REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przygotowano projekt kodeksu dobrych praktyk handlowych

REKLAMA

Międzyresortowy zespół, który zajmuje się monitorowaniem cen i marż handlowych, przygotował projekt kodeksu dobrych praktyk. Dokument ten został przekazany do konsultacji sieciom handlowym - poinformował w sejmie wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke.

Chodzi o międzyresortowy zespół ds. "zwiększania przejrzystości rynku artykułów rolno-spożywczych i poprawy funkcjonowania łańcucha żywnościowego", który został powołany w lutym przez premiera Donalda Tuska. Jego szefem jest Plocke.

REKLAMA

REKLAMA

Wiceminister poinformował, że projekt kodeksu dobrych praktyk handlowych trafił również do konsultacji do producentów i przetwórców żywności. Dodał, że w niektórych krajach UE kodeks ten jest stosowany. "Chcemy, by był on obowiązującym dokumentem i prawem w Polsce" - podkreślił Plocke.

"W kodeksie tym chcemy zapisać wszystkie zasady, które mają obowiązywać na rynku - od producenta żywności do konsumenta" - mówił wiceminister. Wyjaśnił, że chodzi o to, by można było zastosować "elastyczny mechanizm kształtowania cen" - jeżeli rośnie cena produktów rolnych, to także wzrastałaby cena detaliczna żywności i odwrotnie. "Tego mechanizmu obecnie nie ma. Jest determinacja zespołu, by te kwestie rozstrzygnąć" - powiedział Plocke, odpowiadając na pytanie Wojciecha Szczęsnego Zarzyckiego (PiS) w tej sprawie.

Wiceszef resortu rolnictwa dodał, że zespół otrzymuje na bieżąco informacje o cenach produktów rolnych, które będzie przekazywać konsumentom, tak by mogli dowiedzieć się, ile kosztuje surowiec danego produktu.

Zespół chce też zastanowić się nad kwestiami zmian legislacyjnych, np. w ustawie o cenach czy innych ustawach, by wdrożyć elastyczny mechanizm cen - zaznaczył Plocke.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Odnosząc się do nieuczciwych praktyk, powiedział, że zespół zapoznaje się z rozwiązaniami węgierskimi, francuskimi i niemieckimi dotyczącymi tej kwestii. "Mamy nadzieję, że stworzymy własny projekt ustawy, który będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom" - powiedział. Zaznaczył jednak, że na takie rozwiązania potrzebny jest czas, a zespół pracuje dopiero od kilku miesięcy. Dodał, że potrzebna jest głębsza analiza krajowego rynku i sytuacji na rynkach międzynarodowych.

Zespół został powołany z inicjatywy ministra rolnictwa Marka Sawickiego. Jednym z powodów takiej inicjatywy było narzucanie przez sieci handlowe różnych dodatkowych opłat (poza marżami), którymi odciążani byli dostawcy żywności. Np. dotyczyło to opłat za wprowadzenie towaru do sprzedaży lub za miejsce na półce sklepowej.

Monitorowaniem cen żywności zajęła się także Komisja Europejska. Kilka dni temu odbyło się pierwsze posiedzenie w Brukseli Forum Wysokiego Szczebla ds. Poprawy Funkcjonowania Łańcucha Dostaw Żywności. Ma ono wspierać KE w zakresie rozwoju strategii przemysłowej w sektorze rolno-spożywczym.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

REKLAMA

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA