REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rewolucja w rekrutacji?

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Problemy z pozyskaniem odpowiedniego pracownika deklaruje 61 procent firm. Niekompetentni kandydaci czy wadliwy proces rekrutacji?

REKLAMA

Z badań przeprowadzonych w sierpniu przez Puls Biznesu wynika, że 61 proc. firm na polskim rynku nie jest w stanie znaleźć nowych pracowników spełniających oczekiwania pracodawców. Najczęściej dotyczy to takich zawodów jak handlowiec, menedżer i inżynier produkcji. Zjawisko to znajduje także potwierdzenie w analizie ofert opublikowanych na stronach największych portali rekrutacyjnych. Wynika z niej, że najwięcej z ponad 50 tys. aktualnych ofert dotyczy stanowisk pracy, na które pracodawcy nie mogą znaleźć właściwych kandydatów. W internetowej giełdzie pracy infoPraca.pl ponad 35 proc. z 24 tys. propozycji zatrudnienia dotyczy takich branż jak handel, sprzedaż, inżynieria oraz kadra kierownicza. Średnia liczba aplikujących na stanowisko handlowca wynosi 29 osób, menedżera 16, a inżyniera produkcji 10.

REKLAMA

Badania przeprowadzone przez firmę ghSMART w 2009 roku w USA wśród 100 największych na świecie korporacjach dowiodły, że tylko w 2 proc. przypadków zatrudniały one pracowników, którzy osiągają ponadprzeciętne wyniki. Jak wynikało z ankiety, podstawowym błędem popełnianym przez pracowników HR jest skłonność do przykładania dużej wagi do mało istotnych szczegółów. Rekruterzy najczęściej poszukują osób według ściśle ustalonych kryteriów, takich jak doświadczenie czy staż pracy w danej branży – dosyć często takie poszukiwania kończą się niepowodzeniem. Rozwiązaniem może być nowatorska metoda rekrutacji nazywana topgradinigem.

Przeczytaj także: Na co zwrócić uwagę przy wyborze pracodawcy

REKLAMA

Topgrading jest zestawem najlepszych praktyk rekrutacyjnych, które w większości niwelują ogólnie przyjęte stereotypy – uważa dr Bradford Smart, specjalista od topgradingu. Podstawową zasada topgradingu mówi, że na każdym poziomie wynagrodzenia istnieją pracownicy słabi i ponadprzeciętni, a topgrading pomaga zatrudnić wyłącznie tych najlepszych spośród dostępnych. Ta metoda umożliwia osiągnięcie 90-procentowego sukcesu w rekrutacji najlepszych pracowników – wskazuje dr Bradford Smart.

W skład procesu topgradingu wchodzi dobrze przeprowadzona kilkuetapowa rozmowa kwalifikacyjna, bazująca na zestawie 16 specjalnie dobranych pytań, mających na celu wyegzekwowanie szczerych odpowiedzi od kandydatów. Ma to wskazać ich silne i słabe punkty, sukcesy i porażki w życiu zawodowym. Poza tym swoistym testem osobowości kolejnym elementem jest określenie najważniejszych kompetencji i umiejętności kandydata. Narzędziem do walki z niekompletnym bądź przesadzonym CV może być zastosowanie formularzy kariery dla kandydatów. Duża rolę w topgradingu odgrywa także dokonanie selekcji kandydatów według ściśle określonej punktacji. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis Personel

Zastosowanie tego typu narzędzi wymaga dużego poziomu zaangażowania ze strony kandydata jak i rekrutera, już na wstępnym etapie wybierania kandydatów. Jednak znacznie zwiększa szanse na zatrudnienie wyselekcjonowanej i odpowiedniej osoby – uważa Beata Szilf-Nitka z infoPraca.pl. Program topgrading pomógł wielu firmom w USA wyeliminować najczęściej popełniane błędy przy rekrutacji oraz ocenie pracowników. Postanowiliśmy wspierać nowy serwis klubrekrutera.pl, który aktywnie promuje tę właśnie metodę w Polsce.

Kiedy w czasach recesji gospodarczej firma radzi sobie gorzej, perspektywa ponoszenia dodatkowych kosztów rekrutacji jest bolesna. Sprzedaż to najważniejszy obszar do zastosowania topgradingu w czasach recesji.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

Branża handlowa traci coraz więcej na kradzieżach w sklepach. Jak handlowcy rozwiązują ten problem

Zmorą branży handlowej wciąż są kradzieże sklepowe. Nasiliły się one w okresie wysokiej inflacji, ale teraz nie słabną w oczekiwanym tempie. Kradzieży z powodów ekonomicznych jest mniej, natomiast rozzuchwalili się złodzieje kradnący dla zysku.

Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

REKLAMA

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

REKLAMA

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

REKLAMA