| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Polska wschodnia: największy odsetek gospodarstw domowych bez dostępu do sieci

Polska wschodnia: największy odsetek gospodarstw domowych bez dostępu do sieci

Największy odsetek gospodarstw domowych bez dostępu do Internetu odnotowano w regionie wschodnim - w województwie lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim i podlaskim).

W 2002 roku jedynie 11 proc. gospodarstw domowych w Polsce miało dostęp do Internetu. W ciągu kilku kolejnych lat odsetek ten stale się zwiększał, aż w 2008 roku wyniósł 48 proc. Mimo dużego postępu w tym zakresie wskaźnik dla Polski wciąż odbiega od średniej dla 27 krajów członkowskich wynoszącej 60 proc. – wynika z opracowania „Społeczeństwo informacyjne w liczbach”, które opublikowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA).

Największe dysproporcje w dostępie do Internetu dotyczą grup dochodowych. W 2008 roku aż 83 proc. gospodarstw domowych o najniższych dochodach (poniżej 1, 250 tys. zł) nie dysponowało połączeniem z Internetem, podczas gdy w grupie gospodarstw najzamożniejszych (z dochodem powyżej 2, 600 tys. zł) odsetek ten wyniósł 20 proc.

Najlepiej sytuacja w tym względzie wyglądała w regionie północno-zachodnim (województwa wielkopolskie, zachodniopomorskie i lubuskie), gdzie połowa gospodarstw domowych posiadała dostęp do sieci WWW.

Resort zaznacza, że najczęściej deklarowaną przyczyną braku dostępu do Internetu w domu nie są względy finansowe ani niedostatecznie rozwinięta infrastruktura, lecz brak potrzeby korzystania, odnotowany w 2008 roku w przypadku 45 proc. gospodarstw.

Dla 29 proc. gospodarstw powodem były wysokie koszty sprzętu, dla 26 proc. wysokie koszty dostępu, z kolei dla 23 proc. przeszkodą był brak umiejętności.

MSWiA/IN

Zobacz także: Komputer i Internet Wieszjak.pl

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

kompdlarodziny
kompdlarodziny

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »