REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Recesja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Konfederacja Lewiatan: w I kwartale br. będziemy obserwować recesję

W I kwartale 2023 r. będziemy obserwowali recesję, ale już nie tylko w wymiarze technicznym – wskazali analitycy Konfederacji Lewiatan komentując dane GUS. Zawiodło spożycie indywidualne i publiczne, na co wpłynęła inflacja i ubożenie społeczeństwa - dodali.

Czego możemy się spodziewać w światowej gospodarce

Początek roku 2023 przyniósł dobre wieści z frontu makroekonomicznego. Europa uniknęła zapowiadanej od dawna recesji, a wzrost wydajności i spowolnienie gospodarcze doprowadziły do gwałtownego spadku cen energii. To z kolei przyczyniło się do pożądanego spadku inflacji. 

Czy gospodarka wchodzi w fazę recesji? Inwestowanie ze znakami zapytania

9 na 10 przedsiębiorstw jest przekonanych, że dotychczasowy model biznesowy wymaga aktualizacji.

W 2023 r. spodziewamy się wzrostu PKB poniżej 1 proc.

Spodziewamy się, że w 2023 r. tempo wzrostu PKB zwolni do nieco poniżej 1 proc., choć - jak wskazała listopadowa aktualizacja projekcji NBP - nie można też wykluczyć scenariusza recesyjnego – napisał w czwartkowym komentarzu główny ekonomista PZU Dawid Pachucki.

REKLAMA

PIE: w IV kwartale wzrost PKB spowolni do 1,0-1,5 proc.

W I kwartale polska gospodarka może skurczyć się w porównaniu do 2022 r. - wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny komentując dane GUS. Ekonomiści PIE spodziewają się, że w IV kwartale br. wzrost spowolni do 1,0-1,5 proc., a w całym 2023 r. wyniesie ok. 1,5 proc.

Prognoza NBP: schłodzenie gospodarki obniży zatrudnienie

W końcówce tego roku zatrudnienie przestanie rosnąć – wynika z projekcji NBP. W przyszłym roku zacznie się obniżać. Najgorszy ma być przełom 2023/2024. Wtedy roczne tempo spadku może przekraczać 1,5 proc.

Czy wzrost PKB na początku 2023 r. obniży się do zera?

Na początku 2023 roku spodziewane tempo wzrostu PKB wyniesie 0 proc. W całym 2023 roku tempo wzrostu PKB wyniesie 1,5 proc. – wynika z opublikowanych w poniedziałek prognoz Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych.

Decyzja RPP w kwestii stóp procentowych. Ucieczka przed recesją czy walka o wartość złotego

Decyzja RPP. Przed nami kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, które miało zwiastować koniec podwyżek stóp procentowych. Niestety sprawy się komplikują i scenariusz ten wydaje się mało możliwy. RPP najprawdopodobniej będzie zmuszona do zaostrzenia działań z uwagi na rekordową inflację, która we wrześniu wyniosła 17,2 proc. – według danych GUS.

REKLAMA

Głęboki spadek produkcji

Mimo poprawy indeksu PMI ogół danych nie jest pozytywny. Szczegóły wskazują na dalsze głębokie spadki produkcji i zamówień - ocenili analitycy PKO BP. Zauważyli, że rosną koszty produkcji, a popyt na pracę osłabł.

Mniejsze ryzyko technicznej recesji, ale nadal pozostaje bazowym scenariuszem

Dane dotyczące produkcji przemysłowej w lipcu i sierpniu wskazują na malejące ryzyko wystąpienia technicznej recesji w III kw. br., chociaż nadal pozostaje ona bazowym scenariuszem - poinformował bank Credit Agricole.

Co z dalszymi podwyżkami stóp procentowych

Skala kolejnych podwyżek będzie ograniczona - ocenia Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, odnosząc się do czwartkowej podwyżki stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny. Podwyżki stóp wywierają rosnącą presję na wysoko zadłużone kraje Południa - dodał.

PIE: wrześniowy indeks koniunktury wskazuje dalsze pogorszenie koniunktury

Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK) Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego spadł we wrześniu do 94,1 pkt, co wskazuje na dalsze pogorszenie koniunktury. O niższym wyniku MIK zdecydowały m.in. niekorzystne zmiany w inwestycjach i nowych zamówieniach - podał PIE.

Eksperci: „Jesienią czeka nas turbodoładowanie inflacji wzrostem cen energii, gazu i ciepła”

Najnowszy odczyt inflacji zaskoczył nawet największych pesymistów – mówi prof. Aneta Zelek, ekonomistka z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu. Trudno nie odnieść wrażenia, że przedsiębiorcy spodziewali się, że inflacja zacznie się stabilizować na poziomie ok. 15%, a potem zacznie spadać.

Eksperci: najostrzejsze od maja 2020 r. ograniczenie aktywności zakupowej firm

Spadek bieżącej produkcji i nowych zamówień przyczynił się do najostrzejszej od maja 2020 r. skali ograniczenia aktywności zakupowej przez ankietowane przedsiębiorstwa – stwierdzono w komentarzu PKO BP do czwartkowych danych o PMI.

Możliwa techniczna recesja

Kwartalna dynamika PKB w III kwartale br. ukształtuje się poniżej zera, co oznacza wystąpienie w Polsce tzw. technicznej recesji – prognozuje Credit Agricole w komentarzu do czwartkowych danych o PMI. Bank wskazuje, że dane PMI są "lekko negatywne" dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

Credit Agricole: scenariusz technicznej recesji

Piątkowe dane GUS o stanie krajowego przemysłu nie zmieniają naszego scenariusza zakładającego techniczną recesję w Polsce w II i III kw. br. - poinformowali eksperci banku Credit Agricole. Ich zdaniem dane te są neutralne dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

Recesja w strefie euro w II połowie 2022 roku?

Wskaźnik PMI dla strefy euro spadł w lipcu poniżej 50 punktów; słabnąca aktywność gospodarcza i stałe zmniejszenie przesyłu gazu przez NS1 to jedne z czynników, które w drugiej połowie 2022 prawdopodobnie wywołają w regionie recesję - ocenia Goldman Sachs.

ING: hamowanie krajowego przemysłu nie jest gwałtowne. Brak oznak hamowania inflacji

Wyraźnie niższego tempa wzrostu gospodarczego należy się spodziewać w drugiej połowie roku, kiedy z większą intensywnością uwidocznią się negatywne konsekwencje wojny na Ukrainie. Obecnie hamowanie krajowego przemysłu nie jest gwałtowne - ocenia bank ING

3 największe problemy biznesu z powodu COVID-19

COVID-19 przyniósł wiele problemów, z którymi rodzimi przedsiębiorcy będą musieli poradzić sobie nie tylko teraz, ale i w przyszłości. Te największe to: rosnąca luka płatnicza, opóźnione płatności, które zagrażają funkcjonowaniu firm oraz widmo zbliżającej się recesji.

Duży spadek PKB w II kwartale 2020, ale mniejszy niż w UE [KOMENTARZ]

Spadek PKB o 8,2% jest największy w historii III RP. Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny to skutki zamrożenia gospodarki i strat ekonomicznych, jakie poniosła w tym okresie. Czy to początek głębokiej recesji?

Firmy tną koszty. W tym roku bez podwyżek i wzrostu zatrudnienia

Ten rok to prawdziwe wyzwanie dla przedsiębiorców. Wiadomo już, że nie należy spodziewać się ani wzrostu zatrudnienia, ani wzrostu płac. Po wygaśnięciu pandemii rynek pracy czeka natomiast transformacja i masowa cyfryzacja, do której należałoby już w tej chwili przygotowywać zarówno firmy, jak i pracowników.

Jakie są przyczyny wojny walutowej?

Poszczególne kraje i regiony są bardzo zróżnicowane pod względem gospodarczym i finansowym. Różnice te pogłębił jeszcze kryzys, odciskając swoje piętno na decyzjach władz monetarnych poszczególnych państw. Skutki wywołane przez kryzys stają się coraz bardziej odczuwalne, a posunięcia poszczególnych rządów nie pozostają bez znaczenia dla pozostałych.

Jak skutecznie przeprowadzić program optymalizacji kosztów?

W sytuacji spowolnienia gospodarczego wiele polskich firm zaczęło wprowadzać programy optymalizacji kosztów. Oszczędzają nawet te spółki, które na razie nie odczuły pogorszenia sytuacji finansowej. Czy istnieje zatem sposób na skuteczne cięcie kosztów?

Zarządzanie w kryzysie – czas cięć

Na pytanie kiedy się skończy kryzys zaczęły docierać odpowiedzi mówiące o pewnych oznakach poprawy sytuacji gospodarczej. Jednak w najbliższym czasie większość firm będzie kontynuować zabezpieczenie środków i dalej szukać oszczędności. Racjonalizacja kosztów stała się standardową praktyką stosowaną przez wiele polskich firm – pokazują badania firmy Deloitte.

Restrukturyzacja finansowa firmy

Spółki, które nie są w stanie wywiązać się z zobowiązań kredytowych zmuszone są m.in. do restrukturyzacji finansowej firmy. Często jest to jedyny kierunek działania, który może uchronić spółkę od upadłości.

Handel detaliczny w czasie recesji

Handel, który jeszcze do niedawna nakręcał wzrost polskiej gospodarki wchodzi w fazę stagnacji. Klienci wybierają tańsze produkty, szukają okazji, a sklepy w centrach handlowych nie dają sobie rady z podstawowymi opłatami.

REKLAMA