REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tarcza Finansowa PFR dla dużych firm

Tarcza Finansowa PFR dla dużych firm /Fot. shutterstock
Tarcza Finansowa PFR dla dużych firm /Fot. shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rusza Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju oferująca pomoc dla dużych przedsiębiorstw. Jakie wsparcie zakłada?

Rusza Tarcza Finansowa PFR dla dużych przedsiębiorstw o wartości 25 mld zł - poinformował we wtorek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

REKLAMA

Jak zaznaczył prezes, program wsparcia dla dużych przedsiębiorstw zakłada trzy rodzaje finansowania: pożyczki płynnościowe, pożyczki preferencyjne i instrumenty kapitałowe. "Wszystkie te rodzaje finansowania wymagały odrębnej notyfikacji. Negocjacje Z Komisją Europejską trwały od połowy kwietnia. W ciągu ostatnich dwóch tygodni uzyskaliśmy zgody na udzielanie finansowania w postaci pożyczek płynnościowych, w postaci pożyczek preferencyjnych. I czekamy jeszcze na zgodę Komisji Europejskiej na instrumenty kapitałowe" - wyjaśnił Borys. Wskazał, że we wtorek rano odbyły się ostatnie rozmowy, a ostatniej notyfikacji PFR spodziewa się w najbliższych dniach.

Polecamy: Przedsiębiorca w kryzysie (PDF)

REKLAMA

Podkreślił też, że jest to pierwszy w krajach Unii Europejskiej tak duży program udzielania pomocy publicznej dużym firmom ze wszystkich branż i z wykorzystaniem wielu dostępnych instrumentów finansowych. Powiedział, że w ramach pożyczek płynnościowych dostępnych jest 10 mld zł, na pożyczki preferencyjne przeznaczono 7,5 mld zł, natomiast na wsparcie o charakterze kapitałowym - 7,5 mld zł.

Pożyczki płynnościowe, jak mówił, mogą być udzielane na okres do 4 lat, a indywidualna kwota zaangażowania to maksymalnie 1 mld zł. Dodał, że firmy mogą korzystać z preferencyjnego oprocentowania, które jest zbliżone do poziomów rynkowych, "ale bardziej korzystne niż to co firmy, zwłaszcza średniej wielkości, mogą rzeczywiście uzyskać w postaci kredytów na rynku bankowym".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odnosząc się do pożyczek preferencyjnych Borys wyjaśnił, że "maksymalny okres jest to 4 lata", a kwota indywidualna to 750 mln zł. Dodał, że możliwe jest umorzenie do 75 proc. szkody, którą dana firma poniosła bezpośrednio w związku z pandemią COVID-19.

Wyjaśnił, że pożyczki preferencyjne "de facto stanowią bardziej mechanizm o charakterze dotacyjnym, rekompensującym szkody firmom, które były bezpośrednio dotknięte restrykcjami sanitarnymi, nie mogły funkcjonować i w związku z tym poniosły straty".

W przypadku finansowania kapitałowego - jak tłumaczył - chodzi np. o podwyższanie kapitału bądź obejmowanie obligacji zamiennych przedsiębiorstw, przy czym kwota indywidualnego wsparcia może wynieść do 1 mld zł. Dodał, że inwestycje mogą być dokonywane albo w ramach pomocy publicznej, albo na zasadach rynkowych.

"Jesteśmy przekonani, że ten program może wspierać w sposób skuteczny polskie duże przedsiębiorstwa, które łącznie zatrudniają 3,5 mln pracowników" - powiedział.

REKLAMA

Mówiąc o zasadach weryfikacji wniosków prezes podkreślił, że zasady udzielania pomocy dla dużych firm są równe dla wszystkich i przejrzyste. Dodał, że wnioski o wsparcie należy składać przez stronę internetową Polskiego Funduszu Rozwoju, gdzie udostępnione są specjalne formularze. "Nie ma możliwości uzyskania pomocy w inny sposób, np. że ktoś zadzwoni" - zaznaczył. Wskazał, że do tej pory w ramach tzw. wstępnego zgłoszenia uzyskaniem pomocy z Traczy PFR dla dużych firm, zainteresowanie wyraziło ok. 600 przedsiębiorstw.

"Zakładamy, że rozpatrzenie pojedynczego wniosku zajmie od 3 do 6 tygodni w zależności od stopnia skomplikowania" - powiedział. Wyjaśnił, że jeżeli firma się zakwalifikuje, czyli spełni warunki takie jak np. liczba zatrudnionych, wielkość obrotów i spadek przychodów w wyniku pandemii, to trafi na listę rankingową. Potem - jak dodał - nastąpi pełna analiza, podjęte zostaną decyzje inwestycje, a po podpisaniu umowy nastąpi wyłata środków.

Borys powiedział, że przy analizowaniu wniosków będą brane pod uwagę takie kryteria, jak: liczba wykonawców i kontrahentów, znacznie dla regionu oraz tzw. pilność wniosku, ponieważ - jak zaznaczył - niektóre przedsiębiorstwa mogą być w trudniej sytuacji. Wtedy wypłata pomocy może następować w transzach. Zaznaczył, że składanie wniosków firmy mają czas do końca roku, natomiast udzielanie pomocy będzie możliwe do końca 2021 roku.

Doprecyzował, że z Tarczy Finansowej dla dużych firm będą mogły skorzystać przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 249 osób lub których obrót przekracza 50 mln euro i suma bilansowa 43 mln euro. Wskazał, że do programu dopuszczone są też średnie firmy, o ile zatrudniają powyżej 150 pracowników i ich obrót przekracza 100 mln zł. Będą one musiały - jak kontynuował prezes PFR - spełnić jeden warunek, skorzystać wcześniej z pomocy skierowanej do małych i średnich firm, a ich potrzeby płynnościowe przekraczać 3,5 mln zł.

"W pierwszej kolejności będziemy udzieli finansowania głównie dużym firmom. Małe i średnie firmy powinny wnioskować w ramach Tarczy Finansowej dla MŚP. Natomiast jeżeli te środki się im wyczerpią, a te potrzeby okażą się większe, będą mogły też składać wniosek w ramach pomocy dla dużych przedsiębiorstw" - wyjaśnił Borys.

Szef PFR dodał, że z pomocy finansowej dla dużych firm wyłączone będę przedsiębiorstwa z sektora usług finansowych, np. banki, instytucje pożyczkowe, fundusze. Drugą grupą firm będą te działające na rynku nieruchomości komercyjnych, deweloperzy.

W ramach rozpoczętego z końcem kwietnia programu Tarczy Finansowej PFR dla mikro, małych i średnich firm, PFR udzielił do tej pory finansowania ponad 246 tysiącom przedsiębiorstw na kwotę ponad 46 mld zł. Aplikacje składane są do PFR poprzez systemy bankowości elektronicznej. Jak czytamy w komunikacie PFR proces udzielania finansowania jest zautomatyzowany, a środki wypłacane są najczęściej środków w ciągu 24-48 godzin. Zaznaczono, że finansowanie dużych firm z uwagi na zdecydowanie wyższe kwoty oraz zasady pomocy publicznej obowiązujące w Unii Europejskiej ma inny charakter i jest oparty o indywidualną analizę sytuacji każdego potencjalnego beneficjenta programu oraz bardziej zaawansowany proces decyzyjny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA