Wysokość premii technologicznej dla firmy nie będzie zależeć od wielkości sprzedaży
REKLAMA
Rząd na ostatnim posiedzeniu przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej, przedłożony przez ministra gospodarki. Nowelizacja zawiera regulacje zachęcające przedsiębiorców do korzystania z kredytu technologicznego i dostosowuje przepisy dotyczące jego przyznawania do unijnych zasad udzielania pomocy publicznej.
REKLAMA
REKLAMA
Kredyt technologiczny udzielany jest przez banki komercyjne i skierowany do mikro, małych i średnich przedsiębiorców, którzy chcą inwestować w nowoczesne technologie (patenty, licencje, know-how), wykorzystywane do unowocześniania produkcji. Część tego kredytu może spłacić Bank Gospodarstwa Krajowego (tzw. premia technologiczna), jeżeli firma zrealizuje cele zadeklarowane w projekcie.
Aby Bank Gospodarstwa Krajowego wypłacił premię technologiczną przedsiębiorca musi spełnić pewne warunki. Jeden z nich to konieczność potwierdzenia sprzedaży towarów i usług (będących efektem wdrożenia nowej technologii) przez dostarczenie bankowi faktur sprzedaży. W efekcie wielkość wypłacanej premii technologicznej jest równa kwocie wynikającej z faktur sprzedaży.
Ponieważ jednak firmy niezbyt chętnie starały się o kredyt technologiczny konieczna była zmiana tych zbyt restrykcyjnych przepisów. Zgodnie z nowelizacją, przedsiębiorca nie będzie musiał dostarczać BGK faktur sprzedaży, co oznacza, że wielkość premii technologicznej nie będzie zależeć od wielkości sprzedaży. Wysokość tej premii będzie zależeć od obowiązujących zasad udzielania pomocy publicznej (zróżnicowanych regionalnie), a jej wielkość może wynieść 1 mln euro.
Projekt umożliwia ponadto obliczanie premii technologicznej od wszystkich wydatków poniesionych na realizację inwestycji technologicznej (sfinansowanych z wkładu własnego i kredytu technologicznego), nie zaś wyłącznie od wydatków sfinansowanych z tego kredytu. Dzięki temu wzrośnie wielkość wypłacanej premii technologicznej.
Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 30 dni od daty ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw.
oprac. Alicja Fal
REKLAMA
REKLAMA