REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
W przypadku przechodzenia na mówienie sobie po imieniu towarzyszy taka sama zasada jak przy podawaniu ręki.
W przypadku przechodzenia na mówienie sobie po imieniu towarzyszy taka sama zasada jak przy podawaniu ręki.

REKLAMA

REKLAMA

Nie od dziś wiadomo, że zasady dobrego wychowania świadczą o kulturze człowieka. Obowiązują one zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym.

Przedstawianie

Tu obowiązuje zasada, iż mężczyzna przedstawiany jest kobiecie, osoba młodsza osobie starszej, osobę zajmującą niższe stanowisko - osobie na wyższym stanowisku, również osoby mniej znane przedstawia się osobą bardziej znanym.

REKLAMA

W przypadku osoby bardziej znanej wystarczy podać stanowisko lub funkcję tej osoby, nie ma konieczności wymieniania jej nazwiska. dobrym początkiem do nawiązania kontaktu będzie podanie dodatkowej informacji, np: Pani/Pan …. jest zapalonym golfistą. Podczas trwania seminarium, konferencji lub na dużym przyjęciu możliwe jest przedstawianie się samemu. Aby zadbać o dobrą atmosferę w pracy należy przedstawiać nowych pracowników. 

Polecamy: Osobisty PR

Prezentacji powinien dokonać bezpośredni przełożony. Jeśli jest to nie możliwe, pracownik powinien sam spróbować zapoznać się z resztą osób. Należy kłaniać się wszystkim, mówiąc "Dzień dobry" i informując jednocześnie, że jest się nowym pracownikiem na stanowisku…a Pani/Pan? Dzięki temu zagadnięta osoba powinna odpowiedzieć na pozdrowienie i może będzie mogła udzielić paru informacji na temat zajmowanego przez siebie stanowiska.

Uścisk dłoni i pozdrowienia

REKLAMA

Obowiązuje jedna zasada: osoba grzeczniejsza pozdrawia drugiego człowieka. Przy podawaniu ręki natomiast ważniejszy podaję rękę pierwszy bez względu na płeć. Zgodnie z tą zasadą Prezes mężczyzna podaje rękę kobiecie dyrektorowi. Gdy jednak osoby są na równorzędnych stanowiskach pierwsza rękę wyciąga kobieta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdy zapraszamy do firmy gości pierwszy rękę zawsze wyciąga gospodarz. Przy podawaniu ręki należy patrzeć w oczy witanej osobie. Nie powinno podawać się ręki nad biurkiem lub stołem. Niedbale podana ręka, przy jednoczesnym spoglądaniu w bok może świadczyć o braku szacunku do drugiej osoby. Należy pamiętać, że ręka powinna być czysta i świeża a uścisk delikatny i niezbyt mocny. Wchodząc do danego pomieszczenia w którym znajdują się ludzie zawsze mówimy "Dzień dobry", czyli osoba wchodząca do pomieszczenia pozdrawia zastałe w nim osoby.

W przypadku przechodzenia na mówienie sobie po imieniu towarzyszy taka sama zasada jak przy podawaniu ręki. Osoba ważniejsza proponuje przejście na "ty" osobie na niższym stanowisku. Gdy zajmowane są równorzędne stanowiska osoba starsza - osobie młodszej, a kobieta - mężczyźnie.

Polecamy: Zasady pierwszeństwa w polityce i biznesie

REKLAMA

Za nietakt uważane jest zbyt bezceremonialne przechodzenie na "ty". Gdy drzwi biura są zamknięte pukamy przed wejściem do środka, z wyjątkiem dużych wieloosobowych sal gdzie siedzi większa grupa osób. Należy wstać z krzesła i przywitać się jeśli do pokoju wchodzi przełożony lub klient. Jako brak szacunku może zostać odebrane nieruchome siedzenie. Odstępstwem od tej reguły jest sytuacja gdy siedzimy w pomieszczeniu w którym przyjmuje się wielu interesantów a zbyt częste wstawanie mogłoby zdezorganizować pracę.

W każdej firmie istnieją pewne niepisane reguły dotyczące obchodzenia urodzin czy imienin w firmie. W niektórych firmach przynosi się w te dni poczęstunek a w innych dostaje się dzień wolny, a w jeszcze innych nie obchodzi się ich wcale. Zawsze zanim zorganizujemy jakąś uroczystość dobrze jest wcześniej zapoznać się z zasadami obowiązującymi w danej firmie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA