REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PO: To skandal!

REKLAMA

Skandalem nazwali posłowie PO opowiedzenie się przez sejmowe komisje za odrzuceniem złożonego przez ich klub projektu ustawy o osobistej odpowiedzialności urzędników za wydanie błędnej decyzji.
Pierwsze czytanie tego projektu odbyło się w Sejmie w styczniu. Już wtedy Unia Pracy wnioskowała o jego odrzucenie, ale posłowie się na to nie zgodzili. Projekt trafił do dwóch komisji: Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Powstała specjalna podkomisja, która pracowała dalej nad projektem. W czwartek jej sprawozdaniem zajęły się komisje na wspólnym posiedzeniu. Krzysztof Zaremba (PO) powiedział na piątkowej konferencji prasowej, że posłanka RKN Krystyna Grabicka złożyła wniosek o odrzucenie projektu i - dzięki poparciu klubów lewicowych: SLD i SdPl - został on przez komisje poparty.

Adam Szejnfeld (PO) dodał, że nie dopuszczono nawet do rozpatrzenia sprawozdania podkomisji, które - według niego - uwzględniało uwagi zgłoszone do projektu przed i po I czytaniu.

"To skandaliczne zachowanie. Jest to działanie czysto polityczne i pokazuje, że lewica w polskim parlamencie trzyma sztamę z urzędnikami, często tymi, którzy szkodzą polskim obywatelom i polskim przedsiębiorstwom" - powiedział Szejnfeld.

Podkreślił, że podstawą opracowania przez PO projektu był przypadek przedsiębiorcy Romana Kluski. Prokuratura zarzuciła Klusce i innym osobom z byłego kierownictwa firmy Optimus, że wyłudzili podatek VAT, organizując fikcyjny eksport komputerów.

Jednak Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że Optimus nie wyłudzał VAT, eksportując komputery i sprowadzając je z powrotem do Polski. Śledztwo w tej sprawie zostało umorzone z powodu niestwierdzenia przestępstwa.

Gdyby przygotowana przez PO ustawa - ocenił Szejnfeld - weszła w życie ograniczyłaby, możliwość powtarzania się takich patologicznych sytuacji. Zdaniem Szejnfelda, decyzja komisji sprawia, że praktycznie rzecz biorąc, nie ma szans na uchwalenie tej ustawy.

W jego opinii, nawet gdyby Sejm nie podzielił stanowiska komisji i nie zgodził się na odrzucenie projektu na tym etapie, to i tak nie będzie już czasu na dokończenie prac nad nim. Zaremba powiedział, że brak ustawy spowoduje, że dalej bezkarnie podejmowane będą przez urzędników złe decyzje.

Przypomniał sprawę ze Szczecina, gdy prezydent miasta Marian Jurczyk doprowadził do zerwania umowy z niemiecką firmą, za co miasto musiało zapłacić 10 mln zł odszkodowania.

Według Zaremby, rząd w pracach nad projektem argumentował, iż urzędnicy w ogóle nie będą podejmować decyzji, bo będą się bali.

"Rozumiem więc, że jeśli będą podejmowali decyzje, to takie jak w przypadku pana Kluski, a tacy urzędnicy jak pan Jurczyk będą bezkarni" - stwierdził poseł PO.

Projekt ustawy autorstwa PO przewiduje, że za wydanie błędnej decyzji administracyjnej urzędnik będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni odszkodowanie, które - w skrajnych przypadkach - może sięgnąć 30 tys. zł.

Posłowie PO zapewnili, że jeśli ustawy nie uda się uchwalić w obecnej kadencji, to Platforma zgłosi jej projekt ponownie zaraz na początku następnej.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA