REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Referendum w regionalnych jednostkach PKN Orlen

REKLAMA

Od 6 do 8 czerwca Krajowy Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny Związków Zawodowych (KMKPZZ) w PKN Orlen przeprowadzi referendum w regionalnych jednostkach spółki, w którym zapyta pracowników o poparcie dla swych działań sprzeciwiających się likwidacji tych struktur, w tym o poparcie dla ewentualnej akcji strajkowej - poinformował szef NSZZ äSolidarnośćö w Grupie Orlen Walenty Cywiński.
Cywiński powiedział, że referendum obejmować będzie jedno pytanie: äCzy wyrażasz zgodę na wzięcie udziału w organizowanych przez związki zawodowe działaniach wynikających z ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych ze strajkiem generalnym włącznie?

Działania te mają na celu uniemożliwienie zarządowi PKN Orlen SA zwolnienie 570 pracowników oraz zablokowanie realizacji działającego na szkodę spółki programu restrukturyzacji Regionalnych Jednostek Organizacyjnych.

Od 11 kwietnia przeciwko likwidacji obecnych 12 Regionalnych Jednostek Organizacyjnych (RJO) PKN Orlen we wszystkich oddziałach spółki w kraju trwa akcja protestacyjna, polegająca na oflagowaniu zakładowych budynków.

Jej organizatorami są cztery duże związki płockiego koncernu, tworzące KMKPZZ: Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ äSolidarnośćö PKN Orlen SA i Grupa Orlen oraz Sekcja Krajowa Związków Zawodowych Pracowników Polskiego Koncernu Naftowego SA, Międzyzakładowa Komisja Związkowa NSZZ Solidarność i Komisja Międzyzakładowa Solidarność 80 PKN Orlen.

Trwające ponad miesiąc konsultacje między zarządem płockiego koncernu a KMKPZZ w sprawie restrukturyzacji nie przyniosły rezultatu. Pod koniec maja KMKPZZ wszedł formalnie w spór zbiorowy z zarządem PKN Orlen, sprzeciwiając się restrukturyzacji i żądając m.in. respektowania porozumień zawartych w 1999 i 2000 roku, dotyczących zasad funkcjonowania jednostek terenowych płockiego koncernu oraz wstrzymania rekrutacji w ramach reorganizacji tych struktur. Związkowcy zapowiedzieli wówczas, iż w razie niespełnienia ich postulatów, gotowi są przystąpić do strajku.

W ubiegłym tygodniu wiceprezes PKN Orlen Wojciech Heydel, powiedział dziennikarzom, iż zarząd spółki jest zdeterminowany przeprowadzić program restrukturyzacji i nie bierze pod uwagę wycofania się z niego.

Według przygotowanego wcześniej przez zarząd PKN Orlen projektu restrukturyzacji, istniejące obecnie struktury regionalne mają zostać zamienione na trzy regiony handlu detalicznego w Lublinie (wcześniej proponowano Łódź), Katowicach i Poznaniu oraz pięć regionów handlu hurtowego, zlikwidowanych miałoby zostać 327 regionalnych stanowisk pracy, w większości kierowniczych.

Dla zwalnianych pracowników z regionów spółki w ramach programu restrukturyzacji przygotowano pakiety osłonowe i odprawy. Według zarządu płockiego koncernu, przekształcenia służb terenowych przynieść mają rocznie 26,9 mln zł oszczędności przy 122,4 mln zł wydanych na jednostki regionalne w 2004 roku.

Protestujący przeciwko tej formie restrukturyzacji związkowcy PKN Orlen od początku utrzymywali, iż pracę w regionach może stracić co najmniej 500 osób. Ich zdaniem, proponowane przez zarząd zmiany nie mają uzasadnienia biznesowego, nie przekładają się na realizowany plan rozwoju sprzedaży paliw, nie mają też żadnego wpływu na zwiększenie przez spółkę udziału w krajowym rynku tego sektora.

W ostatnim czasie PKN Orlen poinformował o rozpoczęciu programu zwolnień grupowych - według nieoficjalnych informacji miałby on objąć 570 osób. W PKN Orlen pracuje około 5,5 tys. osób, z czego ponad 1,5 tys. w RJO.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA