz (PiS), która uważa, że nie powinno się ograniczać przedsiębiorczości osób prowadzących własny biznes.

Posłanka Jolanta Banach (SDPL) zapowiedziała, że będzie rekomendować swojemu klubowi głosowanie za przyjęciem sprawozdania podkomisji.

Wahają się nieco, choć nie wykazują determinacji, aby bronić podwyżek, posłowie Samoobrony i SLD. – Trzeba się zastanowić nad problemem niskich składek i związanych z tym niskich emerytur osób prowadzących działalność. Nie będziemy się jednak upierać przy propozycji rządu, jeśli inne kluby będą chciały go odrzucić – zapowiada posłanka Alicja Murynowicz (SLD). Podobnego zdania jest poseł Włodzimierz Czechowski (Samoobrona).

Projekt zakładający te dwa rozwiązania trafił do wspomnianej sejmowej komisji, która skierowała go do specjalnej podkomisji. Posłowie w niej pracujący zaproponowali wykreślenie z niego przepisów przewidujących podwyżkę – została tylko propozycja obniżenia składek dla startujących w biznesie.

Nad sprawozdaniem podkomisji będą debatować posłowie z komisji Polityki Społecznej i Rodziny i od nich zależy, co trafi do drugiego czytania w Sejmie.

Po rozmowach z jej członkami, którzy należą do 5 największych klubów parlamentarnych, wydaje się, że komisja opowie się za przyjęciem sprawozdania podkomisji. Co ważne, wszyscy oni zapowiadają zgodnie, że będą bronić zawartych w projekcie pomysłów obniżenia składek dla osób rozpoczynających działalność.

Ponieważ ustawa ma wejść w życie 14 dni od daty ogłoszenia, możliwe jest, że propozycja ta zacznie obowiązywać jeszcze w br. Wszyscy, którzy chcą w najbliższym czasie zakładać własną firmę, mogą więc rozważyć, czy nie zaczekać z tym, aby płacić mniejsze daniny.
Bartosz Marczuk


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA