reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka jawna > Jak sprawnie rozwiązać spółkę jawną – cz. 2

Jak sprawnie rozwiązać spółkę jawną – cz. 2

Wspólnicy mogą określić inny, niż likwidacja, sposób rozwiązania spółki. Muszą jednak określić sposób spłaty długów spółki. Jak powinno wyglądać takie porozumienie wspólników?

Sposób doprowadzenia do rozwiązania spółki może być określony przez samych wspólników. Określona w przepisach Kodeksu spółek handlowych likwidacja wcale nie jest jedynym sposobem. Niezależnie od tego, jak dużą swobodę w ustaleniach będą mieli wspólnicy nie mogą oni jednak wykroczyć poza pewne granice. Mianowicie pogorszeniu nie może ulec sytuacja wierzycieli spółki. A tym, zgodnie z przepisami art. 82 i 83 Kodeksu spółek handlowych, mają zagwarantowaną spłatę zobowiązań albo z majątku samej spółki albo z majątku wspólników.

Zobacz: Jak sprawnie rozwiązać spółkę jawną – cz. 1

Sposób zakończenia spraw

Treść porozumienia wspólników powinna przede wszystkim oscylować wokół sposobu zakończenia spraw spółki, a więc podziału jej majątku, sposobu zaspokojenia lub zabezpieczenia wierzycieli oraz odpowiedzialności za zobowiązania.

Zobacz: Czy małżonek wspólnika odpowiada za długi spółki?

Pole możliwości w tych kwestiach jest dość szerokie. Wspólnicy mogą określić w jaki sposób upłynniony zostanie majątek. Można tego dokonać przez podział w naturze lub też przez sprzedaż majątku i podział jego wartości w pieniądzu. Co jednak istotne wspólnicy mogą uzgodnić, że ogół praw i obowiązków zostanie przejęty przez jednego z nich lub nawet przez osobę trzecią (np. inną spółkę).

Spółka jest właścicielem przedsiębiorstwa. Jego podział pomiędzy wspólników powodowałby utratę wartości. Wspólnicy mogą zatem zadecydować, że jeden ze wspólników stanie się właścicielem całego przedsiębiorstwa z obowiązkiem spłaty pozostałych wspólników.

Przejęcie przez osobę trzecią

Tym samym następca prawny będzie miał możliwość nabycia majątku spółki, jak również będzie obowiązany do zaspokojenia zobowiązań, które były związane z działalnością spółki.

W przypadku przejścia praw i obowiązków na osobę trzecią należy pamiętać jednak o tym, iż nie może się to odbyć bez jej zgody.

Należy jednak pamiętać o tym, że przejęcie zobowiązań spółki i wspólników przez osobę trzecią musi być tutaj dokonane w zgodzie z przepisami o przejęciu długu. W takiej sytuacji umowa między przejmującym dług a dłużnikiem (spółką, wspólnikami) wymaga zgody wierzyciela (wierzycieli spółki). W przypadku braku takiej zgody przejęcie to będzie miało jedynie taki charakter, iż strona, która według umowy miała przejąć dług, jest odpowiedzialna względem dłużnika za to, że wierzyciel nie będzie od niego żądał spełnienia świadczenia (art. 521 par. 2 w zw. z art. 519 Kodeksu cywilnego).

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama