REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca w 30 sekund – Business Speed Dating w Metropolii

Treco Inspiracja do sukcesu
Portal dla szkoleniowców
Business Speed Dating - makijaż w biznesie./ Fot. Fotolia
Business Speed Dating - makijaż w biznesie./ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Życie w wielkiej Metropolii wypełnia niekończąca się pogoń mieszkańców za modą, nowinkami technicznymi, a nawet uciekającym czasem, który w kulturze materialnej kapitalizmu nabrał wyjątkowego znaczenia. W ekonomii i szeroko pojętych stosunkach handlowych najlepiej widać, jak ważna jest każda minuta przy podejmowaniu szybkich i trafnych decyzji.

Dziś coraz więcej biznesmenów stara się przywiązywać bardziej uwagę do słynnej maksymy „Czas to pieniądz” już na etapie kompletowania własnego zespołu. Zdając sobie sprawę z szybkości zmian, jakie zachodzą, wolą zminimalizować czas swoich poszukiwań. Jedni zwracają się do Agencji Pracy Tymczasowej, która zrobi pierwszą selekcję, inni do headhunterów.

REKLAMA

„Randka” z szefem?

REKLAMA

W ostatnim czasie modne stało się też zjawisko „Randkowania z przyszłym pracodawcą”, tzw. Business Speed Dating, które powstało pod koniec lat 90. w Stanach Zjednoczonych, a w wyniku procesu amerykanizacji kultury rozpowszechniło się poza jego granicami. Speed Dating to szybki i łatwy sposób na poznanie przez pracodawcę dużej liczby osób bezrobotnych i wybranie właściwego pracownika. Spotkania te trwają od 5 do 10 minut, osoba aplikująca na zbudowanie odpowiedniego wrażenia lub sprzedaży swojego pomysłu ma zaledwie 30 sekund.

Trzeba przyznać, że taki sposób pozyskiwania kontrahentów, zespołu pracowniczego czy zawierania umów jest nie tylko oszczędny w czasie, ale i mniej stresujący dla każdej ze stron. „Spotkanie rekrutacyjnie” nie odbywa się najczęściej w głównej siedzibie firmy, a „miejscem biznesowej randki” może być kawiarnia czy galeria.

Czy jednak 30 sekund to wystarczający czas, by wywrzeć dobre wrażenie i uzyskać zamierzony cel ? No cóż, przykład z Manchesteru pokazuje, że tak - w ciągu jednego Business Speed Dating pracę uzyskało 40 osób na 350 bezrobotnych. Wynik jest przekonujący, jeśli weźmiemy pod uwagę, że Powiatowe Urzędy Pracy w naszym kraju rzadko osiągają podobne rezultaty.

Zobacz także: Rozmowy towarzyskie przy stole

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skuteczna autoprezentacja

Sukces BSD leży zapewne nie tylko po stronie potencjalnych pracodawców, ale i osób, które się na nie udają. Posiadanie dobrego pomysłu biznesowego lub interesujących dyplomów to dopiero początek wielkiej góry lodowej. Każdy, kto wybiera się na tego typu spotkania, musi wiedzieć, iż duża cześć sukcesu kryje się w komunikacji niewerbalnej oraz tajnikach odpowiedniej autoprezentacji. Badania wykazały, że treść wypowiedzi i sposób formułowania myśli podczas rozmowy to zaledwie 7% z całej komunikacji, brzmienie głosu zajmuje drugie miejsce z 38% wynikiem, a elementem decydującym i mającym wpływ na nasz sukces jest wygląd i mowa naszego ciała, który zajmuje w kontaktach interpersonalnych aż 55%.


Jeśli więc odpowiednio pokierujemy naszą komunikacją niewerbalną - możemy własny sukces osiągnąć nawet w 25 sekund. Wystarczy dobrze znać kilka podstawowych zasad kształtowania własnego wizerunku. Oto one:

1. ubranie: dobieramy tak, by przekazać tylko wybrane informacje na nasz temat, ubieramy się stosownie do sytuacji, ubiór dobieramy adekwatnie do osób, z którymi będziemy rozmawiać. Panie - najlepiej marynarka do pasa ze spodniami lub spódniczką (spódniczka powinna kończyć się 6 centymetrów przed lub za kolanem). Kolory czarne lub szare. Buty na obcasie średniej wielkości,

2. fryzura: w przypadku długich włosów u pań dobrym rozwiązaniem okaże się lekki kok spięty nisko nad karkiem,

3. makijaż: delikatny, ale konieczny, by odebrano nas jako zdyscyplinowane i wytrwałe w działaniu.

Polecamy serwis: Etykieta w biznesie

W przypadku panów wymagania są trochę mniejsze, ale poszczególne elementy wyglądu okazują się równie znaczące:

REKLAMA

1. ubranie: klasyczny garnitur, krawat stonowany, kontrastujący z kolorem koszuli. Istotnym elementem jest posiadanie zegarka. Mężczyzna, który go nie nosi, pokazuje przyszłemu pracodawcy, że nie potrafi zarządzać czasem i... pieniędzmi. Czyż nie przypomina to słynnego powiedzenia „czas to pieniądz”?

2. włosy, zarost: włosy powinny być starannie przycięte. Zarost można zostawić tylko wtedy, gdy dodaje on panom powagi lub ukrywa blizny. Jego posiadanie oznacza, że mężczyzna ma coś do ukrycia - dlatego warto się poświęcić.

Komunikacja werbalna

Mimo iż w przekazie komunikacyjnym największe znaczenie mają sygnały niewerbalne, to nie należy zapominać, że znaczenie ma to, co mówimy, a jeszcze większe - jak mówimy. Dlatego powinniśmy mówić stanowczo, ale nie za głośno, powinniśmy się starać odpowiednio modulować głos, by nie zanudzić słuchacza. Dość duże znaczenie ma także samo tempo mówienia - ważne, by nie znudzić drugiej strony i jej nie rozproszyć, gdy mówimy za szybko. Istotne w procesie komunikacji jest również utrzymywanie kontaktu wzrokowego. Nie należy jednak wpatrywać się nieustannie w oczy naszego rozmówcy, bo może to zostać źle odebrane, a nasz partner rozmowy może się poczuć osaczony.

To oczywiście tylko niektóre, ważne elementy mające wpływ na przebieg naszej Business Speed Dating. Skoro jednak każde miejsce i czas są odpowiednie, by znaleźć wymarzoną pracę - to warto wypróbować nawet najbardziej nieprawdopodobną metodę prezentacji własnej osoby.

Zobacz także: Czego unikać w wypowiedziach ustnych? - grzeczność języka?

Małgorzata Kopeć

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

REKLAMA

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA