REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak sprawnie rozwiązać spółkę jawną – cz. 2

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Jak rozwiązać spółkę jawną? / Fot. Fotolia
Jak rozwiązać spółkę jawną? / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wspólnicy mogą określić inny, niż likwidacja, sposób rozwiązania spółki. Muszą jednak określić sposób spłaty długów spółki. Jak powinno wyglądać takie porozumienie wspólników?

Sposób doprowadzenia do rozwiązania spółki może być określony przez samych wspólników. Określona w przepisach Kodeksu spółek handlowych likwidacja wcale nie jest jedynym sposobem. Niezależnie od tego, jak dużą swobodę w ustaleniach będą mieli wspólnicy nie mogą oni jednak wykroczyć poza pewne granice. Mianowicie pogorszeniu nie może ulec sytuacja wierzycieli spółki. A tym, zgodnie z przepisami art. 82 i 83 Kodeksu spółek handlowych, mają zagwarantowaną spłatę zobowiązań albo z majątku samej spółki albo z majątku wspólników.

REKLAMA

Zobacz: Jak sprawnie rozwiązać spółkę jawną – cz. 1

Sposób zakończenia spraw

Treść porozumienia wspólników powinna przede wszystkim oscylować wokół sposobu zakończenia spraw spółki, a więc podziału jej majątku, sposobu zaspokojenia lub zabezpieczenia wierzycieli oraz odpowiedzialności za zobowiązania.

Zobacz: Czy małżonek wspólnika odpowiada za długi spółki?

REKLAMA

Pole możliwości w tych kwestiach jest dość szerokie. Wspólnicy mogą określić w jaki sposób upłynniony zostanie majątek. Można tego dokonać przez podział w naturze lub też przez sprzedaż majątku i podział jego wartości w pieniądzu. Co jednak istotne wspólnicy mogą uzgodnić, że ogół praw i obowiązków zostanie przejęty przez jednego z nich lub nawet przez osobę trzecią (np. inną spółkę).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spółka jest właścicielem przedsiębiorstwa. Jego podział pomiędzy wspólników powodowałby utratę wartości. Wspólnicy mogą zatem zadecydować, że jeden ze wspólników stanie się właścicielem całego przedsiębiorstwa z obowiązkiem spłaty pozostałych wspólników.

Przejęcie przez osobę trzecią

Tym samym następca prawny będzie miał możliwość nabycia majątku spółki, jak również będzie obowiązany do zaspokojenia zobowiązań, które były związane z działalnością spółki.

W przypadku przejścia praw i obowiązków na osobę trzecią należy pamiętać jednak o tym, iż nie może się to odbyć bez jej zgody.

Należy jednak pamiętać o tym, że przejęcie zobowiązań spółki i wspólników przez osobę trzecią musi być tutaj dokonane w zgodzie z przepisami o przejęciu długu. W takiej sytuacji umowa między przejmującym dług a dłużnikiem (spółką, wspólnikami) wymaga zgody wierzyciela (wierzycieli spółki). W przypadku braku takiej zgody przejęcie to będzie miało jedynie taki charakter, iż strona, która według umowy miała przejąć dług, jest odpowiedzialna względem dłużnika za to, że wierzyciel nie będzie od niego żądał spełnienia świadczenia (art. 521 par. 2 w zw. z art. 519 Kodeksu cywilnego).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA