REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co nam daje asertywność?

Osoby asertywne zazwyczaj przyjmują postawę „jestem w porządku dla siebie i dla innych”.
Osoby asertywne zazwyczaj przyjmują postawę „jestem w porządku dla siebie i dla innych”.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Asertywna postawa przynosi same korzyści, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.. Pozwala na obronę własnej godności, szacunek i sympatię dla siebie i dla innych, niekrzywdzenie i nieranienie siebie i innych, przyjmowanie odpowiedzialności za własne życie.

Asertywność, to w psychologii termin oznaczający bezpośrednie wyrażanie emocji i postaw
w granicach nienaruszających praw i psychicznego terytorium innych osób, bez zachowań agresywnych, a także obrona własnych praw w sytuacjach społecznych. Osoby asertywne, potrafią w świadomy sposób wyrażać siebie w kontaktach z innymi osobami. Ich zachowanie cechuje spokój, uczciwość, pewność siebie. Osoby takie nie przyjmują opinii innych jako wyroku, czy prawdy „ostatecznej”, potrafią się do niej krytycznie ustosunkować.

REKLAMA

Zobacz: Jak być asertywną?

REKLAMA

Korzyści z bycia asertywnym to na pewno poczucie własnej wartości, wzrost pewności siebie, otwartości, umiejętność unikania i rozwiązywania konfliktów, większa skuteczność
i lepsza organizacja, dobre, poprawne stosunki z innymi, poczucie satysfakcji i zadowolenia
z siebie oraz szacunek innych i dla innych.

Osoby asertywne zazwyczaj przyjmują postawę „jestem w porządku dla siebie i dla innych”. Nie krytykują i nie oceniają innych bez potrzeby, a jeśli już muszą kogoś skrytykować, robią to w sposób konstruktywny. W swoich wypowiedziach nie chowają się za plecami „innych” („oni”, „my”), ale wyrażają własne zdanie, często powołując się na własne doświadczenia, czy przeżycia. Osoby te posiadają pewne widoczne cechy charakterystyczne.

Wiara we własne siły i pewność siebie

Poczucie własnej wartości może być widoczne gołym okiem. Ci, którzy wierzą w siebie, chodzą zazwyczaj wyprostowani, z podniesioną głową. Są spokojni, mówią z większym przekonaniem i zaangażowaniem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umiejętność kierowania własnym życiem

Osoby asertywne potrafią otwarcie powiedzieć, co czują. Co ważne, potrafią umiejętnie odmawiać w taki sposób, by osoba, której odmawiają nie poczuła się urażona ani dotknięta. Powiedzenie „nie” nie sprawia im problemów, potrafią uargumentować w sposób jasny
i zrozumiały swoją decyzję.

Większa odpowiedzialność za własne czyny

Pewność i wiara w siebie pozwala ludziom na wzięcie na siebie większych obowiązków, a co za tym idzie, odpowiedzialności za ich wykonanie. Osoby asertywne zazwyczaj nie boją się odpowiedzialności, w razie wątpliwości potrafią pytać, a także przyznać się do błędu
i naprawić go. Osoby asertywne nie boją się porażki – jest to dla nich kolejne doświadczenie, z którego potrafią wyciągnąć wnioski. Jednocześnie wiedzą, dlaczego podjęli się danego zadania, na co liczyli i nie boją się wziąć odpowiedzialność za działanie, które się nie powiodło.

Lepsze gospodarowanie czasem

Osoby asertywne nie boją się powiedzieć „nie”, a co za tym idzie potrafią odmówić wykonania poleceń, które uważają za niestosowne. Tym samym potrafią się obronić przed nieuczciwym wykorzystywaniem przez osoby, które same nie potrafią gospodarować własnym czasem. Podobnie pewność siebie pozwala na przekazywanie części obowiązków innym, bez strachu o utratę autorytetu.

Pozytywny wpływ na otoczenie

Osoby, które czują się dobrze same ze sobą, potrafią „zarazić” swoim optymizmem resztę otoczenia. Jest im o wiele łatwiej skłonić innych do poszanowania ich praw, a także praw innych osób, zarówno na gruncie prywatnym, jak i zawodowym. Pewność siebie wyraża się również w umiejętności bezpośredniego i szczerego wyrażania własnych potrzeb, życzeń
i żądań.

Porównaj: Po co nam asertywność? - kilka wskazówek

Karolina Zaborska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozwój sztucznej inteligencji jak rewolucja przemysłowa? Firmy gotowe na zmiany

    Do 2030 r. będzie dziesiątki milionów nowych miejsc pracy dzięki SI - tak wynika z raportu McKinsey. Światowe Forum Ekonomiczne akcentuje jednak, że wiele stanowisk ulegnie likwidacji. O tym, że firmy muszą dostosować się do nowej rzeczywistości, wiadomo, pytanie brzmi - jak szybko? 

    Kalendarz marketingowy – czym jest i jak może pomóc w działalności małej firmy?

    Co to jest kalendarz marketingowy? Jak można wykorzystać to narzędzie do marketingu internetowego małych i średnich firm?

    Polska największym producentem jabłek w UE. Jabłek jemy jednak mało

    Polska jest największym producentem jabłek w Unii Europejskiej oraz 4. ich producentem na świecie. Mimo, że w naszym kraju tych owoców jest pod dostatkiem, a jabłko jest promowane jako owoc narodowy, jego spożycie nie rośnie. W gospodarstwach domowych zjada się rocznie ok. 11-12 kg jabłek na osobę.

    Hipermarkety tańsze niż dyskonty? Gdzie bardziej opłaca się robić zakupy?

    W sklepach ceny wciąż rosną, ale w niektórych trochę wolniej. Gdzie teraz opłaca się robić zakupy? Co lepiej kupić w dyskoncie a co w supermarkecie? Czy w najbliższym czasie można spodziewać się, że we wszystkich sklepach wzrost rdr. będzie jednocyfrowy? 

    REKLAMA

    Pożary paneli fotowoltaicznych. Jak zminimalizować ryzyko?

    Jak każdy inny rodzaj instalacji, fotowoltaika jest narażona na usterki i awarie: przegrzanie, uszkodzenia, przepięcia, a w skrajnych przypadkach nawet na pożary. Chociaż do zaprószenia ognia dochodzi bardzo rzadko, zawsze trzeba pamiętać o środkach ostrożności. Jak zminimalizować ryzyko awarii?

    Ze sztuczną inteligencją logistyka nie będzie już taka sama

    Sztuczna inteligencja w logistyce to przyszłość. W łańcuch dostaw z użyciem AI chce zainwestować już ponad 60% firm. Co może ułatwić ta technologia? 

    Nowy trend - zmiana okularów co sezon?

    Okulary jako element stylizacji i w dodatku regularnie wymieniany zgodnie z trendami już nikogo nie dziwi. Przychody na rynku okularów są coraz wyższe i będą się jeszcze zwiększać. Nie tylko ze względu na starzejące się społeczeństwo. 

    Bezpieczeństwo w leśnictwie. Apel przedsiębiorców o interwencję państwa

    W obliczu rosnącej liczby tragicznych wypadków w leśnictwie, przedsiębiorcy leśni wzywają do pilnej reakcji ze strony państwa. Postulują o zwiększenie nadzoru nad Lasami Państwowymi, odpolitycznienie kadr oraz opracowanie strategii dla sektora leśno-drzewnego. Ale czy ich głos zostanie wysłuchany?

    REKLAMA

    Pieniądze dla rolników uprawiających kukurydzę. Do 80 proc. kwoty wynikającej z niezapłaconych faktur lub rachunków. Do kiedy wnioski?

    Do 6 października 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o pomoc finansową dla producenta rolnego, który w 2022 r. lub 2023 r. co najmniej raz nie otrzymał zapłaty za sprzedaną kukurydzę - poinformowała Agencja.

    Czy Technologia Internetu Rzeczy zrewolucjonizuje sektor farmaceutyczny?

    Łańcuch dostaw w sektorze farmaceutycznym to duże wyzwanie - bezpieczeństwo i jakość produktu jest obwarowana licznymi uregulowaniami i przepisami. Systemy i urządzenia oparte o technologię Internetu Rzeczy – IoT (z ang. Internet of Things) wydają się logicznym rozwiązaniem. 

    REKLAMA