REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Lublin: rozpoczął działalność pierwszy e-sąd

W dniu 4 stycznia 2010 roku w obecności ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego, swoją oficjalną działalność w Lublinie rozpoczął e-sąd. Prowadzone w nim będą postępowania w trybie EPU (elektroniczne postępowanie upominawcze), dotyczące prostych spraw cywilnych, jak nieuregulowane rachunki za energię, gaz, Internet lub telefon. Wystarczy złożenie przez wierzyciela e-pozwu.

Instrumenty wspierania eksportu w formule de minimis

Waldemar Pawlak, minister gospodarki podjął decyzję o przyznawaniu dodatkowych preferencji podczas oceny merytorycznej wniosków o pomoc finansową w ramach instrumentów wsparcia MG dla projektów realizowanych na rynku chińskim. Jednocześnie rosnące zainteresowanie wspieraniem eksportu w formule de minimis oraz mniejsze środki budżetowe w 2010 roku spowodują ograniczenie dofinansowania projektów związanych z pozostałymi rynkami.

O przyszłości gospodarki zadecyduje budżet

W 2010 roku szansą dla polskiej gospodarki będzie eksport, gdyż oczekiwane ożywienie na rynkach krajów zachodniej Europy może istotnie wpłynąć na eksporterów.

Nowe zasady wpisu do KRS

Uporządkowanie zasad dotyczących wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) spółek prawa handlowego zarejestrowanych w dawnym rejestrze handlowym w tym spółek zawiązanych przed 1 września 1939 r. to zasadnicze cele zmian w „Przepisach wprowadzających ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym”. Projekt ustawy przygotowany przez MG został przyjęty przez rząd 29 grudnia 2009 roku.

REKLAMA

Nastąpiła zmiana opłaty paliwowej

Od 1 stycznia 2010 roku, w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 20 listopada 2009 r. o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz ustawy o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U. Nr 223, poz. 1776), nastąpiła zmiana wysokości opłaty paliwowej, co będzie miało wpływ na cenę paliw - zwłaszcza olejów napędowych.

Dłuższy czas sprawowania opieki nad nowonarodzonym dzieckiem

Od początku tego roku pracownikom przysługuje prawo do korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, które umożliwia dłuższe sprawowanie opieki nad nowonarodzonym dzieckiem.

Urząd skarbowy przyjrzy się cenom

Badaniem stosowanych cen i marż handlowych zajmie się kontrola skarbowa, a za nieprawidłowości wymierzy dodatkowe opłaty.

W styczniu może wzrosnąć dynamika cen konsumpcyjnych

Ministerstwo Finansów opublikowało komunikat na temat dynamiki cen konsumpcyjnych w grudniu 2009 roku.

REKLAMA

Rząd sprecyzował definicje gier hazardowych

4 stycznia 2010 roku weszło w życie rozporządzenie dotyczące gier hazardowych. Grami losowymi są gry o wygrane nagrody pieniężne lub rzeczowe, których wynik w szczególności zależy od przypadku, a warunki gry określa regulamin.

Wzrósł indeks dostępności kredytowej

Obrazujący sytuację na rynku kredytów hipotecznych indeks dostępności kredytowej (IDK) wzrósł w grudniu 2009 roku o 0,81 pkt, od czerwca ubiegłego roku urósł już o 4,29 pkt.

ZUS: nowa wersja programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że w dniu 31 grudnia 2009 roku na stronach internetowych zakładu e-inspektorat.zus.pl została opublikowana nowa wersja programu Płatnik 8.01.001.

Państwo zasiliło budżet Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (FUS) otrzymał 5,5 mld zł pożyczki z budżetu państwa. Do tej pory fundusz miał jedynie możliwość korzystania z otwartych linii kredytowych w bankach.

Bliżej wdrożenia elektronicznego systemu opłat za przejazd

Został przygotowany pierwszy z aktów wykonawczych zmierzających do wdrożenia elektronicznego systemu poboru opłat. Planowana data wprowadzenia systemu to 1 lipca 2011 roku.

Po zawieszeniu jednej firmy można prowadzić działalność gospodarczą

Przedsiębiorca, który wykonuje działalność gospodarczą w różnych formach, będzie mógł zawiesić wykonywanie nawet tylko jednej z nich, a nie wszystkich, jak dotychczas.

Rozwój budownictwa infrastrukturalnego przyspieszy wzrost sektora

Początek roku 2009 był słaby w budownictwie, ponieważ w pierwszym półroczu produkcja budowlana była wyższa tylko o 1,4 proc. Wprawdzie produkcja nie spadała, ale jej poziom daleki był od oczekiwań – oceniła prof. Zofia Bolkowska, podczas comiesięcznej konferencji "Monitoring rynku budowlanego", która odbyła się pod koniec grudnia 2009 roku w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej.

Dodatkowe składki dla przedsiębiorców

Firmy zatrudniające osoby mające prawo do emerytur pomostowych muszą od tego roku zapłacić dodatkowe składki na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Kolejne ułatwienia w rozliczeniu rocznym przez Internet

Od 1 stycznia 2010 roku Ministerstwo Finansów uruchomiło możliwość przesyłania kolejnych obok PIT-37 formularzy podatkowych drogą elektroniczną bez podpisu kwalifikowanego (PIT-36, 36L, 38, i 39).

Więcej czasu na rozliczenie PIT

Od stycznia do kwietnia 2010 r. trwa okres rozliczeń w podatku dochodowym. Niektóre terminy ustawowe do rozliczenia 2009 roku wypadają w dni wolne. Podatnicy i płatnicy będą mieli więcej czasu na złożenie zeznań rocznych.

Lewiatan: Polskę czeka umiarkowany wzrost gospodarczy

Mamy nadzieję, że nie powtórzy się sytuacja, jaką mieliśmy pod koniec 2008 roku i na początku 2009, gdy ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej postrzegane było przez państwa, przedsiębiorstwa, jak i indywidualnych konsumentów jako bardzo duże – ocenia PKPP Lewiatan.

Unia wspiera rozwój polskich ośrodków naukowych

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości podpisała ostatnią w tym roku umowę o dofinansowanie projektu inwestycyjnego lubelskiej uczelni. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie otrzyma ponad 80 mln złotych dofinansowania z Programu Rozwój Polski Wschodniej na budowę Centrum Innowacyjno-Wdrożeniowe Nowych Technik i Technologii w Inżynierii Rolniczej.

Darmowe konsultacje dla firm w zakresie pomocy unijnej

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przypomina przedsiębiorcom oraz osobom zamierzającym rozpocząć działalność gospodarczą o możliwości korzystania z usług Punktów Konsultacyjnych Krajowego Systemu Usług (PK KSU), zlokalizowanych na terenie całego kraju.

Donosząc na pracodawcę unikniesz kary

Podatnik, który współuczestnicy w przestępstwie skarbowym, nie poniesie odpowiedzialności karnej skarbowej, gdy złoży czynny żal.

KE wezwała UKE do ustalenia niższych stawek dla CenterNet

Komisja Europejska ponownie przypomina Urzędowi Komunikacji Elektronicznej (UKE), że nie powinien bezzasadnie przedłużać odstępstw umożliwiających niektórym operatorom naliczanie wyższych stawek za zakończenie połączenia w sieci komórkowej.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze OFE

W związku ze zbliżającym się terminem losowania członków otwartych funduszy emerytalnych (OFE) przeprowadzanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS),
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) przypomina, że OFE warto wybrać samodzielnie, a decyzja o wyborze powinna być przemyślana i poprzedzona analizą porównawczą.

Rolnicy ponownie mogą się starać o unijną dotację

Osoby, którym przyznano dotację z unijnego programu "ułatwianie startu młodym rolnikom", ale jej nie otrzymały, będą mogły ponownie złożyć wniosek o jej przyznanie - poinformował Departament Komunikacji Społecznej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Rozpoczęcie działalności pocztowej na innych zasadach

Aby uzyskać zezwolenie na wykonywanie działalności pocztowej, zamiast składać odpisy dokumentów wystarczy, że przedsiębiorca wskaże numer z rejestru lub ewidencji działalności gospodarczej oraz swój NIP.

Pracodawcy chcą uproszczenia relacji podatnika z fiskusem

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić możliwość składania poza PIT-37 kolejnych rodzajów deklaracji podatkowych w formie elektronicznej bez obowiązku korzystania z bezpiecznego podpisu elektronicznego. Chodzi o PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39.

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do MSZ

Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) wystąpił do ministra spraw zagranicznych w sprawie działań podjętych w celu zwrotu majątku skonfiskowanego organizacjom polonijnym w Niemczech.

Nominacje sędziowskie zostały wręczone

W dniu 28 grudnia 2009 roku Prezydent RP wręczył nominacje sędziowskie ponad 100 osobom.

Państwo wspiera motoryzację

Ford, Fiat Powertrain Technologies Poland, Robert Bosch i MAN dostaną miliony z budżetu państwa. W zamian koncerny samochodowe zainwestują u nas prawie miliard złotych.

Sposób finansowania partii politycznych pod lupą TK

Trybunał Konstytucyjny wyznaczył termin rozprawy dotyczącej finansowania partii politycznych w Polsce na dzień 20 stycznia 2009 roku.

Wypad po luksusowe zakupy

Rozpoczęły się zimowe wyprzedaże w największych stolicach europejskich. Na pierwszy ogień poszedł Londyn. W styczniu promocje rozpoczną się w Paryżu czy w Berlinie. Do wyjazdów na zakupy z Polski zachęcają linie lotnicze.

Zmiany w podatku VAT

1 stycznia 2010 roku weszła w zycie ustawa o zmianie ustawy o podatku VAT . Celem wprowadzanych zmian jest modyfikacja ogólnej zasady dotyczącej miejsca świadczenia usług w transakcjach między podatnikami VAT z miejsca siedziby usługodawcy na miejsce siedziby usługobiorcy oraz usprawnienie funkcjonowania rynku wewnętrznego przez modernizację i uproszczenie działania wspólnego systemu VAT.

