REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podział spółek, Lączenie spółek

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Łączenie spółek kapitałowych krok po kroku [PROCEDURA]

Łączenie spółek kapitałowych jest coraz częściej wykorzystywane jako narzędzie zwiększania efektywności przedsiębiorstw, zmniejszania kosztów ich działalności oraz dla osiągnięcia efektu synergii (czyli 2+2=5). W ujęciu prawa handlowego połączenie polega na przeniesieniu majątku jednej spółki na inną.

Odpowiedzialność za czynności związane z przekształceniem spółki

Przekształcenie spółki polega na zmianie jej formy prawnej bez jednoczesnej zmiany większości wspólników, przedmiotu jej działalności oraz sposobu prowadzenia. Zarówno przed jak i po przekształceniu mamy do czynienia z tym samym pomiotem modyfikującym jedynie swoją formę ustrojową, a co za tym idzie istnieje tożsamość spółki przekształcanej i przekształconej.

Przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę z o.o.

Indywidualni przedsiębiorcy po osiągnięciu pewnego etapu rozwoju swojej firmy chcą czasem przekształcić swoją „działalność” w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Jest w ksh specjalny tryb na to przekształcenie.

Jak założyć spółkę komandytowo-akcyjną?

Spółka komandytowo-akcyjna jest szczególnym rodzajem spółki handlowej, który łączy w sobie cechy spółek osobowych i kapitałowych. Jest instytucją stosunkowo nową w polskim prawie spółek, wprowadzoną dopiero przez Kodeks spółek handlowych, który wszedł w życie w roku 2001. Wiedza przedsiębiorców na temat procedury zakładania spółek komandytowo-akcyjnych jest niewielka.

REKLAMA

Ogłoszenia spółki z o.o. w Monitorze Sądowym i Gospodarczym

Przepisy prawa nakazują, by organ prowadzący sprawy spółki ogłaszał o określonych zdarzeniach w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. O jakie zdarzenia chodzi?

Jak sprawnie rozwiązać spółkę jawną – cz. 2

Wspólnicy mogą określić inny, niż likwidacja, sposób rozwiązania spółki. Muszą jednak określić sposób spłaty długów spółki. Jak powinno wyglądać takie porozumienie wspólników?

Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych

W dniu 27 października 2011 r. weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2011 r. Nr 201, poz. 1182, dalej „nowelizacja”), której celem jest dostosowanie polskiego prawa do prawa Unii Europejskiej w odniesieniu do wymogów dotyczących sprawozdawczości i dokumentacji w przypadku połączeń i podziałów spółek handlowych.

Jakie korzyści wiążą się z łączeniem spółek?

Istnieje wiele sposobów na rozwój działalności lub zaradzenie trudnej sytuacji przedsiębiorstwa prowadzonego w formie spółki kapitałowej. Jednym z nich jest połączenie spółki z inną spółką kapitałową.

REKLAMA

Nowości w ksh - sprawozdawczość przy łączeniach i podziałach

Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych, która przewiduje uproszczenie wymogów dotyczących sprawozdawczości i dokumentacji w przypadku połączeń i podziałów spółek została już podpisana przez prezydenta.

Podstawa wpisu prawa własności do księgi wieczystej przy łączeniu się spółek

Kodeks spółek handlowych dopuszcza możliwość transformacji spółek. W ramach tych transformacji możliwe jest między innymi łączenie się spółek. Ekspert wyjaśnia, jak przebiega procedura wpisu do księgi wieczystej własności spółki powstałej w wyniku transformacji.

Zasady wykonywania prawa głosu w spółce akcyjnej – uprzywilejowanie, zawieszenie oraz ograniczenie prawa głosu

Istotą bycia wspólnikiem (akcjonariuszem) w spółce akcyjnej jest posiadanie akcji. Jest to jedno z ważniejszych uprawnień korporacyjnych wynikających z akcji. Akcjonariusz posiadający akcje może wpływać na działalność spółki, między innymi poprzez głosowanie na walnym zgromadzeniu, czy nawet wpływanie na treść podejmowanych uchwał.

Ujawnienie tzw. umowy koncernowej w rejestrze

W obrocie gospodarczym funkcjonują różnego rodzaju podmioty. Mogą one przechodzić różne transformacje i przekształcenia, a także zawierać umowy powodujące ich powiązanie. Jedną z umów tego rodzaju jest umowa między spółką dominującą a spółką zależną, przewidująca zarządzanie spółką zależną lub przekazywanie zysku przez taką spółkę.

Co warto wiedzieć o rozbudowanej strukturze rady administrującej spółki europejskiej?

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej pozwoliło na zacieśnienie współpracy między międzynarodowymi przedsiębiorcami. Jedną z możliwości takiej kooperacji jest działanie w formie spółki europejskiej.

Czy przejęcie BZ WBK przez Santandera coś zmieni

Santander najprawdopodobniej przejmie BZ WBK. Jak wygląda strategia hiszpańskiej grupy bankowej i co może się zmienić w „zielonym banku” pod jej banderą?

Jakie są zasady łączenia się spółek?

Łącznie się spółek polega na przeniesieniu całego majątku jednej spółki na rzecz innej w zamian za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom/akcjonariuszom spółki przejmowanej lub w wypadku kiedy minimum 2 spółki zawiązują nową spółkę, na którą przechodzą wszystkie aktywa i pasywa łączących się spółek. Które spółki mogą się łączyć, a których łączenie jest niedopuszczalne? Dowiedz się już dziś.

Jak dzielić zysk w sp. z o.o.?

Przy podziale zysku w sp. z o.o. umowa nie może zakazywać wypłaty udziału w zysku. Może jedynie ograniczyć tą wypłatę na pewien czas całkowicie lub częściowo, w umowie spółki, przeznaczając tę nadwyżkę na fundusze celowe. W sp. z o.o. jest tylko jeden obligatoryjny fundusz –fundusz zasobowy.

Kiedy można dokonać podziału spółek?

Kodeks spółek handlowych reguluje zasady dokonywania podziału spółek, przy czym dotyczy to jedynie spółek kapitałowych, które mogą się dzielić na dwie lub więcej. Nie podlegają natomiast podziałowi spółki osobowe.

Co czeka klientów i polski rynek bankowy po przejęciu BZ WBK

Wokół BZ WBK wciąż krążą spekulacje na temat tego w czyje ręce trafi. Prasa donosi, że na krótkiej liście chętnych na „zielony bank” pozostali jedynie: włoski Intesa Sanpaolo, hiszpański Banco Santander, francuski BNP Paribas oraz polski PKO BP. Czego można oczekiwać po przejęciu BZ WBK przez któregoś z pretendentów?

Co stanowi podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych przy umowie spółki?

Zgodnie z ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu podlegają umowy spółki jak i zmiany tych umów jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania. Co należy rozumieć przez zmianę umowy spółki? Co będzie podstawą opodatkowania w takim przypadku?

REKLAMA