Kategorie

Nowa metoda topgrading, czyli rekrutacja talentów.

Treco Inspiracja do sukcesu
Portal dla szkoleniowców
topgrading / fot. Fotolia
Firma powinna działać jak dobrze naoliwiona maszyna - jeśli jedna część wypadnie, należy zastąpić ją inną, równie dobrą. Jednak poszukiwanie pasujących elementów nie jest łatwe i nie zawsze efektywne. Szczęśliwie, najnowsze metody dla pracowników działu HR skutecznie udoskonalają ten proces.

Metoda topgradingu została stworzona przez światowej sławy psychologa zarządzania, doktora Bradforda D. Smarta. Jego książka Topgrading: How Leading Companies Win by Hiring, Coaching, and Keeping the Best People („Topgrading: Jak Wiodące Firmy Wygrywają dzięki Rekrutacji, Zarządzaniu oraz Zatrzymywaniu Najlepszych Pracowników”) jest jedną z najlepiej sprzedających się książek, związanych z tematyką Human Rescources. Autor ujawnia, że na pomysł stworzenia metody topgradingu wpadł, gdy będąc jeszcze studentem, rozpoczął pracę w dziale personalnym jednej z amerykańskich firm. Uderzyło go wówczas to, jak mało efektywne były metody, z których korzystali rekruterzy, a tym samym, jak niskiej klasy specjalistów zatrudniali, obniżając jednocześnie potencjał twórczy firmy. Wraz z grupą psychologów opracował on system efektywnej rekrutacji, oparty na szczegółowej weryfikacji danych kandydata, znanych pod nazwą topgrading. 

Zobacz: Rewolucja w rekrutacji?

Czym jest topgrading?

Sam autor nazywa to „zapełnianiem firmy na każdym poziomie najlepszymi specjalistami”. Zapewnia on również, że opisana przez niego metoda korzysta z tradycyjnych metod rekrutacji i zarządzania, a ideą przyświecającą ich wykorzystaniu było coś, co nazywa „zdrowym rozsądkiem na sterydach”. W książce zawarta jest również obietnica, mówiąca, że zastosowanie metody topgradingu zwiększy zapełnienie firmy o 90% pracownikami o wysokiej efektywności. Dzieje się tak dzięki wykorzystaniu innowacyjnych narzędzi. Są to między innymi:

 • narzędzie do opisu stanowiska pracy Job Scorecards,
 • formularz historii kariery - zastępujący tradycyjne CV,
 • CIDS Guide - przewodnik do pogłębionej, chronologicznej rozmowy topgradingowej,
 • TORC - „serum prawdy” dla kandydujących,
 • narzędzie do mierzenia sukcesu rekrutacji. 

Każde z przedstawionych tu narzędzi wymaga szczegółowego omówienia i treningu przed zastosowaniem. Autor podkreśla, że aby móc w pełni wykorzystać jego metodę, należy przede wszystkim powierzyć ją we właściwe ręce - dlatego sam proces rekrutacji powinien zaangażować osoby, które mają doświadczenie poparte sukcesami na stanowisku, na które aktualnie prowadzi się rekrutację. 

Zobacz: Łowienie talentów w sieci

Topgrading - kilka rad dla praktyków

Reklama

Topgrading jest metodą złożoną i wieloetapową, można ją wykorzystywać zarówno przy rekrutacji, ocenie oraz szkoleniu pracowników. Tutaj zamieszczamy kilka rad, zaczerpniętych z metody, która obiecuje możliwość zatrudnienia samych talentów.

Rozmowa kwalifikacyjna powinna być możliwie najbardziej szczegółowa. Wykorzystuje się do tego opracowany przez autora formularz historii zatrudnienia. Składa się on z 16 pytań, dotyczących każdego stanowiska pracy. Dodatkowo, kandydat zostaje oceniony pod kątem 50 różnorodnych kompetencji, które mają dać pełny obraz możliwości potencjalnego pracownika. Metodę Bradforda Smarta można również wykorzystać do samooceny własnych dokonań oraz okresowej oceny pracowników. Zaleca on, by formularz oceny 50 kompetencji był od czasu do czasu aktualizowany, aby ocenić postępy i wyeliminować słabości.

Należy maksymalnie zaangażować potencjalnego pracownika w proces rekrutacyjny.  Na początku otrzymuje on formularz historii zatrudnienia, którego wypełnienie wymaga dużo więcej wysiłku, niż w przypadku tradycyjnego CV. Na wszystkich etapach rekrutacji podkreśla się również, że warunkiem koniecznym do otrzymania pracy jest zaaranżowanie krótkiej rozmowy z poprzednim przełożonym. Dzięki temu najlepsi kandydaci będą zadowoleni z możliwości wykazania się, a najgorsi odpadną w przedbiegach.

Do osiągnięcia sukcesu w efektywnej rekrutacji niezbędny jest stały pomiar wyników, osiąganych przez prowadzącego proces rekrutacyjny. Należy pamiętać, że statystyczna strata, wynikająca z  zatrudnienia niekompetentnego pracownika, wynosi średnio 24 płace minimalne firmy. 

Zobacz: Praca w 30 sekund – Business Speed Dating w Metropolii

Z każdej rozmowy należy również wyciągać odpowiednie wnioski. Dlatego zatrudniający mają do dyspozycji formularz informacji zwrotnych oraz miejsce na własny komentarz przy każdym punkcie w arkuszach rekrutacji.

Reklama

Kluczowym punktem w metodzie Topgrade jest ciągłe udoskonalanie warsztatu wszystkich stron, biorących udział zarówno w procesie zatrudniania, jak i życiu firmy. Narzędzia B. Smarta są wyjątkowo uniwersalne i kształcące, a ze względu na fakt, że zaleca on zatrudnianie dwóch rekruterów do rozmowy kwalifikacyjnej, można uzyskać szybką informację zwrotną na temat zagadnień, związanych z ulepszaniem procesu rekrutacyjnego.

I w  końcu, jeśli chcesz osiągnąć najlepsze wyniki w swojej pracy, pamiętaj, aby mieć odpowiednie nastawienie. Okresowa ocena zadowolenia z wszystkich ważnych aspektów życia, pomoże w analizie postępów na drodze do zamierzonego celu i osiągnięciu harmonii, niezbędnej do dalszej pracy.

Ideały nie istnieją?

Powyższa metoda znajdzie zastosowanie głównie w dużych i średnich firmach. Mniejsze organizacje nie będą miały możliwości w pełni wykorzystać jej potencjału, ze względu na fakt, że jest ona dość wymagająca - oczekuje rygorystycznego przeszkolenia rekruterów oraz przeprowadzenia długiego, wielostopniowego procesu rekrutacji. Minusy tej metody będą również odczuwalne przez potencjalnych kandydatów - rozmowy kwalifikacyjne na najwyższe stanowiska trwają około 4 godzin. Kolejnym zarzutem jest kwestia agresywnego podejścia do rekrutacji - autor popiera bezwzględną eliminację nieefektywnych pracowników z życia firmy, tworząc jednocześnie grunt pod organizację, w której ostra rywalizacja między pracownikami jest priorytetem.

Ostatecznie trzeba również zaznaczyć, że wizja autora jest utopijna, gdyż firmy składające się tylko z „pracowników idealnych” praktycznie nie istnieją. Zawsze jednak warto mierzyć jak najwyżej. W szczególności, jeśli do zdobycia jest bezcenny kapitał ludzki.

Zobacz: Rekrutacyjne niespodzianki w branży budowlanej

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  20 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca. W dniu 21 czerwca przypada Dzień Przedsiębiorcy. Z tej okazji Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zaprasza w tym roku firmy i przedsiębiorców, w tym szczególności z sektora MŚP, na specjalnie zorganizowane wydarzenia. Potrwają one do 25 czerwca 2021 r. Podczas organizowanych w tym celu spotkań, telekonferencji, webinariów i podcastów MRPiT chce wesprzeć małe i średnie przedsiębiorstwa praktyczną wiedzą, doświadczeniem i kontaktami na rzecz rozwoju ich działalności biznesowej tak w kraju, jak i na rynkach Unii Europejskiej, a także pozaunijnych.

