REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Po co nam asertywność? - kilka wskazówek

„Być asertywnym” oznacza domaganie się poszanowania i uznania naszych praw w ten sposób, by nie zostały przy tym naruszone prawa innych ludzi.
„Być asertywnym” oznacza domaganie się poszanowania i uznania naszych praw w ten sposób, by nie zostały przy tym naruszone prawa innych ludzi.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

„Musisz być asertywny!”, „Naucz się odmawiać” – tego typu hasła bombardują nas na każdym kroku. Kursy i szkolenia z asertywności prowadzone są nie tylko w firmach, oraz organizowane przez Urzędy Pracy, ale obejmują nawet zajęcia w szkołach. Dlaczego asertywność jest taka ważna i co to w zasadzie znaczy „być asertywnym”?

Ile razy zdarzyło nam się wykonać polecenia, których nie rozumieliśmy? Ile razy nie odważyliśmy się zadać pytania, tylko dlatego, że nie chcieliśmy wyjść na ignorantów lub laików. Ile razy w końcu zgodziliśmy się z czyimś zdaniem, mimo świadomości, że osoba ta nie ma racji?  Jeśli takie sytuacje zdarzają się nam często, oznacza to, że brak nam pewności siebie.  Na szczęście można nad tym pracować, bo asertywność jest umiejętnością nabytą.

REKLAMA

Co to jest asertywność?

REKLAMA

Czym jest asertywność? Głównie utożsamiana jest z prawem do odmowy, do ochrony pewnych, ustalanych indywidualnie, nieprzekraczalnych granic. Bardzo często zdarza się, że główny nacisk jest kładziony właśnie na te dwa uprawnienia, a pomijany jest fakt, że wszelkie nasze działania muszą się odbywać z poszanowaniem praw innych.

„Być asertywnym” oznacza domaganie się poszanowania i uznania naszych praw w ten sposób, by nie zostały przy tym naruszone prawa innych ludzi. Wyrażanie naszych uczuć, emocji, życzeń, opinii, a także postaw powinno następować w sposób bezpośredni, stanowczy i uczciwy, z równoczesnym poszanowaniem identycznych praw innych osób. „Być asertywnym” znaczy posiadać i wyrażać własne zdanie bez zachowań agresywnych.

Polecamy serwis Korespondencja w biznesie

Nasze prawa

Aby skutecznie bronić swoich praw, musimy najpierw wiedzieć, jakie one są. Każdy z nas ma prawo do:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • własnych przekonań, poglądów, systemu wartości,
  • własnego zdania a także jego zmiany,
  • popełnienia błędów, nieznajomości i niezrozumienia pewnych zagadnień,
  • prawo do wyrażania emocji (zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych; każdy ma prawo być smutny, zły, czy wesoły),
  • prawo do ponoszenia konsekwencji za własne decyzje,
  • prawo do domagania się od innych poszanowania naszych praw,
  • prawo do odmowy, do powiedzenia „nie” w uzasadnionych przypadkach.

Inną grupą są tzw. prawa „pracownika”. Nie jest to lista zamknięta, podobnie jak podana wyżej lista „praw podstawowych”.

Oto przykładowe uprawnienia związane z wykonywaniem pracy zawodowej:

  • prawo do znajomości zadań i celów,
  • prawo do popełniania błędów,
  • prawo do odmowy wykonania polecenia w uzasadnionych przypadkach,
  • prawo do znajomości oceny naszej pracy przez pracodawcę,
  • prawo doboru współpracowników,
  • prawo do podejmowania decyzji związanych ze stanowiskiem pracy.

Przeczytaj także: Jak radzić sobie z zapamiętywaniem?

Jak nad sobą pracować?

Na różnego rodzaju szkoleniach proponuje się jego uczestnikom, aby zmienili swoje przekonania i system wartości. Weryfikacja poglądów co do przysługujących nam praw i praw innych osób ma zmienić nasze zachowanie i dodać nam pewności siebie. Wydaje się jednak, że dużo lepsze wyniki można osiągnąć zaczynając od zmiany zachowania i obserwacji reakcji otoczenia na tą zmianę. Dobrą metodą jest przyjęcie, że niektórzy nie znają naszych praw, więc musimy je zamanifestować, a następnie nauczyć innych, jak je respektować. Oczywiście musi to nastąpić z poszanowaniem ich własnych praw, bez agresji. W praktyce sprowadza się to do tego, że należy pokazać ludziom jak chcemy by nas traktowali.

Karolina Zaborska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA