REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

CIT - podatek dochodowy od osób prawnych, Podatki 2018

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Stawki podatku od środków transportowych w 2018 roku

W dwóch obwieszczeniach Minister Rozwoju i Finansów określił minimalne i maksymalne stawki podatku od środków transportowych, które będą obowiązywać w 2018 roku. Sprawdźmy ile zapłacimy podatku od poszczególnych rodzajów pojazdów.

Podzielona płatność w VAT od 1 kwietnia 2018 r.

Istotną nowością dla podatników VAT będzie z pewnością mechanizm podzielonej płatności (ang. split payment). Nad nowelizacją ustawy o VAT w tym zakresie trwają obecnie prace legislacyjne w Sejmie. Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 kwietnia 2018 r. Stosowanie tego mechanizmu ma być co do zasady dobrowolne ale ma się to podatnikom opłacać, bo przewidziano konkretne korzyści podatkowe dla wybierających split payment.

Zmiany w podatkach PIT i CIT w 2018 r.

Za nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne głosowało 240 posłów. Przeciw było 180 posłów, a 10 się wstrzymało. Jakie zmiany przewiduje nowelizacja?

Publiczny rejestr podatników VAT

Jak twierdzi Konfederacja Lewiatan prowadzenie publicznego rejestru podatników VAT, może stać się istotnym i efektywnym narzędziem weryfikacji kontrahenta. Jednak aby tak było, powinny zostać uwzględnione uwagi zgłaszane przez przedsiębiorców.

REKLAMA

Jak złożyć JPK_VAT 2018

Od 1 stycznia 2018 r. wszyscy podatnicy VAT wysyłają JPK_VAT, czyli ewidencję zakupu i sprzedaży VAT. Przedstawiamy jak prawidłowo wypełnić i wysłać Jednolity Plik Kontrolny w 2018 r.

JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców w 2018 r. - jak złożyć

Od 1 stycznia 2018 r. Jednolity Plik Kontrolny (JPK_VAT) będą składać także mikroprzedsiębiorcy. Jak utworzyć i wysłać JPK_VAT jeśli twoja firma liczy mniej niż 10 pracowników oraz roczny obrót netto nie przekracza 2 mln. euro lub suma aktywów bilansu nie przekracza 2 mln. euro?

Zwolnienie z obowiązku zapłaty zaliczki na podatek od 2018 r.

Resort finansów chce zwolnić z obowiązku zapłaty zaliczki na podatek dochodowy (bądź zaliczki od dochodów osiągniętych przez kilka następujących po sobie okresów rozliczeniowych), gdy nie przekracza ona 1000 zł. Zmiana ma ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej przez małych przedsiębiorców. Nowe regulacje, które znajdą się w ustawie o PIT oraz ustawie o CIT, mają wejść w życie od 2018 r.

Już 1 stycznia 2018 r. kwota wolna od podatku wzrośnie do 8 tys. zł

Ministerstwo Finansów poinformowało, że już od 1 stycznia 2018 r. kwota wolna od podatku wzrośnie do 8 tys. zł.

REKLAMA

Zmiany w CIT od 1 stycznia 2018 r.

Informacje zawierające podstawowe dane podatkowe największych firm będą jawne - wynika ze zmian projektu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Znowelizowane przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2018 r.

Firmy szukają ucieczki przed jednolitym podatkiem

Chociaż zmiany podatkowe dotyczące jednolitego podatku mają wejść w życie dopiero w początku 2018 r., kancelarie podatkowe już obecnie odnotowują wzmożone zainteresowanie metodami, które pozwolą ominąć nowe regulacje. Przedsiębiorcy pytają o możliwość przeniesienia działalności za granicę, ucieczki w CIT i optymalizacji PIT.

15% CIT od 2017 roku - ale nie dla wszystkich podatników

1 stycznia 2017 r. wejdą w życie istotne dla przedsiębiorców zmiany w wysokości CIT. Ustawa z 5 września 2016 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podpisana już przez prezydenta i opublikowana pod koniec września w Dzienniku Ustaw pod poz. 1550, obniży podatek dochodowy od osób fizycznych (CIT) dla niektórych grup podatników z obecnych 19 proc. do 15 proc. Jednak uwaga! Niższa stawka będzie dotyczyć tylko małych podatników i tych którzy zaczynają działalność. Ustawodawca wprowadził jednak dwa mechanizmy mające uniemożliwiać automatyczne skorzystanie z niższej stawki podatku osobom zmieniającym formę prawną prowadzonej działalności gospodarczej.

W 2017 roku więcej firm rozliczy się w uproszczony sposób

Niedługo ułatwieniami w rozliczeniach może zostać objętych znacznie więcej przedsiębiorstw. Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju, a obecnie również minister finansów, w pakiecie 100 rozwiązań dla firm zaproponował m.in. podwyższenie limitu do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Obecnie wynosi on 1,2 mln euro i miałby wzrosnąć do 2 mln euro. Zgodnie z szacunkami na zmianie, która ma wejść w życie od 2017 r., mogłoby skorzystać około 13,8 tys. podatników.

Obniżony CIT dla małych firm od 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. podatek CIT dla małych przedsiębiorców zostanie obniżony z 19 do 15 procent. Preferencyjną stawką podatku nie zostaną objęte podatkowe grupy kapitałowe. Przewiduje się, że z obniżonej stawki CIT będzie mogło skorzystać ok. 90 proc. podatników CIT.

15-proc. CIT dla małych firm od 2017 r.

Sejm niemal jednogłośnie opowiedział się za obniżeniem z 19 proc. do 15 proc. CIT dla małych podatników, co zakłada przygotowana przez rząd nowelizacja ustawy o podatku od osób fizycznych oraz podatku od osób prawnych.

Obniżenie CIT do 15 proc. dla małych firm

Projekt zmian w ustawach o podatku dochodowym od osób fizycznych i podatku dochodowym od osób pranych zakłada obniżenie z 19 do 15 proc. podatku CIT dla małych firm, czyli takich, których obroty roczne nie przekraczają wartości 1,2 mln euro.

Podniesienie kwoty wolnej od podatku oraz 15 proc. CIT

Klub Nowoczesna złożył projekty ustaw, które przewidują m.in. obniżenie stawki podatku dochodowego od osób prawnych do 15 procent, oraz podwyższenie kwoty wolnej od podatku.

15-proc. CIT dla małych firm

Przygotowano projekt obniżający do 15-procent CIT dla najmniejszych firm. Obecnie CIT wynosi 19 procent.

Zmiany w PIT i CIT. Koniec rajów podatkowych

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zmienione przepisy mają zapewnić zgodność prawa krajowego z UE. Oznacza to koniec wyprowadzania zysków firm do rajów podatkowych. Zmiany dotyczą również zmniejszenia obciążeń administracyjnych.

Podatek dochodowy od osób prawnych – zakres opodatkowania

Podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) jest jednym z najważniejszych podatków bezpośrednich w naszym kraju. Podatek ten obciąża dochody uzyskiwane przez osoby prawne.

Zmiany w PIT i CIT dotyczące krótkiej sprzedaży

Zostały ogłoszone zmiany w ustawie o PIT oraz w ustawie o CIT dotyczące zasad określania dochodu (przychodu) z transakcji odpłatnego zbycia papierów wartościowych w ramach krótkiej sprzedaży. Aktualnie obowiązujące przepisy odnoszą się jedynie do krótkiej sprzedaży, w ramach której źródłem "pokrycia" jest zawarta umowa pożyczki sprzedawanych "na krótko" papierów wartościowych. Co się zmieni?

Zmiany ustawy o CIT i PIT od 2015 r.

Komisja finansów opowiedziała się za zmianą daty wejścia w życie przepisów ustawy o CIT i PIT. Zmiany umożliwią firmom wprowadzenie zysków do rajów podatkowych. Nowelizacja przepisów ma wejść w życie 1 stycznia 2015 r.

Prawno – podatkowe aspekty spółki z o.o. komandytowej

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa jest specyficzną formą prowadzenia działalności, w której sprawy całej spółki prowadzi spółka z o.o. jako komplementariusz. Komandytariuszami są natomiast zazwyczaj osoby fizyczne. W jaki sposób rozliczać podatkowo taką spółkę?

Dochody zagranicznych spółek będą opodatkowane

Sejm przedstawił ostateczną wersję ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych ustaw. Zmienione przepisy przewidują opodatkowanie dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych (tzw. CFC, z ang. Controlled Foreign Corporation), czyli zarejestrowanych zagranicznych spółek - córek.

Spółki bez rajów podatkowych

Sejm ograniczy możliwość uciekania przez spółki do rajów podatkowych poprzez przenoszenie zysków. Będzie możliwość zapłaty podatku od spółek-córek tylko po spełnieniu pewnych warunków.

Zeznanie CIT – 8 należy złożyć do końca marca

Podatnicy rozliczający się podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT) powinni do końca marca 2014 r. złożyć wypełnione zeznanie roczne CIT – 8. Jakich przedsiębiorców obejmuje ten obowiązek?

Będą zmiany w ustawach o PIT i CIT

18 marca rząd przyjął projekt zmian w ustawach o podatkach PIT i CIT, który przygotowało Ministerstwo Finansów. Projekt zakłada wprowadzenie ułatwień w rozliczeniach prac twórczych i nie tylko. Jakie jeszcze zostaną wprowadzone zmiany?

Czy urząd skarbowy może oszacować dochód podatnika?

Urząd skarbowy może oszacować dochód podatnika jeżeli nie jest on w posiadaniu danych koniecznych do ustalenia rzeczywistej wielkości osiągniętego przez siebie dochodu. Szacowanie dochodu przez urząd zdarza się bardzo rzadko, ponieważ tego typu środek jest traktowany jako ostateczność. Jeżeli jednak do takiej sytuacji dojdzie, fiskus może sam zdecydować ile wyniesie podatek dochodowy.

Jaka forma rozliczenia podatku przy wysokich zarobkach?

Przedsiębiorcy mogą sami wybierać formę rozliczania się z urzędem skarbowym w formie zaliczek. Taki sposób rozliczeń jest korzystny dla osób, które w 2014 r. mają prognozowane wysokie zarobki, a wcześniej uzyskiwały znacznie niższe.

Opodatkowanie spółek komandytowo – akcyjnych

Od 2014 r. spółki komandytowo – akcyjne opodatkowane są podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT). Obowiązuje je 19 % stawka przy płaceniu zaliczki na podatek dochodowy. W przypadku podmiotów, których rok obrotowy nie pokrywa się z kalendarzowym nie istnieje taki obowiązek.

Opodatkowanie CIT spółek komandytowo - akcyjnych

Nastąpią istotne zmiany w opodatkowaniu spółek komandytowo – akcyjnych. Będą one opodatkowane podatkiem od osób prawnych. Oznacza to opodatkowanie dochodów spółki a nie jej wspólników.

Leasing a podatki dochodowe

Definicje leasingu na potrzeby podatków dochodowych znajdują się zarówno w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych jak i fizycznych. Jak definiowany jest leasing na gruncie ustaw o podatkach dochodowych?

Kredyt na innowacje od 2014 roku?

Kredyt na innowacje od 2014 roku ma szanse funkcjonować w polskiej rzeczywistości gospodarczej. Jest to instytucja, której wprowadzenie postulują we wniesionym do Sejmu projekcie zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób pranych, posłowie klubu poselskiego Ruchu Palikota. Instytucja ta miałaby zastąpić funkcjonującą obecnie ulgę na nowe technologie.

1 % CIT dla polskich naukowców

Od 2014 roku będzie możliwość odliczenia przez firmy 1% podatku CIT na rzecz wybranych przez podatników jednostek naukowych. Projekt ten został dzisiaj przekazany przez Ministra Finansów do konsultacji społecznych.

Niekorzystne zmiany w spółce komandytowo - akcyjnej

Spółka komandytowo-akcyjna była dotychczas najbardziej korzystną podatkowo formą prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, a co za tym idzie, najbardziej popularną. Ministerstwo Finansów ma pomysł jak zmienić tę tendencję wprowadzając niekorzystne zmiany w opodatkowaniu SKA, a NSA wydał wyrok dezorientujący wspólników, ale za to zgodny z polityką rządu.

Specyficzny charakter spółki komandytowo-akcyjnej

Spółka komandytowo-akcyjna w swojej strukturze łączy cechy spółki osobowej i kapitałowej. Tworzenie spółki komandytowo-akcyjnej jest korzystne przede wszystkim z punktu widzenia prawa podatkowego.

Jedna deklaracja CIT dla firm działających w kilku krajach UE

Komisja Europejska zaproponowała 16 marca 2011 r. stworzenie wspólnego zbioru przepisów podatkowych dla przedsiębiorstw, które prowadzą działalność w więcej niż jednym kraju UE. Pozwoli to tym przedsiębiorstwom składać pojedyncze - skonsolidowane - rozliczenie podatkowe obejmujące ich łączne dochody uzyskane w UE.

REKLAMA