REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kredyty hipoteczne, Najem

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Opłaty eksploatacyjne w centrach handlowych. Czy po wyroku SN czeka nas fala pozwów sądowych?

Czy czeka nas kolejny konflikt pomiędzy częścią najemców a właścicielami centrów handlowych? – analizuje Mec. Joanna Domoń – Kulas, wspólnik w kancelarii Causa Finita Szczepanek i Wspólnicy Spółka Komandytowa. 

Ranking: Warszawa najlepszą destynacją turystyczną i biznesową

Zagraniczni turyści oraz firmy dostrzegają potencjał Warszawy. Miasto zwyciężyło w rankingu European Best Destination 2023 oraz znalazło się na szóstej pozycji w globalnym zestawieniu najlepszych miejsc do podróży biznesowych. 

mBank zawarł z klientami ponad 2800 ugód dotyczących kredytów CHF

W ciągu trzech miesięcy mBank zawarł z klientami ponad 2800 ugód dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich - poinformował bank w komunikacie prasowym.

Leszek Skiba: Spłacanie kredytów nie jest problemem, tylko ich zaciąganie

Leszek Skiba, prezes zarządu banku Pekao S.A., zaznacza, że jeśli chodzi o aktywność klientów, którzy spłacają kredyty, to nie widzimy istotnych problemów ze spłacaniem. W spłacie kredytów hipotecznych bardzo pomogły wakacje.

REKLAMA

Ulga podatkowa dla frankowiczów. Zaniechanie poboru podatku na kolejny rok

Ulga podatkowa dla frankowiczów. Resort finansów przygotował projekt rozporządzenia, przedłużającego o kolejny rok zaniechanie poboru podatku od części dochodów związanych z kredytem hipotecznym – poinformowało MF w poniedziałek.

Kredyty hipoteczne. W listopadzie mniej zapytań niż w październiku

Kredyty hipoteczne. W listopadzie 2021 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 36,08 tys. potencjalnych kredytobiorców, to spadek o 7,4 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca, kiedy to takich wniosków złożono łącznie 38,96 tys. - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK).

Ostatnie 4 dni na wycofanie się z oferty przedłużenia umowy najmu lokalu w centrum handlowym

Najemcom lokali w centrach handlowych pozostały ostatnie 4 dni na wycofanie się z oferty przedłużenia umów najmu – termin mija 6 sierpnia 2021 roku.

Ważny termin dla najemców centrów handlowych

Covidowe prolongaty umów najmu można anulować tylko do 6 sierpnia 2021 r. Co z najemcami, którzy płacili czynsze?

REKLAMA

Kolejne kary dla banków za klauzule niedozwolone

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wydał kolejne decyzje dotyczące niedozwolonych postanowień określających zasady ustalania kursów walut. Suma kar nałożonych na PKO BP i Pekao wyniosła około 62 mln zł.

Kredyt hipoteczny. Banki nie mogą zmieniać kursu walut

Sypią się kolejne kary za stosowanie klauzul niedozwolonych. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wydał decyzję dotyczącą jednostronnej zmiany warunków umów o kredyt hipoteczny indeksowany i denominowany głównie do franka szwajcarskiego.

Banki zacieśniają politykę kredytową. Kto może mieć problem z uzyskaniem kredytu?

Zaostrzenie polityki kredytowej utrudniło zakup mieszkań szczególnie osobom prowadzących działalność gospodarczą oraz tym, które mają ograniczoną zdolność finansową. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku banki notowały znaczący wzrost zainteresowania kredytami hipotecznymi. Dziś jest zupełnie inaczej.

Jakie wsparcie dla przedsiębiorców – tarcza antykryzysowa wersja 2.0

W związku z epidemią COVID-19 pojawiła się konieczność udzielenia przedsiębiorcom wsparcia niezbędnego dla utrzymania i kontynuacji prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Jednym z aktów prawnych służących temu celowi jest ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Wprowadza ona również pakiet zmian w dotychczasowych rozwiązaniach tarczy antykryzysowej, zwany potocznie tarczą 2.0. W opracowaniu przedstawiamy kolejne rozwiązania dla firm wprowadzane właśnie tarczą 2.0.

Koronawirus obnażył słabości krótkich najmów. Co powinni zrobić inwestorzy?

Przed wybuchem epidemii COVID-19 inwestorzy zarabiający na nieruchomościach dzielili się na zwolenników wynajmu tradycyjnego oraz krótkoterminowego. Koronawirus zmienił jednak wszystko – przynajmniej tymczasowo. Ruch turystyczny całkowicie zanikł, a kwatery przeznaczone na krótkie najmy przestały przynosić zyski. Co powinni zrobić inwestorzy, którzy znaleźli się w takiej sytuacji?

Automatyczne przedłużenie umów najmu lokalu i zakaz wypowiadania umowy najmu lub wysokości czynszu – tarcza antykryzysowa

W związku z epidemią COVID-19, do dnia 30 czerwca 2020 r. wynajmujący nie może wypowiedzieć umowy najmu ani wysokości czynszu. Ponadto, jeśli najemca złoży wynajmującemu stosowne oświadczenie, istniejąca umowa najmu, ewentualnie okres wypowiedzenia umowy lub okres wypowiedzenia czynszu najmu, automatycznie przedłuży się do dnia 30 czerwca 2020 r. Przedłużona umowa obowiązuje na dotychczasowych warunkach.

Duże sklepy objęte zakazem handlu - zwolnione z czynszu w galeriach handlowych

Sklepy powyżej 2 tys. mkw. objęte zakazem handlu z powodu epidemii będą zwolnione z czynszu w galeriach handlowych, pod warunkiem złożenia wynajmującemu wiążącej oferty przedłużenia umowy najmu o okres obowiązywania zakazu przedłużony o 6 miesięcy - wskazuje w komentarzu firma doradcza KPMG.

Prywatny akademik - czy to dobra inwestycja

Miejsce w akademiku lub wynajem pokoju – do tej pory osoby studiujące poza miejscem zamieszkania miały do wyboru głównie te dwie możliwości. W ostatnich latach w miastach akademickich pojawia się jednak coraz więcej prywatnych domów studenckich, oferujących pokoje w dobrym standardzie i miejsca wspólne sprzyjające integracji między studentami. Eksperci szacują, że zainteresowanie młodych ludzi takimi pokojami będzie rosło, więc segment ten przyciąga coraz więcej inwestorów. Kluczowa dla powodzenia inwestycji jest dobra lokalizacja – blisko szkół wyższych i dobre skomunikowanie z centrum.

Jak ująć w księgach rachunkowych zatrzymanie kaucji z tytułu najmu

Spółka wynajmuje najemcy lokal użytkowy. W związku z przedterminowym rozwiązaniem umowy z najemcą spółka zatrzymała większość wpłaconej kaucji na poczet ostatniej raty czynszu i jako odszkodowanie za przedterminowe rozwiązanie umowy. Jak ująć w księgach rachunkowych zatrzymanie kaucji wpłaconej przy zawieraniu umowy najmu.

Kiedy wystawiać faktury dokumentujące świadczenie usług najmu

Obowiązek podatkowy z tytułu najmu powstaje na zasadach szczególnych. Decyduje o tym zasadniczo data wystawienia faktury, gdy jest wystawiona terminowo. Opóźnienie w tym zakresie nie przesuwa daty powstania obowiązku podatkowego. Natomiast faktura wystawiona przedwcześnie skutkuje automatycznie koniecznością rozpoznania obowiązku podatkowego.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców zacznie działać 19 lutego 2016 r. W ramach Funduszu kredytobiorcy będą mogli składać wnioski o nawet półtoraroczne wakacje od spłaty zobowiązania. Przy czym, by móc skorzystać z tej ulgi trzeba będzie spełnić dość wyśrubowane wymogi.

Kredyty we frankach przeliczane po „kursie sprawiedliwym”

Kancelaria Prezydenta przygotowała projekt ustawy dotyczący zasad przewalutowania kredytów we frankach. Propozycja zakłada możliwość przeliczania rat kredytu na złote po preferencyjnym kursie, nazwanym przez Kancelarię Prezydenta „kursem sprawiedliwym”.

Zmiany na rynku kredytów hipotecznych w 2016 roku

Rok 2016 będzie rokiem wielu zmian. Obejmie to również zmiany w bankowości, a szczególnie dotyczyć to będzie kredytów hipotecznych. Banki będą wymagać od swoich klientów wyższego wkładu własnego. Od przyszłego roku Rekomendacja S wprowadzona przez Komisję Nadzoru Bankowego przewiduje podwyższenie wymaganego wkładu własnego z 10% do 15%.

