| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Rosną płace, rośnie zatrudnienie

Rosną płace, rośnie zatrudnienie

W styczniu płace wzrosły aż o 8,1 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Firmy nie tylko sięgnęły głębiej do kieszeni, ale też zatrudniły o 0,9 proc. osób więcej niż przed rokiem - podał GUS.

Płace w górę...

„W styczniu realne wynagrodzenia wreszcie wzrosły, w poprzednich miesiącach się kurczyły" - mówi Małgorzata Rusewicz, dyrektor departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków pracy PKPP Lewiatan.

„Nasze płace przyspieszyły. W skali roku ich dynamika przekroczyła 8 proc., co oznacza, że przy 4,1 proc. inflacji w styczniu, także realnie wzrosły. Niewątpliwie do tak dynamicznego wzrostu przyczyniła się wypłata w pierwszym miesiącu roku trzynastek, wyrównań, itp. Jeśli weźmiemy to pod uwagę, w rzeczywistości rosły wolniej.

...konsumpcja też

Może to pozytywnie oddziaływać na skłonności konsumpcyjne Polaków, a tym samym przyczynić się do utrzymania wysokiego tempa wzrostu gospodarczego. Dotychczas bowiem konsumpcja była jednym z motorów napędowych wzrostu PKB.

Polecamy: Urzędnika będzie łatwiej ukarać

Sytuacja na rynku pracy też nie wygląda źle. Zatrudnienie wzrosło w stosunku do grudnia 2011 roku, chociaż w skali roku jego dynamika spadła z 2,3 proc. do 0,9 proc. Jest szansa, że pogorszenie na rynku pracy nie będzie tak głębokie jak się spodziewaliśmy. Przedsiębiorcy dalej jednak obawiają się o przyszłą koniunkturę i dlatego ostrożnie będą tworzyć nowe miejsca pracy" - dodaje Małgorzata Rusewicz.

Źródło: PKPP Lewiatan

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Błaszkiewicz

Ekspert w zakresie VAT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »