Co nam daje asertywność?
REKLAMA
REKLAMA
Asertywność, to w psychologii termin oznaczający bezpośrednie wyrażanie emocji i postaw
w granicach nienaruszających praw i psychicznego terytorium innych osób, bez zachowań agresywnych, a także obrona własnych praw w sytuacjach społecznych. Osoby asertywne, potrafią w świadomy sposób wyrażać siebie w kontaktach z innymi osobami. Ich zachowanie cechuje spokój, uczciwość, pewność siebie. Osoby takie nie przyjmują opinii innych jako wyroku, czy prawdy „ostatecznej”, potrafią się do niej krytycznie ustosunkować.
REKLAMA
Zobacz: Jak być asertywną?
REKLAMA
Korzyści z bycia asertywnym to na pewno poczucie własnej wartości, wzrost pewności siebie, otwartości, umiejętność unikania i rozwiązywania konfliktów, większa skuteczność
i lepsza organizacja, dobre, poprawne stosunki z innymi, poczucie satysfakcji i zadowolenia
z siebie oraz szacunek innych i dla innych.
Osoby asertywne zazwyczaj przyjmują postawę „jestem w porządku dla siebie i dla innych”. Nie krytykują i nie oceniają innych bez potrzeby, a jeśli już muszą kogoś skrytykować, robią to w sposób konstruktywny. W swoich wypowiedziach nie chowają się za plecami „innych” („oni”, „my”), ale wyrażają własne zdanie, często powołując się na własne doświadczenia, czy przeżycia. Osoby te posiadają pewne widoczne cechy charakterystyczne.
Wiara we własne siły i pewność siebie
Poczucie własnej wartości może być widoczne gołym okiem. Ci, którzy wierzą w siebie, chodzą zazwyczaj wyprostowani, z podniesioną głową. Są spokojni, mówią z większym przekonaniem i zaangażowaniem.
Umiejętność kierowania własnym życiem
Osoby asertywne potrafią otwarcie powiedzieć, co czują. Co ważne, potrafią umiejętnie odmawiać w taki sposób, by osoba, której odmawiają nie poczuła się urażona ani dotknięta. Powiedzenie „nie” nie sprawia im problemów, potrafią uargumentować w sposób jasny
i zrozumiały swoją decyzję.
Większa odpowiedzialność za własne czyny
Pewność i wiara w siebie pozwala ludziom na wzięcie na siebie większych obowiązków, a co za tym idzie, odpowiedzialności za ich wykonanie. Osoby asertywne zazwyczaj nie boją się odpowiedzialności, w razie wątpliwości potrafią pytać, a także przyznać się do błędu
i naprawić go. Osoby asertywne nie boją się porażki – jest to dla nich kolejne doświadczenie, z którego potrafią wyciągnąć wnioski. Jednocześnie wiedzą, dlaczego podjęli się danego zadania, na co liczyli i nie boją się wziąć odpowiedzialność za działanie, które się nie powiodło.
Lepsze gospodarowanie czasem
Osoby asertywne nie boją się powiedzieć „nie”, a co za tym idzie potrafią odmówić wykonania poleceń, które uważają za niestosowne. Tym samym potrafią się obronić przed nieuczciwym wykorzystywaniem przez osoby, które same nie potrafią gospodarować własnym czasem. Podobnie pewność siebie pozwala na przekazywanie części obowiązków innym, bez strachu o utratę autorytetu.
Pozytywny wpływ na otoczenie
Osoby, które czują się dobrze same ze sobą, potrafią „zarazić” swoim optymizmem resztę otoczenia. Jest im o wiele łatwiej skłonić innych do poszanowania ich praw, a także praw innych osób, zarówno na gruncie prywatnym, jak i zawodowym. Pewność siebie wyraża się również w umiejętności bezpośredniego i szczerego wyrażania własnych potrzeb, życzeń
i żądań.
Porównaj: Po co nam asertywność? - kilka wskazówek
Karolina Zaborska
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.