  Które firmy stać na sztuczną inteligencję?

  Sztuczna inteligencja odmieniana jest przez wszystkie przypadki. Chociaż średnie i małe firmy nie mają embarga na technologie wykorzystujące SI, praktyka pokazuje, że istnieje wewnętrzny opór. Dlaczego tak się dzieje?

  Firma w Czechach. Przedsiębiorcy pomału odpuszczają

  Nawet o kilkaset procent wzrosła w ostatnich tygodniach liczba pytań kierowanych do firm pomagających prowadzić firmę w Czechach. Ale jak podkreślają eksperci, nie każdy biznes można przenieść do Czech czy na Słowację. Wyjaśniamy dlaczego.

  Handel hurtowy i detaliczny szuka pracowników

  Przedsiębiorcy z sektora handlu detalicznego i hurtowego w najbliższych trzech miesiącach mają zamiar dość intensywnie rozbudowywać swoje zespoły. Kogo głównie poszukują pracodawcy?

  Tokenizacja - słowo klucz w nowoczesnym biznesie. Co można stokenizować?

  Tokenizacja to termin zdobywający ostatnimi czasy olbrzymią popularność, w szczególności w środowiskach biznesowych. Przedsiębiorcy zaczynają żywiej interesować się możliwościami, jakie oferuje ta oparta na technologii blockchain forma cyfryzacji. Pytanie tylko, cyfryzacji… czego? Jak działa blockchain? Czym jest tokenizacja? Co to jest token? Jakie są rodzaje tokenów? Co można stokenizować? Jak przeprowadzić cyfryzację biznesu poprzez tokenizację? Wyjaśniają eksperci z Kancelarii Prawnej RPMS Staniszewski & Wspólnicy

  Ceny mieszkań rosną wolniej niż zarobki

  Ceny mieszkań. W trakcie trwającej hossy mieszkaniowej pensje Polaków wzrosły o prawie 53% - sugerują dane GUS. To prawie tyle, o ile zdrożały w międzyczasie nieruchomości. W ostatnim kwartale znowu pensje wyprzedziły ceny. Oby nie na chwilę.

  Odejście od chowu klatkowego jest niemożliwe

  Resort rolnictwa przygląda się działaniom KE ws. chowu klatkowego. Tymczasem branża stoi na stanowisku, że rezygnacja z chowu klatkowego nie jest możliwa.

  Przedsiębiorcy częściej źle oceniają jakość pracy zdalnej

  Po upływie kilkunastu miesięcy model pracy zdalnej przynosi gorsze efekty zdaniem co trzeciego pracodawcy. Najmniej zadowoleni z home office są przedstawiciele handlu, przemysłu i mikrofirm.

  Działalność gospodarcza a status osoby bezrobotnej

  Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą z wpisem do CEIDG może uzyskać status osoby bezrobotnej? Jak wygląda sytuacja spółek prawa handlowego i działalności nierejestrowej?

  Dariusz Bliźniak: dlaczego drzewa i zieleń stają się kapitałem?

  Ślad węglowy to jedno z największych wyzwań XXI wieku, które nie pozostaje obojętne zarówno pojedynczym obywatelom, jak i całym rządom poszczególnych państw - mówi Dariusz Bliźniak.

  PR w firmie. Czym jest pozycjonowanie eksperckie?

  Pozycjonowanie eksperckie - na czym polega ten rodzaj prowadzenia dialogu z publicznością (a docelowo – przyszłymi klientami)? Jakie narzędzia są niezbędne w skutecznym pozycjonowaniu eksperckim?

  Audi RS e-tron GT: w 3,2 sek. do setki w elektryku! Pierwsza jazda.

  Audi e-tron GT choć jest elektryczny, powstaje w tej samej fabryce co R8. Choć nie emituje spalin, generuje potężną ilość emocji.