Ranking kredytów hipotecznych – grudzień 2015

Koniec tego roku to ostatni moment na kupno mieszkania z 10 proc. wkładem własnym. Przedstawiamy ranking kredytów hipotecznych w grudniu 2015 r. Gdzie znajdziemy najlepszy kredyt hipoteczny?

Rozliczenie najmu nieruchomości

Podatnicy, którzy decydują się na wynajmowanie nieruchomości od innych podmiotów, muszą w prawidłowy sposób rozliczyć ponoszone z tego tytułu koszty. Natomiast podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w zakresie najmu nieruchomości, muszą osiągane z tego tytułu przychody właściwie udokumentować oraz rozliczyć z tego tytułu podatek dochodowy i VAT. Przedstawiamy zasady rozliczania podatku dochodowego oraz VAT przez najemców i podmioty prowadzące działalność gospodarczą w zakresie najmu nieruchomości, z uwzględnieniem stanowiska organów podatkowych, najnowszego orzecznictwa sądów administracyjnych oraz TSUE. Poszczególne przypadki zobrazowaliśmy również ewidencją w księgach rachunkowych.

Jak prawidłowo wynająć mieszkanie we Włoszech?

Osoby wynajmujące mieszkania we Włoszech, jak również ich najemcy zobowiązani są opłacić podatek TASI. Obowiązek ten dotyczy także przypadku, gdy właściciel nieruchomości żyje w tym mieszkaniu. Jaka jest wysokość podatku?

Jak wypowiedzieć umowę najmu na czas oznaczony?

Najczęściej zawieraną umową w obrocie gospodarczym jest umowa najmu. Przedsiębiorcy zawierają zazwyczaj umowy na czas oznaczony liczony w latach. Warto, aby w umowie najmu określić warunki jej wypowiedzenia. Umowę może wypowiedzieć zarówno najemca, jak i wynajmujący. W jaki sposób wypowiedzieć umowę najmu?

Prawo do ulgi podatkowej przy zakupie dwóch mieszkań

Zakup dwóch mieszkań za środki uzyskane ze sprzedaży nieruchomości przyznają podatnikowi zwolnienie z konieczności opłacenia podatku – tak orzekł Warszawski Sąd Administracyjny. Prawodawca nie przedstawia bowiem żadnych ograniczeń w ilości nabywanych mieszkań oraz nie nakazuje natychmiastowego zasiedlenia lokalu.

Powierzchnia reklamowa strony internetowej podlega rozliczeniu z fiskusem

Osoby prowadzące strony internetowe dla zwiększenia zysku wynajmują firmom powierzchnie przeznaczone na reklamy. Muszą jednak pamiętać, że taki zabieg podlega rozliczeniu z fiskusem. Osoby fizyczne mogą rozliczać się w formie ryczałtu ze stawką 8,5 proc.

Jak korzystnie wynająć biuro?

Przedsiębiorca, który zamierza wynająć powierzchnię biurową powinien przede wszystkim ustalić zasady korzystania z biura, wysokość i termin płatności czynszu za najem. Może dodatkowo zastrzec sobie prawo do całodobowego korzystania z lokalu.

Wypowiedzenie bezterminowej umowy najmu

Umowę bezterminową można wypowiedzieć w każdym czasie, zachowując terminy umowne, ustawowe, zwyczajowe, a w razie braku takich terminów – niezwłocznie po złożeniu drugiej stronie wypowiedzenia. Jest to stosunek prawny ciągły, w przypadku którego zastrzeżenia o niemożliwości wcześniejszego rozwiązania są nieważne.

Stawka referencyjna Polonia

Stawka referencyjna Polonia – jest to średnia ważona operacji przeprowadzanych na pieniężnym rynku międzybankowym o terminie O/N (overnight).

Najnowsze zmiany w kodeksie cywilnym

Od początku 2009 roku weszła w życie kolejna nowelizacja kodeksu cywilnego. Na jej mocy dodano jeden nowy paragraf do kodeksu. Dotyczy on wynajmowania lokali przez przedsiębiorców.

REKLAMA