REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co nam daje asertywność?

Osoby asertywne zazwyczaj przyjmują postawę „jestem w porządku dla siebie i dla innych”.
Osoby asertywne zazwyczaj przyjmują postawę „jestem w porządku dla siebie i dla innych”.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Asertywna postawa przynosi same korzyści, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.. Pozwala na obronę własnej godności, szacunek i sympatię dla siebie i dla innych, niekrzywdzenie i nieranienie siebie i innych, przyjmowanie odpowiedzialności za własne życie.

Asertywność, to w psychologii termin oznaczający bezpośrednie wyrażanie emocji i postaw
w granicach nienaruszających praw i psychicznego terytorium innych osób, bez zachowań agresywnych, a także obrona własnych praw w sytuacjach społecznych. Osoby asertywne, potrafią w świadomy sposób wyrażać siebie w kontaktach z innymi osobami. Ich zachowanie cechuje spokój, uczciwość, pewność siebie. Osoby takie nie przyjmują opinii innych jako wyroku, czy prawdy „ostatecznej”, potrafią się do niej krytycznie ustosunkować.

REKLAMA

Zobacz: Jak być asertywną?

REKLAMA

Korzyści z bycia asertywnym to na pewno poczucie własnej wartości, wzrost pewności siebie, otwartości, umiejętność unikania i rozwiązywania konfliktów, większa skuteczność
i lepsza organizacja, dobre, poprawne stosunki z innymi, poczucie satysfakcji i zadowolenia
z siebie oraz szacunek innych i dla innych.

Osoby asertywne zazwyczaj przyjmują postawę „jestem w porządku dla siebie i dla innych”. Nie krytykują i nie oceniają innych bez potrzeby, a jeśli już muszą kogoś skrytykować, robią to w sposób konstruktywny. W swoich wypowiedziach nie chowają się za plecami „innych” („oni”, „my”), ale wyrażają własne zdanie, często powołując się na własne doświadczenia, czy przeżycia. Osoby te posiadają pewne widoczne cechy charakterystyczne.

Wiara we własne siły i pewność siebie

Poczucie własnej wartości może być widoczne gołym okiem. Ci, którzy wierzą w siebie, chodzą zazwyczaj wyprostowani, z podniesioną głową. Są spokojni, mówią z większym przekonaniem i zaangażowaniem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umiejętność kierowania własnym życiem

Osoby asertywne potrafią otwarcie powiedzieć, co czują. Co ważne, potrafią umiejętnie odmawiać w taki sposób, by osoba, której odmawiają nie poczuła się urażona ani dotknięta. Powiedzenie „nie” nie sprawia im problemów, potrafią uargumentować w sposób jasny
i zrozumiały swoją decyzję.

Większa odpowiedzialność za własne czyny

Pewność i wiara w siebie pozwala ludziom na wzięcie na siebie większych obowiązków, a co za tym idzie, odpowiedzialności za ich wykonanie. Osoby asertywne zazwyczaj nie boją się odpowiedzialności, w razie wątpliwości potrafią pytać, a także przyznać się do błędu
i naprawić go. Osoby asertywne nie boją się porażki – jest to dla nich kolejne doświadczenie, z którego potrafią wyciągnąć wnioski. Jednocześnie wiedzą, dlaczego podjęli się danego zadania, na co liczyli i nie boją się wziąć odpowiedzialność za działanie, które się nie powiodło.

Lepsze gospodarowanie czasem

Osoby asertywne nie boją się powiedzieć „nie”, a co za tym idzie potrafią odmówić wykonania poleceń, które uważają za niestosowne. Tym samym potrafią się obronić przed nieuczciwym wykorzystywaniem przez osoby, które same nie potrafią gospodarować własnym czasem. Podobnie pewność siebie pozwala na przekazywanie części obowiązków innym, bez strachu o utratę autorytetu.

Pozytywny wpływ na otoczenie

Osoby, które czują się dobrze same ze sobą, potrafią „zarazić” swoim optymizmem resztę otoczenia. Jest im o wiele łatwiej skłonić innych do poszanowania ich praw, a także praw innych osób, zarówno na gruncie prywatnym, jak i zawodowym. Pewność siebie wyraża się również w umiejętności bezpośredniego i szczerego wyrażania własnych potrzeb, życzeń
i żądań.

Porównaj: Po co nam asertywność? - kilka wskazówek

Karolina Zaborska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA