REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są skutki agresywnych zachowań w pracy?

Niektórzy ludzie używają agresji w przekonaniu, że najlepszą metodą obrony jest atak.
Niektórzy ludzie używają agresji w przekonaniu, że najlepszą metodą obrony jest atak.

REKLAMA

REKLAMA

Agresja jest jednym z zachowań niepożądanych. Mimo to, wiele osób wybiera właśnie ten sposób zachowania, by osiągnąć wyznaczone sobie cele. Mimo tego, że może to początkowo przynosić oczekiwane przez nich korzyści, w dłuższej perspektywie może doprowadzić do izolacji albo próby zemsty ze strony najbliższego otoczenia.

Źródła agresji

Agresja ma wiele źródeł. Czasami może być nawet wynikiem nieświadomego działania spowodowanego poczuciem zagrożenia. Tak dzieje się na przykład wtedy, gdy w biurze pojawiają się nowe technologie – człowiek może poczuć się zagrożony tym, że może stać się nie potrzebny, że maszyna może go zastąpić. Podobnie niektórzy ludzie reagują na nowych współpracowników, którzy w ich mniemaniu mogą zająć ich miejsce, czy też na pominięcie przy rozdziale awansów.

REKLAMA

Niektórzy ludzie używają agresji w przekonaniu, że najlepszą metodą obrony jest atak. Wydaje im się, że jeżeli będą przyjmować taką postawę, to np. zwolnienie z pracy nie obejmie ich, a kogoś innego. Czasami po prostu „siadają nerwy” – reagujemy agresją, jeżeli po raz kolejny ktoś robi nam przykrość albo każe wykonać zadanie, które teoretycznie nie wchodzi w zakres naszych kompetencji.

Zobacz: Jak postępować z natrętami?

Czasami agresja może mieć przyczynę w naszej zbyt „bujnej wyobraźni”. Jeżeli z góry założymy, że ktoś chce nas skrytykować, oskarżyć o coś, to zanim spotkamy się z tą osobą,
w naszej głowie powstanie już gotowy scenariusz, jak zostaniemy przez nią potraktowani. Zamiast dowiedzieć się na spokojnie o co chodzi, możemy od razu wybuchnąć. A co jeśli szef nie wzywał nas po to aby nas skrytykować albo udzielić nam nagany, a dać awans?

W końcu, niektórzy są agresywni, bo albo biorą przykład z innych, np. z agresywnego szefa albo dlatego, że w pewnych warunkach ta metoda się sprawdza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skutki agresji

Skutki agresywnych zachowań możemy podzielić na te krótko i długofalowe. Krótkotrwałe efekty agresji mogą się czasem wydawać bardzo pozytywne (w naszym odczuciu, jeśli to my jesteśmy agresorami), jednak na dłuższą metę nie przyniosą niczego dobrego.

Krótkoterminowe skutki agresji to:

  • poczucie „siły” zdobytej dzięki agresywnemu zachowaniu,
  • poczucie dominacji nad innymi, „trzymania spraw w swoich rękach”,
  • chwilowe podporządkowanie sobie otoczenia; znika uczucie presji, nadchodzi rozluźnienie.

Długoterminowe skutki agresji są zdecydowanie niekorzystne, zarówno dla agresora, jak
i osób, na które kierowana jest napaść. Ciągłą agresja w stosunku do kogokolwiek zdecydowanie psuje możliwość współpracy i atmosferę w firmie. Oto jedne z głównych efektów tego typu zachowań:

  • izolacja; otoczenie zazwyczaj stopniowo zaczyna izolować agresywne jednostki, unika konfrontacji z nimi; osoby izolowane utwierdzają się w przekonaniu, że są ofiarami szykan i stają się coraz bardziej agresywne – tworzy się „błędne koło”; 
  • obwinianie otoczenia za złe traktowanie;
  • kontynuacja agresywnego zachowania – osoby agresywne w pewnym momencie nie potrafią już zachowywać się „normalnie”, wydaje im się, że wtedy stracą respekt i szacunek;
  • naśladowanie agresywnych zachować – reszta współpracowników może uznać ten sposób zachowania za niezwykle atrakcyjny i zacząć go powielać;
  • jawny lub ukryty opór otoczenia;
  • zemsta lub konflikt;
  • skłonność do rekompensowania agresji służalczością – w momentach wstydu lub poczucia winy, osoby agresywne próbują wynagrodzić innym swoje zachowanie, co dezorientuje otoczenie albo może stać się pretekstem do ataku.

Polecamy: Kultura pracy

Karolina Zaborska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

REKLAMA

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

REKLAMA

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

REKLAMA