| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > W Warszawie założysz firmę przez internet

W Warszawie założysz firmę przez internet

Młodzi warszawiacy mogą już w prosty i szybki sposób zakładać firmy przez internet. Bez wychodzenia z domu wypełnią i złożą wniosek w tym celu.

Stołeczny ratusz z myślą o młodych przedsiębiorcach uruchomił portal „Działalność gospodarcza on-line”, umożliwiający rejestrację firmy przez internet. Co istotne, system pozwala na szybki transfer danych z wniosków EDG-1 między Urzędem Miasta, ZUS - em, Urzędem Skarbowym i Wojewódzkim Urzędem Statystycznym.


Na stronie znajduje się kreator formularza edg-1, który pomoże wypełnić wniosek krok po kroku, dzięki czemu cała operacja jest bardzo prosta i zajmuje tylko chwilkę. Wystarczy przejść trzy kroki WWW - W-ybrać sprawę, W-ypełnić formularz i W-ysłać wniosek.


Do korzystania z tej formy rejestrowania działalności niezbędny jest podpis elektroniczny, gdyż przesyłane dokumenty muszą zostać uwiarygodnione. Jeśli jednak przedsiębiorca nie posiada własnego podpisu elektronicznego, może wypełnić wniosek on-line i podpisać go własnoręcznie podczas wizyty w urzędzie dzielnicy.


Urząd Miasta, Urząd Skarbowy, ZUS oraz Urząd Statystyczny podpisały porozumienie w sprawie internetowego transferu danych z wniosku edg-1. Dzięki temu możliwe stało się błyskawiczne przesyłanie między tymi instytucjami wypełnionych elektronicznie wniosków.


Nowy sposób przesyłania danych oznacza, że aby otrzymać wpis do ewidencji działalności gospodarczej wystarczy wypełnić elektronicznie udostępniony na portalu wniosek i udać się do urzędu dzielnicy po zaświadczenie, które otrzymamy od razu w dniu wizyty. W przypadku wniosku złożonego w formie papierowej na wpis czekalibyśmy nawet do 30 dni.


Skrócenie czasu oczekiwania na zaświadczenie to wynik porozumienia, dzięki któremu dokumenty przesyłane są w formie elektronicznej także do właściwego oddziału ZUS, Urzędu Skarbowego i Urzędu Statystycznego w tym samym dniu, w którym wniosek jest składany. Pozwala to uniknąć czasochłonnego, ręcznego przepisywania dokumentów i przesyłania w tradycyjnej formie papierowej za pośrednictwem poczty. Oznacza to dużą oszczędność czasu warszawskich przedsiębiorców oraz pracowników poszczególnych urzędów rejestrujących nowopowstałą firmę.


Warto dodać, że na nowym portalu można znaleźć także bazę ważnych informacji dotyczących prowadzenia własnej firmy oraz katalog najczęściej zadawanych przez przedsiębiorców pytań wraz z odpowiedziami.

Alicja Fal

mojafirma.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »