REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Minister Fedak o urlopie na żądanie: powinny pozostać 4 dni

Pracownicy powinni mieć prawo do 4 dni urlopu na żądanie, tak jak dotychczas. Dobrze jednak byłoby, gdyby mieli obowiązek wcześniej informować pracodawcę, że chcą z nich korzystać - powiedziała minister pracy Jolanta Fedak.

PIP: pracodawcy są winni pracownikom już 144 mln zł

Kwota należności niewypłaconych pracownikom w trzech pierwszych kwartałach 2010 r. wyniosła 144 mln zł i dotyczyła 72 tys. osób. To prawie o połowę więcej niż w tym samym okresie roku 2009 - wynika z najnowszych danych Państwowej Inspekcji Pracy.

Pomoc dla firm, których obroty spadły o 15 proc.

Firmy, których obroty spadły w wyniku kryzysu lub powodzi o 15 proc., będą mogły skorzystać z pakietów pomocowych. Sejm przyjął poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego.

Ustawa o niepełnosprawnych - bez poprawek

Przyjęcie bez poprawek ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji niepełnosprawnych rekomenduje Senatowi komisja polityki społecznej i rodziny. Ustawa zakłada m.in. wyższe dofinansowanie dla niepełnosprawnych w stopniu znacznym, a niższe dla osób o lekkiej niepełnosprawności.

REKLAMA

Trybunał UE: nielegalna stawka VAT na ubranka dla dzieci

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że Polska bezprawnie stosuje obniżoną, 7-procentową stawkę VAT na buty i ubranka dla dzieci. Resort finansów czeka na oficjalne uzasadnienie decyzji. Eksperci są zdania, że ceny dziecięcej odzieży wzrosną.

Będą zmiany w dofinansowaniu zatrudniania niepełnosprawnych

Zwiększenie dofinansowania do zatrudnienia osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, a obniżenie dla tych, którzy mają orzeczenie o lekkiej niepełnosprawności - przewiduje uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Krótszy urlop na żądanie?

Urlop na żądanie może zostać skrócony z 4 do 2 dni, a zgłoszenie potrzeby skorzystania z tego urlopu będzie musiało nastąpić najpóźniej godzinę przed rozpoczęciem pracy.

Klastry sprzyjają rozwojowi małych firm

Klastry sprzyjają rozwojowi małych firm i podnoszą konkurencyjność. Ułatwiają także dostęp do innowacyjnych rozwiązań - wynika z badań zrealizowanych na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości przez firmę Deloitte.

REKLAMA

W UE wydatki firm na badania spadły bardziej niż na świecie

Na skutek kryzysu inwestycje europejskich firm w badania i rozwój spadły w 2009 r. o 2,6 proc. - podała Komisja Europejska. To spadek mniejszy niż w USA, ale większy niż w innych częściach świata. Unijnym liderem wydatków pozostaje Volkswagen.

Rząd za ewentualną podwyżką VAT

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Przewiduje ona m.in. wprowadzenie kolejnej, czasowej podwyżki VAT, jeżeli dług publiczny przekroczyłby 55 proc. PKB.

Dzień wolny w Trzech Króli pretekstem do wydłużenia czasu pracy

W ocenie OPZZ wprowadzenie dnia wolnego w święto Trzech Króli stało się pretekstem do dalszego wydłużania czasu pracy w Polsce. Związkowcy zapowiadają, że zwrócą się do prezydenta Bronisława Komorowskiego o niepodpisywanie ustawy w tej sprawie.

Rusza nabór do trzeciej edycji Projektu Firmy Rodzinne

Właściciele firm rodzinnych mogą skorzystać z cyklu spotkań, warsztatów i konferencji, podczas których dowiedzą się, jak efektywniej zarządzać firmą, zbudować nową strategię jej rozwoju oraz lepiej dogadywać się z pracownikami.

Premii udzielanej kontrahentowi nie trzeba potwierdzać fakturą

Premia pieniężna, którą spółka wypłaca swoim kontrahentom z tytułu zrealizowania określonego limitu obrotów nie podlega opodatkowaniu VAT u kontrahenta i nie powinna być dokumentowana fakturą.

Będą uproszczenia w zakładaniu i prowadzeniu firmy

Przedsiębiorca będzie krócej czekał na urzędowe informacje dotyczące działalności gospodarczej. Nie będzie też musiał składać zaświadczenia o wpisie do rejestru REGON, a jego pełnomocnik będzie mógł reprezentować firmę również drogą elektroniczną.

MF: będziemy dalej analizować propozycję zawieszenia ulg podatkowych

Propozycja zawieszenia ulgi prorodzinnej i internetowej oraz kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50 proc. i 20 proc. będą przedmiotem dalszych analiz w resorcie finansów - poinformowała wiceminister finansów Hanna Majszczyk.

Dyskryminacja polskich firm w nowej ustawie o CIT

Opodatkowane zostaną wnoszone aportem większościowe udziały w spółkach.

