reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Banki zacieśniają politykę kredytową. Kto może mieć problem z uzyskaniem kredytu?

Banki zacieśniają politykę kredytową. Kto może mieć problem z uzyskaniem kredytu?

Zaostrzenie polityki kredytowej utrudniło zakup mieszkań szczególnie osobom prowadzących działalność gospodarczą oraz tym, które mają ograniczoną zdolność finansową. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku banki notowały znaczący wzrost zainteresowania kredytami hipotecznymi. Dziś jest zupełnie inaczej.

Jak obecnie wygląda sytuacja z uzyskaniem kredytu w bankach? Jakie są trudności i czy deweloperzy oferują formy wsparcia? W kwietniu br. banki odnotowały prawie 35% spadek zainteresowania kredytami mieszkaniowymi w porównaniu z rokiem poprzednim. Czy zacieśnianie polityki kredytowej nie odbije się czkawką?

Polecamy: Nowa matryca stawek VAT

Mniejsze i tańsze lokale w cenie

Zaostrzenie polityki kredytowej, w tym wprowadzenie większych wymogów dotyczących wkładu własnego, ma bezpośrednie przełożenie na możliwości nabywcze klientów. Skutkuje to również wpływem na decyzje o zakupie mniejszych i tańszych lokali w przypadku klientów posiłkujących się kredytami hipotecznymi. Najbardziej korzystną formą dla kredytobiorcy jest współpraca z doradcą kredytowym, który zapewnia dostęp do oferty wielu banków, a to gwarantuje wybór najbardziej atrakcyjnej opcji kredytu. W obecnej sytuacji pozwala to także znaleźć bank, który jest skłonny udzielić kredytu. Potwierdzają to sytuację, gdy klienci indywidualnie podejmujący próbę uzyskania finansowania otrzymują negatywną decyzje kredytowe, a po zwróceniu się do doradców udaje się pozytywnie zakończyć proces ubiegania się o kredyt. Ponadto można zmodyfikować transze i terminy płatności.

- Osoby zainteresowane zakupem mieszkania mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy niezależnych ekspertów finansowych. Eksperci  finansowi oceniają zdolność kredytową kupującego, wybierają banki i sprawdzają warunki kredytu hipotecznego najbardziej odpowiadającego klientowi. Pomoc eksperta obejmuje także przygotowywanie i składanie wniosków kredytowych, a także w negocjacje z bankami. Zawierając umowę kredytową klient może zawrzeć umowę ubezpieczenia na życie oraz od utraty pracy – mówi Joanna Chojecka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Robyg SA.

Kto decyduje się dziś na kredyt?

W tej chwili na zakup decydują się najczęściej osoby o bardzo stabilnej sytuacji materialnej, dysponujące odpowiednim zapleczem finansowym. To klienci, którzy najczęściej nie mają problemu z uzyskaniem kredytu nawet przy bardziej rygorystycznych warunkach kredytowania. Zmieniły się także kryteria, jeśli chodzi o wymagany wkład własny. Wcześniej było to 10% wkładu własnego, dziś to 20% lub 30% w zależności od banku. Klienci korzystający z usług ekspertów przy uzyskiwaniu finansowania mogą liczyć na wydłużony harmonogram płatności w przypadku problemów w bankach.

Pomoc dla inwestora

Zdolność kredytowa jest obecnie niższa w związku ostrzejszą polityką banków. Jednak inwestorzy mogą liczyć na pomoc w kwestii odliczenia od kwoty zakupu 23 proc. podatku VAT. Po podpisaniu umowy przedwstępnej doradca udziela rad przy możliwości i procedurze uzyskania zwrotu podatku. Inwestorzy mogą liczyć także na wsparcie w skompletowaniu dokumentów i zarejestrowaniu się w urzędzie. Poza tym, doradca co miesiąc przypomina o wystawieniu faktury i złożeniu deklaracji. Część inwestorów podpisuje umowy z operatorem, który zajmuje się wynajem lokalu ze stałym zyskiem na poziomie 7 proc. netto rocznie. Analitycy finansowi liczą, że te banki, które dziś ograniczają politykę kredytową, po chwilowym zastoju powrócą do wcześniejszych standardów.

Interesuje Cię finanse i kredyty w firmie? Polecamy serwis e-firma.pl

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama