REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wzrost PKB na początku 2023 r. obniży się do zera?

pkb prognoza
pkb prognoza
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Na początku 2023 roku spodziewane tempo wzrostu PKB wyniesie 0 proc. W całym 2023 roku tempo wzrostu PKB wyniesie 1,5 proc. – wynika z opublikowanych w poniedziałek prognoz Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych.

Polska gospodarka schłodziła się, wzrost PKB hamuje

IPAG w poniedziałek opublikował swoje prognozy gospodarcze. Według szacunków Instytutu, tempo wzrostu produktu krajowego brutto w trzecim kwartale 2022 roku wyniosło 2,8 proc., co było najniższym tempem wzrostu w ciągu ostatnich sześciu kwartałów.

REKLAMA

„Oznacza to, że gospodarka polska wkracza w okres spowolnionego wzrostu gospodarczego. W kolejnych kwartałach – w końcu 2022 roku i w roku następnym – tempo wzrostu PKB będzie jeszcze niższe, zawierające się w granicach 0,0-2,5 proc. Najsłabszej koniunktury gospodarczej spodziewać się należy na początku 2023 roku, kiedy to spodziewane tempo wzrostu wyniesie 0,0 proc. W całym 2022 roku tempo wzrostu PKB wyniesie 4,1 proc., a w 2023 roku obniży się do 1,5 proc.” – podano w raporcie IPAG.

Popyt wewnętrzny słabnie, obniża się również wzrost PKB

Jedną z przyczyn takiego spowolnienia będzie niższe tempo wzrostu popytu krajowego, które w I kw. 2023 r. zmieni się w niewielki spadek.

REKLAMA

„W kolejnych kwartałach popyt krajowy zacznie znowu rosnąć, osiągając ponownie dynamikę wyższą niż PKB, jednak wyraźniejszego odbicia oczekiwać należy dopiero w drugiej połowie roku. W całym 2022 roku tempo wzrostu popytu krajowego ukształtuje się na poziomie 6,2 proc., a w 2023 roku popyt krajowy zwiększy się o kolejne 2,7 proc.” – wskazano w prognozie.

Zdaniem IPAG, do końca roku przeciętne zatrudnienie w gospodarce narodowej będzie rosnąć do końca 2022 r., jednak w pierwszej połowie 2023 roku zatrudnienie przejściowo może się obniżyć. W całych latach 2022-2023 wyniesie on odpowiednio 1,3 i 0,5 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spadek realnych wynagrodzeń z powodu inflacji

„Przyrost przeciętnego zatrudnienia w 2023 roku, pomimo wzrostu stopy bezrobocia, będzie możliwy dzięki znajdowaniu zatrudnienia przez pozostających w Polsce uchodźców. Wysoka stopa inflacji w istotny sposób wpłynie na obniżenie dynamiki przeciętnego realnego wynagrodzenia brutto” – wskazano w raporcie.

REKLAMA

IPAG zauważył, że od drugiego kwartału 2022 roku obserwowany jest spadek realnych wynagrodzeń w gospodarce narodowej, mimo stosunkowo wysokiej dynamiki nominalnej. Sytuacja taka utrzyma się również w pierwszej połowie 2023 roku. W drugiej połowie 2023 roku dynamika wynagrodzeń zaadaptuje się do podwyższonej dynamiki cen, dzięki czemu tempo wzrostu realnych wynagrodzeń wróci do dodatnich poziomów.

„W opinii IPAG, w całym 2022 roku średni poziom inflacji wynosić będzie 14,5 proc., a jej wysokość w grudniu wyniesie 19,0 proc. W 2023 roku tempo wzrostu cen konsumpcyjnych będzie nieco niższe, nadal jednak znacznie powyżej poziomu celu inflacyjnego NBP: inflacja średnioroczna wyniesie 14,1 proc., a grudniowa może obniżyć się do 8,0 proc.” – prognozują ekonomiści IPAG. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

  "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  REKLAMA

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  REKLAMA

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  REKLAMA