REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
W przypadku przechodzenia na mówienie sobie po imieniu towarzyszy taka sama zasada jak przy podawaniu ręki.
W przypadku przechodzenia na mówienie sobie po imieniu towarzyszy taka sama zasada jak przy podawaniu ręki.

REKLAMA

REKLAMA

Nie od dziś wiadomo, że zasady dobrego wychowania świadczą o kulturze człowieka. Obowiązują one zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym.

Przedstawianie

Tu obowiązuje zasada, iż mężczyzna przedstawiany jest kobiecie, osoba młodsza osobie starszej, osobę zajmującą niższe stanowisko - osobie na wyższym stanowisku, również osoby mniej znane przedstawia się osobą bardziej znanym.

REKLAMA

W przypadku osoby bardziej znanej wystarczy podać stanowisko lub funkcję tej osoby, nie ma konieczności wymieniania jej nazwiska. dobrym początkiem do nawiązania kontaktu będzie podanie dodatkowej informacji, np: Pani/Pan …. jest zapalonym golfistą. Podczas trwania seminarium, konferencji lub na dużym przyjęciu możliwe jest przedstawianie się samemu. Aby zadbać o dobrą atmosferę w pracy należy przedstawiać nowych pracowników. 

Polecamy: Osobisty PR

Prezentacji powinien dokonać bezpośredni przełożony. Jeśli jest to nie możliwe, pracownik powinien sam spróbować zapoznać się z resztą osób. Należy kłaniać się wszystkim, mówiąc "Dzień dobry" i informując jednocześnie, że jest się nowym pracownikiem na stanowisku…a Pani/Pan? Dzięki temu zagadnięta osoba powinna odpowiedzieć na pozdrowienie i może będzie mogła udzielić paru informacji na temat zajmowanego przez siebie stanowiska.

Uścisk dłoni i pozdrowienia

REKLAMA

Obowiązuje jedna zasada: osoba grzeczniejsza pozdrawia drugiego człowieka. Przy podawaniu ręki natomiast ważniejszy podaję rękę pierwszy bez względu na płeć. Zgodnie z tą zasadą Prezes mężczyzna podaje rękę kobiecie dyrektorowi. Gdy jednak osoby są na równorzędnych stanowiskach pierwsza rękę wyciąga kobieta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdy zapraszamy do firmy gości pierwszy rękę zawsze wyciąga gospodarz. Przy podawaniu ręki należy patrzeć w oczy witanej osobie. Nie powinno podawać się ręki nad biurkiem lub stołem. Niedbale podana ręka, przy jednoczesnym spoglądaniu w bok może świadczyć o braku szacunku do drugiej osoby. Należy pamiętać, że ręka powinna być czysta i świeża a uścisk delikatny i niezbyt mocny. Wchodząc do danego pomieszczenia w którym znajdują się ludzie zawsze mówimy "Dzień dobry", czyli osoba wchodząca do pomieszczenia pozdrawia zastałe w nim osoby.

W przypadku przechodzenia na mówienie sobie po imieniu towarzyszy taka sama zasada jak przy podawaniu ręki. Osoba ważniejsza proponuje przejście na "ty" osobie na niższym stanowisku. Gdy zajmowane są równorzędne stanowiska osoba starsza - osobie młodszej, a kobieta - mężczyźnie.

Polecamy: Zasady pierwszeństwa w polityce i biznesie

REKLAMA

Za nietakt uważane jest zbyt bezceremonialne przechodzenie na "ty". Gdy drzwi biura są zamknięte pukamy przed wejściem do środka, z wyjątkiem dużych wieloosobowych sal gdzie siedzi większa grupa osób. Należy wstać z krzesła i przywitać się jeśli do pokoju wchodzi przełożony lub klient. Jako brak szacunku może zostać odebrane nieruchome siedzenie. Odstępstwem od tej reguły jest sytuacja gdy siedzimy w pomieszczeniu w którym przyjmuje się wielu interesantów a zbyt częste wstawanie mogłoby zdezorganizować pracę.

W każdej firmie istnieją pewne niepisane reguły dotyczące obchodzenia urodzin czy imienin w firmie. W niektórych firmach przynosi się w te dni poczęstunek a w innych dostaje się dzień wolny, a w jeszcze innych nie obchodzi się ich wcale. Zawsze zanim zorganizujemy jakąś uroczystość dobrze jest wcześniej zapoznać się z zasadami obowiązującymi w danej firmie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA