REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo do ulgi podatkowej przy zakupie dwóch mieszkań

Subskrybuj nas na Youtube
Prawo do ulgi podatkowej przy zakupie dwóch mieszkań. / Fotolia
Prawo do ulgi podatkowej przy zakupie dwóch mieszkań. / Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zakup dwóch mieszkań za środki uzyskane ze sprzedaży nieruchomości przyznają podatnikowi zwolnienie z konieczności opłacenia podatku – tak orzekł Warszawski Sąd Administracyjny. Prawodawca nie przedstawia bowiem żadnych ograniczeń w ilości nabywanych mieszkań oraz nie nakazuje natychmiastowego zasiedlenia lokalu.

Generalnie wpływy ze sprzedaży mieszkania – jak i innych nieruchomości - są objęte 19-proc. podatkiem. Ale prawo daje dwie możliwości uniknięcia daniny. Nie trzeba płacić podatku, jeśli między nabyciem a sprzedażą nieruchomości upłynęło więcej niż 5 lat oraz kiedy wpływy ze sprzedaży mieszkania czy domu są przeznaczane na „zrealizowanie potrzeby mieszkaniowej”, czyli na zakup innego lokalu na własne potrzeby. Okazuje się, że podobne zwolnienie przysługuje przy zakupie dwóch nieruchomości.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Izba Skarbowa: Zakup pod najem nie daje ulgi

REKLAMA

Warszawski Sąd Administracyjny zajmował się skargą na interpretację wydaną przed Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, wydaną 12 grudnia 2013 r. (sygnatura IPPB1/415-1050/13-2/MS). Podatnik w pytaniu do Izby Skarbowej napisał, że odziedziczył mieszkanie po babci, które następnie sprzedał a wpływy przeznaczył na zakup dwóch mieszkań dla dzieci. Przy czym jedno mieszkanie zostało kupione w całości za gotówkę ze sprzedaży odziedziczonego mieszkania, drugie zaś częściowo za pieniądze ze lokalu po babci, a częściowo za kredyt. Do czasu, kiedy z mieszkań będą mogły skorzystać dzieci, podatnik zamierzał wynajmować oba lokale, a wpływy z najmu przeznaczać na spłatę kredytów.

W swojej interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał, że tego typu rozwiązanie nie spełnia wymagań związanych z realizacją celu mieszkaniowego. Zwrócił bowiem uwagę na zamiar podatnika, dotyczący wynajmowania obu mieszkań kupionych za gotówkę ze spadku. A ponieważ nabycie mieszkania w drodze objęcia spadku nastąpiło w styczniu 2013 r., zaś do sprzedaży odziedziczonego lokalu doszło w lipcu 2013 r., nakazał w interpretacji zapłatę podatku od wpływów ze sprzedaży.

Zobacz również: Umowy najmu mieszkania – jaki podatek wybrać?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WSA: Liczy się zakup mieszkania

WSA, który sprawą zajmował się w październiku, odrzucił interpretację Dyrektora Izby Skarbowej. Uznał bowiem, że zakup dwóch mieszkań za pieniądze uzyskane ze sprzedaży lokalu po babci spełnia wymogi, jakie przed podatnikiem stawia ustawa. Sąd zwrócił uwagę, że ustawodawca nie uzależnił zwolnienia od tego, co zrobi w mieszkaniem nabywca, nie nakazał także, aby tuż po nabyciu mieszkanie zostało zasiedlone. To oznacza, że nawet jeśli mieszkanie zostanie wynajęte, to i tak spełnione są wymogi ustawowe. W rezultacie WSA uchylił interpretację Izby Skarbowej

Nie ma zastrzeżenia, że można kupić tylko jedno mieszkanie

Takie podejście – że zakup dwóch mieszkań za pieniądze uzyskane ze sprzedaży jednego lokalu – pojawiało się już w innych interpretacjach podatkowych. Przykładem może być opinia Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 14 września 2011 r. (sygnatura IPTPB2/415-348/11-4/MP), dotycząca sytuacji, w której właścicielka większego mieszkania zamierza zamienić je na mniejsze, zaś za wypłaconą gotówkę, wynikającą z różnicy w metrażu obu lokali, kupić drugie mieszkanie z przeznaczeniem dla syna. W tej interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uznał, że od uzyskanej przez właścicielkę gotówki nie musi ona odprowadzać podatku, gdyż spełnione jest kryterium realizacji celu mieszkaniowego. „Należy zauważyć, że w obowiązującym stanie prawnym ustawodawca nie zastrzegł, że własne cele mieszkaniowe podatnika, ograniczać się muszą do nabycia tylko jednego lokalu mieszkalnego. Zatem należy uznać, iż każdy z nabytych lokali (w drodze umowy zamiany lub umowy kupna – sprzedaży), stanowiący jego własność może wyczerpywać dyspozycję art. 21 ust. 25 pkt 1 cyt. Ustawy” – czytamy w interpretacji.

Zobacz: Jak można skorzystać z ulg podatkowych?

Autor: Marek Siudaj

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Tax Care

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

REKLAMA

JDG a spółka z o.o. Którą formę działalności wybrać? [Porównanie]

Podejmując decyzję o własnym biznesie, każdy przedsiębiorca staje przed wyborem formy działalności. Większość z nas waha się pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą (JDG) a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Każda z tych form ma swoje plusy i minusy. W artykule spróbuję przybliżyć czym się różnią.

Pożyczka dla firm: Szansa na rozwój czy ryzyko?

Prowadzisz firmę? Na pewno doświadczasz różnych wyzwań związanych z zarządzaniem własnym biznesem. Zmieniające się trendy, rosnąca konkurencja, potrzeba implementowania nowych technologii – to tylko niektóre z powodów, dla których musisz stale szukać sposobów na rozwój i reklamę. Pytanie nierzadko brzmi, skąd wziąć na to pieniądze?

Prognozy: zamiast powrotu Koniunktury, europejskie firmy może dotknąć fala bankructw na niespotykaną dotąd skalę

Po kilku latach wysokiej inflacji i restrykcyjnej polityki pieniężnej banków centralnych, europejskie przedsiębiorstwa z nadzieją patrzyły na rok 2025, oczekując wreszcie wzrostu gospodarczego. W obecnej sytuacji geopolitycznej trudno jednak zachować optymizm.

Kontrole podatkowe. 2025 rok przyniósł ważną zmianę, ale to dopiero początek ułatwień

Urzędy skarbowe przeprowadzają kontrole podatkowe od kiedy tylko istnieją podatki. Zmienia się jedynie charakter służb kotrolnych oraz zasady przeprowadzania samych kontroli. Kluczowe zmiany w kontroli podatkowej nastąpiły z początkiem 2025 roku, choć nie wszyscy o nich pamiętają.

REKLAMA

Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

REKLAMA