| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Sekretariat > Współpracownicy > Jakie są skutki agresywnych zachowań w pracy?

Jakie są skutki agresywnych zachowań w pracy?

Agresja jest jednym z zachowań niepożądanych. Mimo to, wiele osób wybiera właśnie ten sposób zachowania, by osiągnąć wyznaczone sobie cele. Mimo tego, że może to początkowo przynosić oczekiwane przez nich korzyści, w dłuższej perspektywie może doprowadzić do izolacji albo próby zemsty ze strony najbliższego otoczenia.

Źródła agresji

Agresja ma wiele źródeł. Czasami może być nawet wynikiem nieświadomego działania spowodowanego poczuciem zagrożenia. Tak dzieje się na przykład wtedy, gdy w biurze pojawiają się nowe technologie – człowiek może poczuć się zagrożony tym, że może stać się nie potrzebny, że maszyna może go zastąpić. Podobnie niektórzy ludzie reagują na nowych współpracowników, którzy w ich mniemaniu mogą zająć ich miejsce, czy też na pominięcie przy rozdziale awansów.

Niektórzy ludzie używają agresji w przekonaniu, że najlepszą metodą obrony jest atak. Wydaje im się, że jeżeli będą przyjmować taką postawę, to np. zwolnienie z pracy nie obejmie ich, a kogoś innego. Czasami po prostu „siadają nerwy” – reagujemy agresją, jeżeli po raz kolejny ktoś robi nam przykrość albo każe wykonać zadanie, które teoretycznie nie wchodzi w zakres naszych kompetencji.

Zobacz: Jak postępować z natrętami?

Czasami agresja może mieć przyczynę w naszej zbyt „bujnej wyobraźni”. Jeżeli z góry założymy, że ktoś chce nas skrytykować, oskarżyć o coś, to zanim spotkamy się z tą osobą,
w naszej głowie powstanie już gotowy scenariusz, jak zostaniemy przez nią potraktowani. Zamiast dowiedzieć się na spokojnie o co chodzi, możemy od razu wybuchnąć. A co jeśli szef nie wzywał nas po to aby nas skrytykować albo udzielić nam nagany, a dać awans?

W końcu, niektórzy są agresywni, bo albo biorą przykład z innych, np. z agresywnego szefa albo dlatego, że w pewnych warunkach ta metoda się sprawdza.

Skutki agresji

Skutki agresywnych zachowań możemy podzielić na te krótko i długofalowe. Krótkotrwałe efekty agresji mogą się czasem wydawać bardzo pozytywne (w naszym odczuciu, jeśli to my jesteśmy agresorami), jednak na dłuższą metę nie przyniosą niczego dobrego.

Krótkoterminowe skutki agresji to:

  • poczucie „siły” zdobytej dzięki agresywnemu zachowaniu,
  • poczucie dominacji nad innymi, „trzymania spraw w swoich rękach”,
  • chwilowe podporządkowanie sobie otoczenia; znika uczucie presji, nadchodzi rozluźnienie.

Długoterminowe skutki agresji są zdecydowanie niekorzystne, zarówno dla agresora, jak
i osób, na które kierowana jest napaść. Ciągłą agresja w stosunku do kogokolwiek zdecydowanie psuje możliwość współpracy i atmosferę w firmie. Oto jedne z głównych efektów tego typu zachowań:

  • izolacja; otoczenie zazwyczaj stopniowo zaczyna izolować agresywne jednostki, unika konfrontacji z nimi; osoby izolowane utwierdzają się w przekonaniu, że są ofiarami szykan i stają się coraz bardziej agresywne – tworzy się „błędne koło”; 
  • obwinianie otoczenia za złe traktowanie;
  • kontynuacja agresywnego zachowania – osoby agresywne w pewnym momencie nie potrafią już zachowywać się „normalnie”, wydaje im się, że wtedy stracą respekt i szacunek;
  • naśladowanie agresywnych zachować – reszta współpracowników może uznać ten sposób zachowania za niezwykle atrakcyjny i zacząć go powielać;
  • jawny lub ukryty opór otoczenia;
  • zemsta lub konflikt;
  • skłonność do rekompensowania agresji służalczością – w momentach wstydu lub poczucia winy, osoby agresywne próbują wynagrodzić innym swoje zachowanie, co dezorientuje otoczenie albo może stać się pretekstem do ataku.

Polecamy: Kultura pracy

Karolina Zaborska

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Niektórzy ludzie używają agresji w przekonaniu, że najlepszą metodą obrony jest atak.
Niektórzy ludzie używają agresji w przekonaniu, że najlepszą metodą obrony jest atak.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »