REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Czas pracy, Obowiązki pracodawcy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy indywidualny rozkład czasu pracy zgłasza się w PIP?

Każdy z pracowników ma prawo złożyć u pracodawcy wniosek o wprowadzenie indywidualnego rozkładu czasu pracy w ramach obowiązującego go czasu pracy. Czy wówczas pracodawca musi zgłaszać ten fakt w PIP?

Wymiar czasu pracy w 2015 r.

Czas pracy stanowi maksymalna liczba godzin, w których pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy, w obowiązującym go okresie rozliczeniowym. Jaki będzie wymiar czasu pracy w 2015 r.? Jak obliczyć wymiar dla trzymiesięcznego okresu rozliczeniowego?

Do kiedy należy złożyć pierwszą ratę odpisów na ZFŚS?

Pracodawcy, którzy utworzyli w 2014 r. zakładowy fundusz świadczeń socjalnych zobowiązani są do 31 maja 2014 r. przekazać pierwszą ratę odpisów. Przekazania należy dokonać na odrębny rachunek ZFŚS w wysokości co najmniej 75% równowartości odpisu podstawowego ustalanego na pełny rok.

Czy zatrudnienie w formie telepracy się opłaca?

Świadczenie pracy w formie telepracy zostało wprowadzone do regulacji kodeksu pracy w 2007 r. Telepraca staje się coraz popularniejsza. Jakie prawa ma telepracownik? Jakie obowiązki ma pracodawca wobec telepracownika?

REKLAMA

Dzień wolny za święto przypadające w sobotę

W 2014 r. Święto Narodowe Trzeciego Maja przypada w sobotę, co stanowi sytuację niekorzystną dla pracownika. Dzień wolny wypadający w inny dzień niż niedziela obniża wymiar czasu pracy pracownika. W jaki sposób pracodawca powinien oddać pracownikowi dzień wolny i ustalić harmonogram pracy?

Czy podróż służbową wlicza się do czasu pracy?

Rozliczenie odbytej podróży służbowej przez pracownika może stanowić dla pracodawcy nie lada wyzwanie. Nie zawsze bowiem można stwierdzić czy podróż służbowa będzie mogła być wliczona do czasu pracy. Na jakich zasadach można wyznaczyć wówczas czas pracy?

Zarządzanie czasem poprzez nawyki i narzędzia

Projektowanie własnego czasu z całą pewnością nie należy do zadań łatwych. Organizacja dnia, która w znaczący sposób poprawi produktywność wymaga bowiem zarówno wiedzy, doświadczenia, jak i konsekwencji w jej przestrzeganiu. Pomocne mogą się jednak przy tym okazać nawyki tworzące naszą codzienność, wzmocnione zestawem określonych narzędzi.

Szkolenie "Rozliczanie czasu pracy w praktyce w 2014 roku" - 14 kwietnia 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Rozliczanie czasu pracy w praktyce w 2014 roku", które odbędzie się 14 kwietnia 2014 r. w Poznaniu.

REKLAMA

Coraz więcej firm wprowadza elastyczny czas pracy

707 firm w Polsce wprowadziło już elastyczny czas pracy. Takie dane przedstawiła Państwowa Inspekcja Pracy. Wynika z nich, że najwięcej przedsiębiorców korzysta z tych rozwiązań w Katowicach, Rzeszowie, Krakowie i Olsztynie. Jakie korzyści płyną dla firm z wprowadzenia elastycznego czasu pracy?

Szkolenie "Czas pracy kierowców - rozliczanie, ewidencja, delegacje, nowe przepisy" 11 kwietnia 2014 r. - Opole

Zapraszamy na szkolenie "Czas pracy kierowców - rozliczanie, ewidencja, delegacje, nowe przepisy", które odbędzie się 11 kwietnia 2014 r. w Opolu.

Wyznacz swój cel i nie marnuj więcej czasu

Ilość zadań, która stoi przed nami każdego dnia niekiedy sprawia, że przestajemy się nad nimi zastanawiać. W pewnym momencie najzwyczajniej w świecie zaczynamy mechanicznie wykonywać kolejne obowiązki, nie próbując nawet ocenić, jak wpłyną one na naszą przyszłość. To bez wątpienia błąd, bowiem takie działanie sprawi, że z efektów naszej pracy korzystać będą inni – ci, którzy potrafili wyznaczyć sobie cele.

Warsztaty "Czas pracy 2014. Tworzenie harmonogramów czasu pracy w produkcji" 15-16 kwietnia 2014 r.

Zapraszamy na warsztaty "Czas pracy 2014. Tworzenie harmonogramów czasu pracy w produkcji", które odbędą się w dniach 15-16 kwietnia 2014 r. w Warszawie.

Szkolenie "Czas pracy kierowców - rozliczanie, ewidencja, nadgodziny, delegacje, noclegi w kabinie" 28 marca 2014 r. - Łódź

Zapraszamy na szkolenie "Czas pracy kierowców - rozliczanie, ewidencja, nadgodziny, delegacje, noclegi w kabinie", które odbędzie się 28 marca 2014 r. w Łodzi.

Szkolenie "Czas pracy kierowców - rozliczanie, ewidencja, nadgodziny, delegacje, noclegi w kabinie" 27 marca 2014 r. - Warszawa

Zapraszamy na szkolenie "Czas pracy kierowców - rozliczanie, ewidencja, nadgodziny, delegacje, noclegi w kabinie", które odbędzie się 27 marca 2014 r. w Warszawie.

Szkolenie "Czas pracy kierowców - rozliczanie, ewidencja, nadgodziny, delegacje, noclegi w kabinie" 26 marca 2014 r. - Białystok

Zapraszamy na szkolenie "Czas pracy kierowców - rozliczanie, ewidencja, nadgodziny, delegacje, noclegi w kabinie", które odbędzie się 26 marca 2014 r. w Białymstoku.

Wielozadaniowość – mit czy umiejętna organizacja czasu?

Jak wykazują liczne badania, większość z nas żyje w przekonaniu, że nie da się pracować skupiając się wyłącznie na jednym zadaniu na raz. Wydaje nam się, że kluczem do sukcesu jest dziś wielozadaniowość, pozwalająca oszczędzić dużo czasu. W praktyce jednak przeskakiwanie z czynności na czynność obniża naszą efektywność i koncentrację. Zamiast tego lepiej pomyśleć więc o prawidłowej organizacji czasu pracy.

Kontrola czasu pracy kierowców

Czas pracy kierowców na etacie jak i samozatrudnionych jest kontrolowany przez inspektorów PIP i ITD. Kierowcy mają obowiązek rejestrowania za pomocą tachografu wykonywanych przez siebie czynności, tj. czasu prowadzenia pojazdu, przerw w pracy i okresów dziennego odpoczynku. W jaki sposób kontrolowani są kierowcy?

XX Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy "PRAWO PRACY a skuteczne zarządzanie personelem" 25 marca 2014 r.

Zapraszamy na XX Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy "PRAWO PRACY a skuteczne zarządzanie personelem", który odbędzie się w Warszawie 25 marca 2014 r. Dla Czytelników portalu INFOR przewidziana jest ZNIŻKA.

Szkolenie "Rozliczanie czasu pracy w praktyce w 2014 roku" - 18 marca 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Rozliczanie czasu pracy w praktyce w 2014 roku", które odbędzie się 18 marca 2014 r. w Poznaniu.

Aż 60% trwale bezrobotnych to kobiety

Jak wynika z badań Instytutu Filozofii i Socjologii PAN bezrobocie wśród kobiet jest wyższe niż wśród mężczyzn. W grupie osób długotrwale bezrobotnych kobiety stanowią aż 60% pomimo iż są one lepiej wykształcone niż mężczyźni. Badania rynku pracy pokazują, że pracodawcy chętniej zatrudniają mężczyzn niż kobiety.

Szkolenie "Czas pracy kierowców - rozliczanie, ewidencja, nadgodziny, delegacje, noclegi w kabinie" 12 marca 2014 r. - Wierzchosławice

Zapraszamy na szkolenie "Czas pracy kierowców - rozliczanie, ewidencja, nadgodziny, delegacje, noclegi w kabinie", które odbędzie się 12 marca 2014 r. w Wierzchosławicach koło Tarnowa.

Szkolenie "Czas pracy kierowców - rozliczanie, ewidencja, nadgodziny, delegacje, noclegi w kabinie" 13 marca 2014 r. - Lublin

Zapraszamy na szkolenie "Czas pracy kierowców - rozliczanie, ewidencja, nadgodziny, delegacje, noclegi w kabinie", które odbędzie się 13 marca 2014 r. w Lublinie.

Ogólnopolski Kongres Kadry i Płace 2014 „Najnowsze zmiany przepisów oraz praktyka ich stosowania” 18-19 marca 2014 r.

Zapraszamy na Ogólnopolski Kongres Kadry i Płace 2014 „Najnowsze zmiany przepisów oraz praktyka ich stosowania”, który odbędzie się w Warszawie w dniach 18-19 marca 2014 r.

Cechy osobowe pracownika bez doświadczenia zawodowego

Osoby bez posiadanego doświadczenia zawodowego mają zawsze większe trudności ze znalezieniem zatrudnienia. Otrzymują znacznie mniej zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne, ale nie oznacza to, iż nie mają żadnych szans na znalezienie odpowiedniej pracy.

Szkolenie "Czas pracy kierowców - rozliczanie, ewidencja, nadgodziny, delegacje, noclegi w kabinie" - Gdynia

Zapraszamy na szkolenie "Czas pracy kierowców - rozliczanie, ewidencja, nadgodziny, delegacje, noclegi w kabinie", które odbędzie się 20 marca 2014 r. w Gdyni.

Szkolenie "Czas pracy kierowców - rozliczanie, ewidencja, nadgodziny, delegacje, noclegi w kabinie - Poznań

21 lutego w Poznaniu, odbędzie się szkolenie "Czas pracy kierowców - rozliczanie, ewidencja, nadgodziny, delegacje, noclegi w kabinie". Szkolenie zaczyna się o godzinie 9:00. Zapraszamy.

Szkolenie "Czas pracy kierowców - rozliczanie, ewidencja, nadgodziny, delegacje, noclegi w kabinie" - Rzeszów

Z dniem dzisiejszym upływa termin zgłoszeń na szkolenie "Czas pracy kierowców - rozliczanie, ewidencja, nadgodziny, delegacje, noclegi w kabinie", które odbędzie się w Rzeszowie jutro (19. lutego). Szkolenie zaczyna się o godzinie 9:00. Zapraszamy.

Organizacja dnia sprzyjająca efektywności

W dzisiejszych czasach, zwłaszcza od osób mieszkających w dużych ośrodkach miejskich dość często można usłyszeć narzekania na zbyt dużą ilość pracy. Wielu ludzi za taki stan rzeczy (niekiedy całkiem słusznie) obwinia pracodawców. W rzeczywistości jednak w większości przypadków dużą rolę odgrywa kiepska organizacja pracy i wynikająca z niej niska efektywność. Na co powinniśmy więc zwrócić uwagę planując dzień pełen obowiązków służbowych?

Dopuszczalna praca w niedzielę i święta

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy wprowadzającą zmiany w wykonywaniu pracy w niedzielę i święta. Zamiany wpłyną znacząco na tworzenie nowych miejsc pracy wzmacniając konkurencyjność rynku pracy.

Wypowiedzenie umowy o pracę na okres próbny

Częstą praktyką pracodawców jest zawieranie umów o pracę na okres próbny. Czas ten jest kluczowy dla dalszej współpracy i ma na celu przetestowanie nowego pracownika, sprawdzenia jego umiejętności. Co w przypadku, kiedy strony chcą zrezygnować z wzajemnej współpracy? O czym należy pamiętać podczas wypowiadania umowy o pracę na okres próbny?

Zmiany w kodeksie pracy związane z pracą w niedzielę i święta

Planowane zmiany w kodeksie pracy obejmujące pracę w niedziele i święta pomogą obniżyć koszty funkcjonowania wielu firm, dzięki czemu powstaną nowe miejsca pracy. W jaki sposób firmy skorzystają na zmianach przepisów?

Szkolenie „Prawo Pracy w 2014 roku ze szczególnym uwzględnieniem czasu pracy oraz ochrony rodzicielskiej w świetle najnowszych zmian”

Zapraszamy na szkolenie „Prawo Pracy w 2014 roku ze szczególnym uwzględnieniem czasu pracy oraz ochrony rodzicielskiej w świetle najnowszych zmian”, które odbędzie się 14 lutego 2014 r. w Krakowie.

Składki ZUS pracodawcy i pracownika 2014

Od 1 stycznia 2014 r. minimalne wynagrodzenie za pracę uległo zwiększeniu. Obecnie wynosi 1.680,00 zł (rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 r. - Dz. U. z 2013 r. poz. 1074). Wyższe minimalne wynagrodzenie to niestety wyższe składki ZUS. Jakie zmiany czekają nas w tym roku? Jaki procent składek płaci pracownik, a jaki leży w obowiązku pracodawcy?

Nigdy nie lekceważ ryzyka wypalenia zawodowego

O wypaleniu zawodowym z całą pewnością większość z nas słyszała niejednokrotnie. W większości przypadków bagatelizujemy jednak to zagadnienie, uznając, że nas z całą pewnością ono nie dotyczy. To bez wątpienia błąd, ponieważ pierwsze symptomy wypalenia wcale nie są spektakularne, a długo ignorowany problem szybko może osiągnąć poziom, na którym nie obejdzie się bez pomocy psychologa. Jak zatem uniknąć wypalenia zawodowego?

Czy zabierasz pracę do domu?

Zdarza się, że w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej pada pytanie o to, czy zabierasz zaległą pracę do domu? Czy wiesz, jak poprawnie i dyplomatycznie odpowiedzieć na to pytanie? Czy warto udzielać odpowiedzi twierdzącej?