Projekt zmian w ustawie o VAT - zmiany w PKWiU i zwolnieniach podatkowych

W Sejmie trwają prace nad kolejną nowelizacją ustawy o VAT. Projekt nowelizacji zakłada odejście od zasady identyfikowania towarów i usług za pomocą klasyfikacji statystycznych. Nie oznacza to, że z ustawy zniknie odniesienie do symboli klasyfikacji statystycznych. Nadal będą one stosowane przy identyfikacji towarów oraz określaniu zakresu świadczonych usług wtedy, gdy przepisy o podatku od towarów i usług będą powoływały symbole statystyczne.

Fedak: ulgi podatkowe zostają

Podatnicy będą mogli korzystać z ulgi prorodzinnej, ulgi internetowej oraz 50- i 20-proc. kosztów uzyskania przychodu, nawet jeśli dług publiczny przekroczy 55 proc. PKB - powiedziała minister pracy Jolanta Fedak.

Doprecyzować przepisy wprowadzające zmianę VAT

Pracodawcy RP i operatorzy telekomunikacyjni apelują, by w trakcie prac parlamentarnych dopracować przepisy wprowadzające zmienione stawki podatku VAT. Według nich opracowywane obecnie w Sejmie przepisy nie pozwalają na jasną interpretację prawa.

Płatności w terminie 30 dni, wyjątkowo 60 dni

Aby uniknąć opóźnień płatności zagrażających płynności finansowej przedsiębiorstw, maksymalny termin regulowania wierzytelności w Unii Europejskiej będzie wynosił 30 dni - stanowi nowa unijna dyrektywa zatwierdzona przez Parlament Europejski.

Mniej pieniędzy na założenie firmy przez bezrobotnych

W przyszłym roku będzie znacznie mniej pieniędzy na podjęcie działalności gospodarczej przez bezrobotnych oraz refundację pracodawcom kosztów tworzenia i doposażenia nowych stanowisk pracy.

To nie koniec aut z kratką

Wystarczy do 31 grudnia podpisać umowę leasingową i uiścić opłatę wstępną, a wtedy, mimo, iż samochód fizycznie zostanie odebrany w przyszłym roku, będzie możliwe odpisanie od niego pełnego 100 proc. VAT - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Biznes idzie do szkoły

Firmy szukają lojalnych i kompetentnych pracowników już w szkołach zawodowych, średnich i na wyższych uczelniach - informuje "Puls Biznesu".

PARP: małe i średnie firmy mają się dobrze

Kondycja małych i średnich przedsiębiorstw jest w Polsce dobra, mimo gorszej koniunktury na rynkach światowych - wynika z opublikowanego raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oceniającego tę część gospodarki w latach 2008-2009.

Firmy, których obroty spadły o 15 proc. skorzystają z pomocy

Firmy, których obroty spadły o 15 proc. w wyniku kryzysu lub powodzi, będą mogły skorzystać z pakietów pomocowych - zakłada przyjęta przez Senat poprawka do noweli ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców.

Przepisy dotyczące odsetek za zwłokę nie naruszają praw podatników

Przepisy w zakresie naliczania odsetek od zaległości podatkowych w przypadku kontroli są jednakowe dla wszystkich podatników. Nie ma znaczenia czy postępowanie kontrolne prowadzone jest przez organy podatkowe, czy też organy kontroli skarbowej.

Sejm jednogłośnie zmienił ustawę o towarach paczkowanych

Sejm jednogłośnie opowiedział się za przedłożonymi przez rząd zmianami w ustawie o towarach paczkowanych. Nowelizacja poprawia błąd Senatu, który w pracach nad ustawą w 2009 r. wykreślił przecinek, co zmieniło sens przepisów dotyczących kontroli przedsiębiorstw paczkujących produkty.

Dobra organizacja pracy w polskich firmach

Przeszło 80 proc. pracujących Polaków twierdzi, że w ich firmach praca jest dobrze zorganizowana, ponad 90 proc. oświadcza, że przestrzega się zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Senat za nowelą ustaw o PIT, CIT i podatku ryczałtowym

Senat poparł nowelę ustaw o PIT, CIT i podatku ryczałtowym, zawierającą techniczne zmiany związane z wejściem w życie nowych przepisów nt. Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Do regulacji tych odnoszą się niektóre zapisy ustaw podatkowych.

Zmiany w VAT mniej uciążliwe dla firm

Po zmianie stawki VAT firmy telekomunikacyjne nie będą musiały informować indywidualnie swoich klientów o zmianie cennika - przewiduje jedna z poprawek komisji finansów do projektu ustawy okołobudżetowej. Takich zmian oczekiwali przedsiębiorcy.

Senat przyjął ustawę o wolnym w Trzech Króli

Senat przyjął nowelizację kodeksu pracy, która wprowadza dzień wolny od pracy 6 stycznia - w święto Trzech Króli.

Komisja za poprawkami do ustawy o zatrudnieniu niepełnosprawnych

Chorzy na epilepsję będą uznawani za niepełnosprawnych w stopniu znacznym - zakłada poprawka do projektu nowelizacji ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji niepełnosprawnych, którą poparła sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny.

Punkt kontaktowy dla usługobiorców i usługodawców usług świadczonych drogą elektroniczną

Od 21 października 2010 r. będą obowiązywać przepisy określające szczegółowy zakres zadań punktów kontaktowych dla administracji oraz punktów kontaktowych dla usługodawców i usługobiorców.

Senacka komisja ma wątpliwości, co do wolnego w Trzech Króli

Senacka Komisja Rodziny i Polityki Społecznej, która zajmowała się zmianami w przepisach wprowadzających dzień wolny od pracy w święto Trzech Króli, nie zajęła stanowiska w tej sprawie.

Rząd przyjął projekt noweli ustawy o podatku akcyzowym

Wyższe o 4 proc. stawki podatku akcyzowego na papierosy od 2011 r. przewiduje przyjęty przez rząd projekt noweli ustawy o podatku akcyzowym. Podobny wzrost akcyzy ma dotyczyć cygar, cygaretek i tytoniu do palenia.

Opłaty produktowe na 2011 r.

Określono maksymalne stawki opłat produktowych przewidziane ustawą z 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej (Dz.U. z 2007 r. Nr 90, poz. 607 ze zm.).

Wniosek o wpis do edg wysłany pocztą bez konieczności notarialnego poświadczenia?

Wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej przesłany drogą pocztową nie powinien być poświadczany notarialnie.

Firmy chętniej korzystają z pracowników tymczasowych

Pracodawcy coraz częściej zatrudniają pracowników tymczasowych. Nowelizacja ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, która weszła w życie w styczniu tego roku usunęła kilka barier krępujących rozwój rynku.

Przedsiębiorcy nie będą musieli obniżać cen wadliwego towaru

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o cenach i kontroli skarbowej - poinformowała Kancelaria Prezydenta. W myśl ustawy sprzedawcy nie będą musieli obniżać ceny towaru wadliwego bądź uszkodzonego.

Pozytywne perspektywy finansowe polskich firm

80 proc. kadry kierowniczej w Polsce pozytywnie ocenia perspektywy finansowe dla swojej firmy w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Rynek zdecyduje, czy po podwyżce VAT wzrosną ceny

Wiceminister finansów Maciej Grabowski powiedział PAP, że jego resort nie prowadzi wyliczeń, w jakim stopniu koszty podwyżki VAT poniosą konsumenci, a w jakim firmy. "To gra rynkowa będzie decydowała o tym, czy i na ile podwyżka VAT wpłynie na ceny"- dodał.

Mniej pieniędzy na nowe miejsca pracy

W przyszłym roku budżet Funduszu Pracy na aktywną walkę z bezrobociem zamiast ponad 7 mld zł jak w tym roku, będzie miał tylko ok. 3,2 mld zł - wynika z projektu budżetu państwa, a informuje o tym "Rzeczpospolita".

Będą wyższe odsetki za zwłokę w regulowaniu zaległości podatkowych

Prezydent podpisał nowelizacje ustawy Ordynacja podatkowa oraz ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Przewidują one m.in. utworzenie centralnej bazy danych o podatnikach.

29 tys. firm skorzystało z Internetowej Rewolucji

29 tys. małych i średnich firm dołączyło do Internetowej Rewolucji - akcji resortu gospodarki, Google, PKPP Lewiatan i home.pl - która ma zachęcić polskie firmy do zakładania stron internetowych.

Senacka komisja: bez stanowiska w sprawie wolnego w święto Trzech Króli

Senacka Komisja Gospodarki Narodowej przerwała prace nad nowelizacją, wprowadzającą dzień wolny od pracy w święto Trzech Króli. Senackie biuro legislacji uznało bowiem, że rozwiązanie takie wymaga porozumienia międzypaństwowego - Polski z Watykanem.

Likwidacja dofinansowania do zatrudnienia osób z lekkim stopniem niepełnosprawności?

PKPP Lewiatan postuluje likwidację dofinansowania z PFRON do zatrudniania osób z lekkim stopniem niepełnosprawności oraz całkowite zrównanie chronionego i otwartego rynku pracy. Obecnie zatrudnionych jest jedynie 13,6 proc. niepełnosprawnych.

Firmy wolą ujawnić zmowy, niż płacić kary

Urząd antymonopolowy wykrył kolejny kartel, tym razem na rynku farb. Grzywny mogą iść w miliony złotych - dowiedziała się "Rzeczpospolita".

Ułatwienia dla e-faktur

Ministerstwo Finansów chce, aby faktury w formie elektronicznej były tak samo traktowane jak faktury papierowe i proponuje zniesienie dotychczasowych utrudnień. Nowe przepisy mogą wejść w życie już od początku przyszłego roku.

PIT od abonamentów medycznych - będą zmiany?

Pracodawcy odzyskali nadzieję na przychylniejszą interpretację kwestii konieczności płacenia podatku PIT od abonamentów medycznych.

Więcej pracy, a płaca ta sama

W przyszłym roku Polacy być może popracują o tydzień dłużej i to bez prawa do ekstrazapłaty; stracimy też na nadgodzinach. Wynika to z nowelizowanego właśnie kodeksu pracy, informuje "Rzeczpospolita".

REKLAMA