Sprawozdanie pełnomocnika rządu ds. euro

Powołanie struktury organizacyjnej, która przygotuje Polskę do wprowadzenia euro, opracowanie dokumentów dotyczących polskiej drogi do euro oraz uruchomienie serwisu www.euro.mf.gov.pl – to niektóre z działań zrealizowanych przez pełnomocnika w ostatnim półroczu.

Są wymagania dla cyfrowych odbiorników TV

24 grudnia 2009 roku opublikowane zostało w Dzienniku Ustaw (Dz. U. Nr 221; poz. 1742) rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 18 grudnia 2009 r. w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla urządzeń konsumenckich służących do odbioru cyfrowych naziemnych transmisji telewizyjnych – poinformowało Ministerstwo Infrastruktury.

NFZ szuka pieniędzy dla szpitali

Oddziały NFZ wciąż poszukują w budżetach dodatkowych pieniędzy dla szpitali. Obcinają więc przyszłoroczne wydatki na refundacje leków i dofinansowanie do sprzętu ortopedycznego.

Dla kogo emerytury pomostowe

Marynarze i kierowcy prowadzący firmy nie skorzystają z emerytur pomostowych. Firmy przygotowują wykazy pracowników uprawnionych do wcześniejszych emerytur. Nowa wersja Płatnika umożliwi przesyłanie danych o osobach wykonujących szkodliwe prace.

Nowe przepisy unijne dotyczące telekomunikacji

W Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej został opublikowany nowy pakiet telekomunikacyjny – poinformowało Ministerstwo Infrastruktury.

Usługi publiczne świadczone przez Internet to wciąż wyzwanie dla administracji

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zorganizowało otwartą konferencję poświęconą zagadnieniom interoperacyjności w Polsce, która stanowiła wstęp do dyskusji nad sposobem implementacji w naszym kraju zasad, wynikających z Europejskich Ram Interoperacyjności 2.0 oraz Europejskiej Strategii Interoperacyjności.

Ulga rehabilitacyjna

Jeśli łóżko medyczne jest niezbędne w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej, będzie ona mogła wydatek na nie odliczyć od dochodu w rocznym zeznaniu PIT.

Składki na FEP przy pracy w szczególnych warunkach

Od początku stycznia 2010 roku pracodawcy zatrudniający pracowników w szczególnych warunkach lub w pracy o szczególnym charakterze zobowiązani będą do odprowadzania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP). Obowiązek ten nakładają przepisy ustawy z dnia 19 grudnia 2008 roku o emeryturach pomostowych – poinformował ZUS.

Kiedy można zwrócić nietrafiony prezent

Od dobrej woli sprzedawcy zależy zwrócenie konsumentowi pieniędzy za niechciany prezent gwiazdkowy. Bez podania przyczyny można zwracać jedynie prezenty kupione przez Internet.

Opóźnienia w rozliczeniu składek

Podatnicy nie wpłacają zaliczek na podatek dochodowy, a następnie korygują deklaracje. Po zlikwidowaniu miesięcznych deklaracji fiskus ma trudności z kontrolą wpłat zaliczek. Od niezapłaconych zaliczek trzeba zapłacić odsetki, a urząd może nałożyć kary.

Rozporządzenie w sprawie wprowadzania do obiegu praw majątkowych

Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie szczególnego trybu i warunków wprowadzania do obrotu giełdowego praw majątkowych, przedłożone przez ministra finansów.

Stopy procentowe NBP pozostaną bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie.

Polska gospodarka w kręgu liderów

Przeszliśmy przez kryzys i awansowaliśmy na szóste miejsce w UE – podał Eurostat.

Polacy rzadziej biorą zwolnienia chorobowe

Rekordowo niski poziom tzw. absencji chorobowej odnotował Zakład Ubezpieczeń Społecznych w październiku i listopadzie br. Łącznie w ciągu tych dwóch miesięcy pracujący Polacy przebywali na zwolnieniach przez około 28 mln dni, podczas, gdy tylko w marcu - 21 mln.

Wzrośnie sprzedaż polis

Długoterminowe polisy inwestycyjne, ubezpieczenia aut i rozbudowane, ale już odpłatne, pakiety assistance – oferty takich ubezpieczeń będą rozwijały w przyszłym roku banki.

5 tys. zł za najlepszą pracę poświęconą ochronie konkurencji

Prezes UOKiK po raz drugi zaprasza do udziału w konkursie na najlepszą pracę magisterską poświęconą ochronie konkurencji. Dla laureatów przewidziano 3 nagrody finansowe oraz wyróżnienie. Zwycięzca otrzyma 5 tys. zł. Zgłoszenia należy przesyłać do 15 lipca 2010 roku.

Ułatwienia w podejściu do egzaminu na prawo jazdy

Szykują się spore ułatwienia dla kandydatów na kierowców. Już wkrótce kolejki do egzaminu na prawo jazdy będą znacznie krótsze niż teraz.

REKLAMA