Obowiązki pracodawcy w zakresie BHP podczas zimy

Okres zimowy to czas dodatkowych obowiązków dla pracodawcy. Ciepły posiłek, odpowiednia temperatura w miejscu pracy, zakup cieplejszej odzieży to tylko niektóre z zadań obowiązkowych. Warto zapoznać się z listą dodatkowych środków ochrony, których spełnienie gwarantuje pracownikom bezpieczeństwo pracy.

Parlament UE przyjął specyfikacje nowych tachografów

Parlament Europejski przyjął w środę uzgodnione przez Parlament i Radę specyfikacje techniczne dotyczące nowoczesnej generacji tachografów. Nowe tachografy mają być łatwiejsze w obsłudze.

Sprawozdania Z-06 i Z-10 – kary za spóźnienie

Jakie kary grożą za późne złożenie rocznego sprawozdania o pracujących, wynagrodzeniach i czasie pracy (Z-06) oraz o warunkach pracy (Z-10)?

Podsumowanie 2013 r.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło raport podsumowujący 2013 r. Nastąpiły zmiany w urlopach rodzicielskich, dzięki temu rodzice mogą więcej czasu poświęcić dzieciom, przedsiębiorstwa i młodzi otrzymali wsparcie w kryzysie. Wprowadzono ponadto elastyczny czas pracy i reformę urzędów pracy.

Więcej osób będzie pracowało w niedziele i święta

Zgodnie z uchwaloną przez Sejm nowelizacja Kodeksu pracy powiększa się katalog prac, które będą mogły być wykonywane w niedziele i święta. Którzy pracownicy będą pracować w niedziele i święta?

Charakterystyka urlopu bezpłatnego

Pracodawca może udzielić urlopu bezpłatnego na wniosek pracownika na dowolnie wybrany cel. Może być to zarówno wypoczynek, jak i opieka nad dzieckiem. Na jak długo można udzielić bezpłatnego urlopu? Jakie uprawnienia ma pracownik w trakcie urlopu?

Stażyści tanią siłą roboczą

Komisja Europejska przedstawiła propozycje zmian w regulacjach dotyczących staży. Ma to na celu poprawienie ich jakości i zatrudnienie stażystów na uczciwych warunkach.

XVII Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy „PRAWO PRACY a skuteczne zarządzanie personelem”

XVII Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy „PRAWO PRACY a skuteczne zarządzanie personelem” odbędzie się dnia 25 listopada 2013 r. w Warszawie.

Ogólnopolska Konferencja Prawa Pracy „Najnowsze przepisy prawa pracy – konsekwencje dla przedsiębiorcy”

Ogólnopolska Konferencja Prawa Pracy „Najnowsze przepisy prawa pracy – konsekwencje dla przedsiębiorcy” odbędzie się w dniach 2-3 grudnia 2013 r. w hotelu Mercure w Warszawie.

Ochrona danych osobowych

Gromadzona przez pracodawcę dokumentacja pracownicza stanowi zbiór danych osobowych, którego administratorem jest pracodawca. Pozyskiwanie, gromadzenie, utrwalanie, przechowywanie i udostępnianie danych o pracownikach stanowi ich przetwarzanie i jest dopuszczalne tylko w określonych przypadkach.

Jak odpowiadać na pytanie o powody zmiany pracy?

Wybierając się na spotkanie rekrutacyjne należy być przygotowanym na wszystko, wliczając w to również pytania o powody poszukiwania nowej pracy. Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się, jak dyplomatycznie poradzić sobie z tym tematem.

Odszkodowanie za niewydanie świadectwa pracy

Odszkodowanie za niewydanie świadectwa pracy przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy z tego powodu, nie dłuższy jednak niż za 6 tygodni. Kiedy pracownikowi należy się odszkodowanie za niewydanie świadectwa pracy.

Doba pracownicza utrudnia organizację czasu pracy

Definicja doby pracowniczej w negatywny sposób wpływa na organizację czasu pracy. Efektem tego jest podnoszenie kosztów pracy oraz niechęć do ustalania ruchomego czasu pracy.

Obniżenie stawek za nadgodziny - recepta na bezrobocie?

Obniżenie stawek za nadgodziny, które są w naszym kraju zbyt wysokie w porównaniu z innymi państwami, powinno zmniejszyć koszty pracy i zwiększyć liczbę nowo tworzonych miejsc pracy - uważa PKPP Lewiatan.

W styczniu rekordowe bezrobocie

W styczniu 2013 roku w Polsce bezrobocie przekroczyło 14 proc. Jest to najwyższe bezrobocie w Polsce od 6 lat.

REKLAMA