REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nowa metoda topgrading, czyli rekrutacja talentów.

Treco Inspiracja do sukcesu
Portal dla szkoleniowców
topgrading / fot. Fotolia
topgrading / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Firma powinna działać jak dobrze naoliwiona maszyna - jeśli jedna część wypadnie, należy zastąpić ją inną, równie dobrą. Jednak poszukiwanie pasujących elementów nie jest łatwe i nie zawsze efektywne. Szczęśliwie, najnowsze metody dla pracowników działu HR skutecznie udoskonalają ten proces.

Metoda topgradingu została stworzona przez światowej sławy psychologa zarządzania, doktora Bradforda D. Smarta. Jego książka Topgrading: How Leading Companies Win by Hiring, Coaching, and Keeping the Best People („Topgrading: Jak Wiodące Firmy Wygrywają dzięki Rekrutacji, Zarządzaniu oraz Zatrzymywaniu Najlepszych Pracowników”) jest jedną z najlepiej sprzedających się książek, związanych z tematyką Human Rescources. Autor ujawnia, że na pomysł stworzenia metody topgradingu wpadł, gdy będąc jeszcze studentem, rozpoczął pracę w dziale personalnym jednej z amerykańskich firm. Uderzyło go wówczas to, jak mało efektywne były metody, z których korzystali rekruterzy, a tym samym, jak niskiej klasy specjalistów zatrudniali, obniżając jednocześnie potencjał twórczy firmy. Wraz z grupą psychologów opracował on system efektywnej rekrutacji, oparty na szczegółowej weryfikacji danych kandydata, znanych pod nazwą topgrading. 

REKLAMA

Zobacz: Rewolucja w rekrutacji?

Czym jest topgrading?

Sam autor nazywa to „zapełnianiem firmy na każdym poziomie najlepszymi specjalistami”. Zapewnia on również, że opisana przez niego metoda korzysta z tradycyjnych metod rekrutacji i zarządzania, a ideą przyświecającą ich wykorzystaniu było coś, co nazywa „zdrowym rozsądkiem na sterydach”. W książce zawarta jest również obietnica, mówiąca, że zastosowanie metody topgradingu zwiększy zapełnienie firmy o 90% pracownikami o wysokiej efektywności. Dzieje się tak dzięki wykorzystaniu innowacyjnych narzędzi. Są to między innymi:

  • narzędzie do opisu stanowiska pracy Job Scorecards,
  • formularz historii kariery - zastępujący tradycyjne CV,
  • CIDS Guide - przewodnik do pogłębionej, chronologicznej rozmowy topgradingowej,
  • TORC - „serum prawdy” dla kandydujących,
  • narzędzie do mierzenia sukcesu rekrutacji. 

Każde z przedstawionych tu narzędzi wymaga szczegółowego omówienia i treningu przed zastosowaniem. Autor podkreśla, że aby móc w pełni wykorzystać jego metodę, należy przede wszystkim powierzyć ją we właściwe ręce - dlatego sam proces rekrutacji powinien zaangażować osoby, które mają doświadczenie poparte sukcesami na stanowisku, na które aktualnie prowadzi się rekrutację. 

Zobacz: Łowienie talentów w sieci

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Topgrading - kilka rad dla praktyków

REKLAMA

Topgrading jest metodą złożoną i wieloetapową, można ją wykorzystywać zarówno przy rekrutacji, ocenie oraz szkoleniu pracowników. Tutaj zamieszczamy kilka rad, zaczerpniętych z metody, która obiecuje możliwość zatrudnienia samych talentów.

Rozmowa kwalifikacyjna powinna być możliwie najbardziej szczegółowa. Wykorzystuje się do tego opracowany przez autora formularz historii zatrudnienia. Składa się on z 16 pytań, dotyczących każdego stanowiska pracy. Dodatkowo, kandydat zostaje oceniony pod kątem 50 różnorodnych kompetencji, które mają dać pełny obraz możliwości potencjalnego pracownika. Metodę Bradforda Smarta można również wykorzystać do samooceny własnych dokonań oraz okresowej oceny pracowników. Zaleca on, by formularz oceny 50 kompetencji był od czasu do czasu aktualizowany, aby ocenić postępy i wyeliminować słabości.

Należy maksymalnie zaangażować potencjalnego pracownika w proces rekrutacyjny.  Na początku otrzymuje on formularz historii zatrudnienia, którego wypełnienie wymaga dużo więcej wysiłku, niż w przypadku tradycyjnego CV. Na wszystkich etapach rekrutacji podkreśla się również, że warunkiem koniecznym do otrzymania pracy jest zaaranżowanie krótkiej rozmowy z poprzednim przełożonym. Dzięki temu najlepsi kandydaci będą zadowoleni z możliwości wykazania się, a najgorsi odpadną w przedbiegach.

Do osiągnięcia sukcesu w efektywnej rekrutacji niezbędny jest stały pomiar wyników, osiąganych przez prowadzącego proces rekrutacyjny. Należy pamiętać, że statystyczna strata, wynikająca z  zatrudnienia niekompetentnego pracownika, wynosi średnio 24 płace minimalne firmy. 

Zobacz: Praca w 30 sekund – Business Speed Dating w Metropolii

Z każdej rozmowy należy również wyciągać odpowiednie wnioski. Dlatego zatrudniający mają do dyspozycji formularz informacji zwrotnych oraz miejsce na własny komentarz przy każdym punkcie w arkuszach rekrutacji.

REKLAMA

Kluczowym punktem w metodzie Topgrade jest ciągłe udoskonalanie warsztatu wszystkich stron, biorących udział zarówno w procesie zatrudniania, jak i życiu firmy. Narzędzia B. Smarta są wyjątkowo uniwersalne i kształcące, a ze względu na fakt, że zaleca on zatrudnianie dwóch rekruterów do rozmowy kwalifikacyjnej, można uzyskać szybką informację zwrotną na temat zagadnień, związanych z ulepszaniem procesu rekrutacyjnego.

I w  końcu, jeśli chcesz osiągnąć najlepsze wyniki w swojej pracy, pamiętaj, aby mieć odpowiednie nastawienie. Okresowa ocena zadowolenia z wszystkich ważnych aspektów życia, pomoże w analizie postępów na drodze do zamierzonego celu i osiągnięciu harmonii, niezbędnej do dalszej pracy.

Ideały nie istnieją?

Powyższa metoda znajdzie zastosowanie głównie w dużych i średnich firmach. Mniejsze organizacje nie będą miały możliwości w pełni wykorzystać jej potencjału, ze względu na fakt, że jest ona dość wymagająca - oczekuje rygorystycznego przeszkolenia rekruterów oraz przeprowadzenia długiego, wielostopniowego procesu rekrutacji. Minusy tej metody będą również odczuwalne przez potencjalnych kandydatów - rozmowy kwalifikacyjne na najwyższe stanowiska trwają około 4 godzin. Kolejnym zarzutem jest kwestia agresywnego podejścia do rekrutacji - autor popiera bezwzględną eliminację nieefektywnych pracowników z życia firmy, tworząc jednocześnie grunt pod organizację, w której ostra rywalizacja między pracownikami jest priorytetem.

Ostatecznie trzeba również zaznaczyć, że wizja autora jest utopijna, gdyż firmy składające się tylko z „pracowników idealnych” praktycznie nie istnieją. Zawsze jednak warto mierzyć jak najwyżej. W szczególności, jeśli do zdobycia jest bezcenny kapitał ludzki.

Zobacz: Rekrutacyjne niespodzianki w branży budowlanej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA