REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PFRON wstrzymuje dofinansowania do zatrudnienia niepełnosprawnych

REKLAMA

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) wstrzymuje dofinansowania do zatrudnienia osób niepełnosprawnych, tym firmom, które postawiły na rozwój i inwestycje. Powodem jest tzw. Metoda Altmana.

Pomoc  ze środków PFRON nie może być  udzielona pracodawcy, który znajduje się w trudnej sytuacji ekonomicznej, na którym ciąży obowiązek zwrotu takiej pomocy ze względu na jej niezgodność z prawem lub wspólnym rynkiem. Nie ma jednak przepisów, które określałyby sposób sprawdzania kondycji firmy.  PFRON zdecydował się posłużyć tzw. Metodą Altmana.

REKLAMA

REKLAMA

Cóż to jest za metoda? Model Altmana został opracowany w 1968 roku w Stanach Zjednoczonych. Jego zadaniem było określenie zdolności kredytowej oraz wypłacalności przedsiębiorstwa, a także wskazanie zagrożeń dotyczących płynności firmy. Za pomocą tej metody łatwo oblicza się wskaźniki, które jednak nie odpowiadają polskiej specyfice oraz nie odzwierciedlają faktycznej kondycji finansowej przedsiębiorstwa.

Okazuje się, że wiele firm, które odnotowują zysk oraz płacą bez problemów zobowiązania, to firmy, które nie powinny działać na rynku i są właściwie zagrożone upadkiem. Ich jedyna „winą” w wielu wypadkach jest na przykład tylko to, że posiadają duży majątek w postaci nieruchomości lub spłacają na bieżąco kredyt - mówi Monika Bugajewska- Tykarska, wiceprezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON).

I to nie wszystko. PFRON wstrzymuje wypłatę dofinansowań bez formalnej decyzji administracyjnej, już na etapie wyliczania owego wskaźnika. Dla firmy jest to bardzo niekorzystna procedura. Przez cały czas trwania postępowania, które może trwać nawet kilka miesięcy, nie otrzymuje ona należnego dofinansowania, co  w wielu przypadkach prowadzi  do faktycznego zachwiania płynnością finansową firmy. Zgłaszają się do nas właśnie takie firmy, które po takich, działaniach Funduszu są na granicy upadłości - wyjaśnia Monika Bugajewska-Tykarska.

POPON postuluje więc zmianę metody obliczającej kondycję finansową firmy. Jest zdania, że należy rozważyć inne, dostosowane do polskich warunków, wskaźniki. Zwraca również uwagę na konieczność zmiany procedury administracyjnej w tym zakresie. Wstrzymanie wypłaty dofinansowania powinno następować dopiero po wydaniu  ostatecznej decyzji administracyjnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: POPON

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie interwencyjne 2024 - wnioski i zmiana wysokości

Co to jest świadczenie interwencyjne? Dla kogo zostało przewidziane w 2024 roku? Od kiedy można składać wnioski? Jakie zmiany w wysokości świadczenia interwencyjnego zostały poczynione?

Webinar: Składka zdrowotna przedsiębiorców - jak ją rozliczać w 2025 i co wchodzi od 2026 r.?

Praktyczny webinar „Składka zdrowotna przedsiębiorców – jak ją rozliczać w 2025 i co wchodzi od 2026 r.?” poprowadzi Dariusz Suchorowski, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych, ekspert INFORAKADEMII. Podczas webinaru przedstawiona zostanie kwestia rozliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców po zmianach od stycznia 2025 oraz 2026 roku. Każdy z uczestników otrzyma imienny certyfikat i roczny nielimitowany dostęp do retransmisji webinaru wraz z materiałami dodatkowymi.

Restrukturyzacja coraz popularniejsza. Dane na 2024 rok i prognozy na 2025

Z grudniowego raportu MGBI wynika, że w 2024 r. liczba postępowań restrukturyzacyjnych w Polsce osiągnęła rekordowe wyniki, co pokazuje, że przedsiębiorcy coraz częściej są świadomi, że jest alternatywa dla upadłości. Jakie są prognozy na 2025 rok?

Kto dzisiaj wysyła tradycyjne kartki świąteczne?

Czy w czasach postępującej cyfryzacji przedsiębiorcy wysyłają jeszcze do kontrahentów tradycyjne kartki świąteczne? Czy elektroniczna forma składania życzeń stała się już tak bardzo powszechna, że mało kto pamięta jeszcze o "analogowych" listach?

REKLAMA

Co trzecia firma nie organizuje wigilii ani innych spotkań integracyjnych dla pracowników

Nie tylko korporacje, ale także mikro, małe i średnie firmy przykładają wagę do inicjatyw integracyjnych dla swoich pracowników. Jednak nie wszystkie. W najmniejszych firmach jednak standardem jest brak zarówno firmowych wigilii, jak i spotkań integracyjnych z innej okazji.

Restrukturyzacja a upadłość. Jakie możliwości ma przedsiębiorca w kryzysie [WYWIAD]

Czy wszystkie firmy mogą skorzystać z restrukturyzacji? Czym różni się ona od upadłości? Co w sytuacji, gdy się nie powiedzie? Odpowiedzi na pytania dla Infor.pl udziela Patryk Kruczek, adwokat i doradca restrukturyzacyjny w kancelarii Kruczek+Partnerzy.

Znów mocno rosną składki ZUS: kto ile zapłaci w 2025 roku

Jednym z kluczowych elementów tych kosztów są składki na ZUS. W 2025 roku przedsiębiorców czeka znacząca podwyżka, co wynika ze wzrostu prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Jaki ZUS dla nowych firm w 2025: ile składek płaci się na początku działalności gospodarczej. O ile wyższe składki ZUS dla firm działających już od dawna?

Polska Izba Branży Pogrzebowej: czas skończyć z szarą strefą w branży!

Polska Izba Branży Pogrzebowej: czas skończyć z szarą strefą w branży! Zdaniem prezesa Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Roberta Czyżaka, w branży funeralnej może pracować bez rejestracji nawet ponad 6000 osób.

REKLAMA

Szczęśliwi ludzie robią biznes [WYWIAD]

Rozmowa z Martą Stańczak, prezeską Sodexo, ambasadorką i ekspertką ogólnopolskiej kampanii „Bliżej Siebie”, o zależności między radością z wykonywanej pracy a osiąganiem sukcesu.

Uwaga, ważna zmiana. Od 2025 obowiązuje nowa Polska Klasyfikacja Działalności: PKD 2025

Od stycznia 2025 roku przedsiębiorców w Polsce czeka ważna zmiana. W życie wchodzi nowa Polska Klasyfikacja Działalności (PKD 2025). Dostosowanie działalności firm do nowych kodów będzie kluczowe nie tylko dla zgodności z przepisami, ale także dla lepszego dopasowania biznesu do aktualnych realiów gospodarczych.

REKLAMA