REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca w 30 sekund – Business Speed Dating w Metropolii

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Treco Inspiracja do sukcesu
Portal dla szkoleniowców
Business Speed Dating - makijaż w biznesie./ Fot. Fotolia
Business Speed Dating - makijaż w biznesie./ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Życie w wielkiej Metropolii wypełnia niekończąca się pogoń mieszkańców za modą, nowinkami technicznymi, a nawet uciekającym czasem, który w kulturze materialnej kapitalizmu nabrał wyjątkowego znaczenia. W ekonomii i szeroko pojętych stosunkach handlowych najlepiej widać, jak ważna jest każda minuta przy podejmowaniu szybkich i trafnych decyzji.

Dziś coraz więcej biznesmenów stara się przywiązywać bardziej uwagę do słynnej maksymy „Czas to pieniądz” już na etapie kompletowania własnego zespołu. Zdając sobie sprawę z szybkości zmian, jakie zachodzą, wolą zminimalizować czas swoich poszukiwań. Jedni zwracają się do Agencji Pracy Tymczasowej, która zrobi pierwszą selekcję, inni do headhunterów.

REKLAMA

„Randka” z szefem?

REKLAMA

W ostatnim czasie modne stało się też zjawisko „Randkowania z przyszłym pracodawcą”, tzw. Business Speed Dating, które powstało pod koniec lat 90. w Stanach Zjednoczonych, a w wyniku procesu amerykanizacji kultury rozpowszechniło się poza jego granicami. Speed Dating to szybki i łatwy sposób na poznanie przez pracodawcę dużej liczby osób bezrobotnych i wybranie właściwego pracownika. Spotkania te trwają od 5 do 10 minut, osoba aplikująca na zbudowanie odpowiedniego wrażenia lub sprzedaży swojego pomysłu ma zaledwie 30 sekund.

Trzeba przyznać, że taki sposób pozyskiwania kontrahentów, zespołu pracowniczego czy zawierania umów jest nie tylko oszczędny w czasie, ale i mniej stresujący dla każdej ze stron. „Spotkanie rekrutacyjnie” nie odbywa się najczęściej w głównej siedzibie firmy, a „miejscem biznesowej randki” może być kawiarnia czy galeria.

Czy jednak 30 sekund to wystarczający czas, by wywrzeć dobre wrażenie i uzyskać zamierzony cel ? No cóż, przykład z Manchesteru pokazuje, że tak - w ciągu jednego Business Speed Dating pracę uzyskało 40 osób na 350 bezrobotnych. Wynik jest przekonujący, jeśli weźmiemy pod uwagę, że Powiatowe Urzędy Pracy w naszym kraju rzadko osiągają podobne rezultaty.

Zobacz także: Rozmowy towarzyskie przy stole

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skuteczna autoprezentacja

Sukces BSD leży zapewne nie tylko po stronie potencjalnych pracodawców, ale i osób, które się na nie udają. Posiadanie dobrego pomysłu biznesowego lub interesujących dyplomów to dopiero początek wielkiej góry lodowej. Każdy, kto wybiera się na tego typu spotkania, musi wiedzieć, iż duża cześć sukcesu kryje się w komunikacji niewerbalnej oraz tajnikach odpowiedniej autoprezentacji. Badania wykazały, że treść wypowiedzi i sposób formułowania myśli podczas rozmowy to zaledwie 7% z całej komunikacji, brzmienie głosu zajmuje drugie miejsce z 38% wynikiem, a elementem decydującym i mającym wpływ na nasz sukces jest wygląd i mowa naszego ciała, który zajmuje w kontaktach interpersonalnych aż 55%.


Jeśli więc odpowiednio pokierujemy naszą komunikacją niewerbalną - możemy własny sukces osiągnąć nawet w 25 sekund. Wystarczy dobrze znać kilka podstawowych zasad kształtowania własnego wizerunku. Oto one:

1. ubranie: dobieramy tak, by przekazać tylko wybrane informacje na nasz temat, ubieramy się stosownie do sytuacji, ubiór dobieramy adekwatnie do osób, z którymi będziemy rozmawiać. Panie - najlepiej marynarka do pasa ze spodniami lub spódniczką (spódniczka powinna kończyć się 6 centymetrów przed lub za kolanem). Kolory czarne lub szare. Buty na obcasie średniej wielkości,

2. fryzura: w przypadku długich włosów u pań dobrym rozwiązaniem okaże się lekki kok spięty nisko nad karkiem,

3. makijaż: delikatny, ale konieczny, by odebrano nas jako zdyscyplinowane i wytrwałe w działaniu.

Polecamy serwis: Etykieta w biznesie

W przypadku panów wymagania są trochę mniejsze, ale poszczególne elementy wyglądu okazują się równie znaczące:

REKLAMA

1. ubranie: klasyczny garnitur, krawat stonowany, kontrastujący z kolorem koszuli. Istotnym elementem jest posiadanie zegarka. Mężczyzna, który go nie nosi, pokazuje przyszłemu pracodawcy, że nie potrafi zarządzać czasem i... pieniędzmi. Czyż nie przypomina to słynnego powiedzenia „czas to pieniądz”?

2. włosy, zarost: włosy powinny być starannie przycięte. Zarost można zostawić tylko wtedy, gdy dodaje on panom powagi lub ukrywa blizny. Jego posiadanie oznacza, że mężczyzna ma coś do ukrycia - dlatego warto się poświęcić.

Komunikacja werbalna

Mimo iż w przekazie komunikacyjnym największe znaczenie mają sygnały niewerbalne, to nie należy zapominać, że znaczenie ma to, co mówimy, a jeszcze większe - jak mówimy. Dlatego powinniśmy mówić stanowczo, ale nie za głośno, powinniśmy się starać odpowiednio modulować głos, by nie zanudzić słuchacza. Dość duże znaczenie ma także samo tempo mówienia - ważne, by nie znudzić drugiej strony i jej nie rozproszyć, gdy mówimy za szybko. Istotne w procesie komunikacji jest również utrzymywanie kontaktu wzrokowego. Nie należy jednak wpatrywać się nieustannie w oczy naszego rozmówcy, bo może to zostać źle odebrane, a nasz partner rozmowy może się poczuć osaczony.

To oczywiście tylko niektóre, ważne elementy mające wpływ na przebieg naszej Business Speed Dating. Skoro jednak każde miejsce i czas są odpowiednie, by znaleźć wymarzoną pracę - to warto wypróbować nawet najbardziej nieprawdopodobną metodę prezentacji własnej osoby.

Zobacz także: Czego unikać w wypowiedziach ustnych? - grzeczność języka?

Małgorzata Kopeć

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

REKLAMA

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

REKLAMA

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

REKLAMA