  Jacek Czauderna: Panie Premierze, przedsiębiorcy czekają na konkrety [PODCAST]

  Polski Ład to kolejna piękna, marketingowa, ale polityczna akcja – mówi Jacek Czauderna. Na co mogą liczyć przedsiębiorcy? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Opłacalność fotowoltaiki - co się zmieni od 2022 roku?

  Opłacalność fotowoltaiki. Szykują się duże zmiany na rynku fotowoltaiki. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych projekt ustawy, który m.in. reguluje nowe zasady dla prosumentów. Co to oznacza? Jak mówi Jakub Jadziewicz, Członek Zarządu Alians OZE - „Magazyny energii staną się niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej”. Dla rynku PV niebawem rozpocznie się nowy rozdział.

  Uproszczone Postępowanie Restrukturyzacyjne to już 84% wszystkich spraw

  UPR okazało się niewątpliwie czarnym koniem restrukturyzacji ostatnich kilkunastu miesięcy. Na koniec czwartego kwartału ubiegłego roku UPR stanowiło 52% wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych. Na czym polega UPR?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czym jest i kiedy jest wpisywany?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czyli dziś opowiemy o tym, czemu pojawia się taka adnotacja w dokumentach pojazdu i jak się jej pozbyć.

  Małgorzata Ławnik: oszczędność na pracownikach to pierwszy krok do strat w biznesie

  Zignorowanie potencjału, jaki niosą ze sobą pracownicy, jest jednym z największych błędów przedsiębiorstw, ponieważ to właśnie od zatrudnionych osób zależy przyszłość firmy – mówi Małgorzata Ławnik, dyrektor Pionu Personalnego Kaufland Polska.

  Nadanie nowego numeru VIN. Na czym polega?

  Nadanie nowego numeru VIN może być konieczne po poważnej modyfikacji pojazdu. jak przeprowadzić procedurę zgodnie z przepisami?

  Polski Ład napędzi ceny mieszkań. Będzie drożej

  Polski Ład. Mieszkania to wciąż atrakcyjna lokata kapitału, dlatego ich ceny pomimo pandemii idą cały czas w górę. Eksperci prognozują, że wprowadzenie Polskiego Ładu przyczyni się do zwiększenia inflacji, a tym samym do jeszcze wyższych wzrostów cen mieszkań. W praktyce może być trudniej uzyskać kredyt hipoteczny, a tym samym kupić nowe lokum.

  Jaką rolę w transformacji cyfrowej firm odgrywa chmura obliczeniowa?

  Chmura obliczeniowa w trakcie pandemii zyskała na znaczeniu. Korzyści płynące z jej wdrożenia to m.in. optymalizacja kosztów, zwiększenie efektywności operacyjnej, ale przed wszystkim wzrost biznesu. Co jeszcze zyskują firmy w chmurze?

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje. Czyli jak odzyskać dokumenty pojazdu po kontroli funkcjonariuszy?

  Jaki jest cel nowelizacji ustawy odległościowej?

  Ustawa odległościowa to jedno z założeń transformacji energetycznej. Lądowa energetyka wiatrowa ma być korzyścią dla branży, dostawców energii wiatrowej, ale też mieszkańców i samorządów. Na czym mają polegać zmiany?

  Będą zmiany w ustawie o cudzoziemcach

  Ustawa o cudzoziemcach - będą zmiany dotyczące cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą w Polsce i będących uczestnikami programów wsparcia.

  Jak branża gastronomiczna może na nowo zdobyć klientów?

  Przed branżą gastronomiczną pojawiło się nowe wyzwanie. W jaki sposób ponownie pozyskać kandydatów do pracy? Czy pomoże im w tym pozytywny wizerunek pracodawcy?

  Praca w IT - home office, ale projekty nierozwojowe

  Warunki zatrudnienia na rynku pracy IT są lepsze niż przed pandemią – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę HRK S.A. Zdaniem 39% specjalistów pracujących w IT COVID-19 miał pozytywny wpływ na ich branżę.