Więcej przedsiębiorców skorzysta z liniowego PIT
REKLAMA
Osoby, które w ciągu roku zrezygnowały z etatu na rzecz samozatrudnienia i w ramach założonej firmy wykonują te same usługi, co dla dotychczasowego pracodawcy, będą mogły wybrać 19-proc. podatek już w następnym roku podatkowym. Do tej pory musiały na to czekać dwa lata.
REKLAMA
Plusem podatku liniowego jest niezmienna stawka, niezależna od dochodów. Decydując się na tę formę opodatkowania zarówno przedsiębiorca, który zarobił w ciągu roku kilkadziesiąt tysięcy złotych, jak i ten, którego roczny dochód liczony jest w milionach zapłaci 19-proc. podatek.
REKLAMA
Należy jednak pamiętać, że podatek liniowy pozbawia wszelkich ulg podatkowych i możliwości wspólnego rozliczania się z małżonkiem lub dzieckiem. Przedsiębiorcy mogą natomiast odliczać koszty uzyskania przychodu i przekazywać 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.
Nad wyborem 19-proc. stawki powinien pomyśleć przedsiębiorca, który ma pewność, że jego roczny dochód przekroczy 100 tys. zł. Na tym bowiem poziomie przebiega granica opłacalności pomiędzy 18-proc. stawką ze skali podatkowej a podatkiem liniowym.
oprac. Alicja Fal
REKLAMA
REKLAMA