REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nadzór budowlany pod kontrolą rządu

Jerzy Miller, minister spraw wewnętrznych i administracji, zwrócił się do wojewodów o nadzór nad służbami odpowiedzialnymi za odśnieżanie dachów.

Pierwsza rozprawa w sprawie blogerki Kataryny

W dniu 14 stycznia 2010 roku w Sądzie Okręgowym w Warszawie odbędzie się pierwsza rozprawa w sprawie o naruszenie dóbr osobistych, jaką blogerka Kataryna wytoczyła wydawcy „Dziennika” (obecnie „Dziennik Gazeta Prawna”) oraz Robertowi Krasowskiemu.

GUS: eksport wzrasta, import maleje

W okresie styczeń - listopad 2009 roku eksport w cenach bieżących wyniósł 384,1 mld zł, a import 416,6 mld zł. W porównaniu z analogicznym okresem 2008 roku eksport wzrósł o 1,5 proc., a import zmniejszył się o 9,4 proc. Ujemne saldo ukształtowało się na poziomie 32,5 mld zł (w analogicznym okresie 2008 roku minus 81,6 mld zł).

Banki zmniejszyły obroty

W okresie od stycznia do października 2009 roku sektor bankowy osiągnął wyraźnie niższe wyniki finansowe w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego – poinformował GUS.

REKLAMA

Odwołanie od wypowiedzenia umowy o prace

Pracownik może wnieść odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy, w razie nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę.

MI przypomina o usuwaniu śniegu z dachów budynków

Kontrola prawidłowego utrzymania obiektów budowlanych w okresie zimowym polega na przypominaniu właścicielom i zarządcom budynków o obowiązku usuwania śniegu zalegającego na dachach – przypomina Ministerstwo Infrastruktury.

Limity ulg w PIT 2009/2010

Zdecydowana większość ulg i odliczeń pozostała w niezmienionym kształcie. Najwięcej zmian jest w uldze prorodzinnej w porównaniu do rozliczenia dochodów roku 2008.

Upadek światowych firm pogrąża polskie przedsiębiorstwa

Bezpośrednie powiązania własnościowo-kapitałowe sprawiają, ze upadłości za granicą odbijają się na polskich przedsiębiorstwach – podaje Euler Hermes w raporcie „Czy rok 2010 będzie kolejnym okresem dużych upadłości korporacyjnych?”

REKLAMA

Rynek reklamowy ma szansę na wzrost

Reklamodawcy przestali ciąć budżety, a niektórzy nawet rozważają ich zwiększenie. W tym roku rynek reklamowy ma szanse na kilkuprocentowy wzrost.

Jest kolejna umowa na budowę odcinku autostrady A4

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało o podpisaniu umowy na nową inwestycję. Wyłoniono wykonawców autostrady A4 Wierzchosławice – Krzyż. Wartość tego projektu wynosi 543 mln zł.

Fundusz inwestycyjny wesprze firmy w Europie Środkowo-wschodnią

Bank Światowy i EBOR należą do założycieli funduszu, który ma wspierać firmy z ok. 15 krajów Europy Środkowej i Wschodniej w walce z kryzysem. Dysponuje on kwotą około 200 mln euro.

Własna firma jako sposób na bezrobocie

Osoby długotrwale bezrobotne zdają sobie doskonale sprawę z tego, jak czasem trudno znaleźć zatrudnienie, które będzie spełniało nasze oczekiwania. Z tego też powodu osoby bezrobotne wiele miesięcy poświęcają na znalezienie odpowiedniej dla siebie pracy. Jednak wiele z nich decyduje się na rozpoczęcie własnej działalności, która może być możliwością na stworzenie dla siebie samego miejsca pracy.

Nowy system przepływu środków unijnych

Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego oraz Tomasz Mironczuk, prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego podpisali umowy o otwarciu pomocniczych rachunków bankowych w BGK, z których dokonywane będą płatności dla części beneficjentów realizujących projekty współfinansowane z funduszy unijnych.

Oblodzenia utrudniają ruch pociągów na południu

Intensywne oblodzenia oraz zamarzający deszcz połączony z opadami śniegu znacznie utrudniają ruch pociągów w południowej Polsce.

Walka o miejsce w przedszkolu

Ruszył wyścig o miejsca w żłobkach i przedszkolach. Rodzice koczują nocami przed placówkami i szukają znajomości wśród personelu. Wszystko dlatego, że miejsc w żłobkach i przedszkolach jest dramatycznie mało.

Ponad 2 tys. pługów zmaga się z zimą na drogach krajowych

Ponad 2 tys. pługów, w tym ponad 150 nowoczesnych pługów wirnikowych, niemal tysiąc solarek i ponad 100 piaskarek jest wykorzystywanych na drogach krajowych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) – poinformowało Ministerstwo Infrastruktury.

Czynsz za wynajem można będzie podwyższać co miesiąc

Właściciel mieszkania będzie mógł co miesiąc podwyższać czynsz za wynajem. Jeśli lokator nie zapłaci czynszu, właściciel rozwiąże umowę bez okresu wypowiedzenia. Wystarczy rok wypowiedzenia, aby bez dostarczenia lokalu zamiennego pozbyć się lokatora.

Kto powinien się znaleźć w rejestrze przedsiębiorstw

Krajowy Rejestr Sądowy stanowi urzędowe źródło informacji m.in. o przedsiębiorcach, organizacjach pozarządowych jak i rzetelności podmiotów występujących w obrocie gospodarczym. Ogólna zasada jawności danych ujawnionych w Krajowym Rejestrze Sądowym ma na celu wzmocnienie pewności obrotu gospodarczego.

Program gwarancji w likwidacji szkód komunikacyjnych

Aviva, grupa finansowa działająca na rynku ubezpieczeniowym poinformowała o wprowadzeniu programu gwarancyjnego w szkód komunikacyjnych – Aviva Niezawodnie, przeznaczony dla klientów posiadających ubezpieczenie autocasco (AC).

Blisko 1,5 tys. polskich firm może ogłosić upadłość

Globalny kryzys gospodarczy uderzył zarówno w wielkie koncerny światowe, jak i w mniejsze przedsiębiorstwa. W Polsce wbrew optymistycznym nastrojom przedsiębiorców liczba niewypłacalnych firm także wzrośnie.

Wzrosła liczba upadłości korporacji światowych

Euler Hermes, ubezpieczyciel należności szacuje, że w 2009 roku liczba upadłości korporacyjnych na świecie wzrosła o 33 proc.

Ponad 235 mld zł z funduszy UE na finansowanie inwestycji

Według danych wygenerowanych z Krajowego Systemu Informatycznego KSI SIMIK 07-13 od początku uruchomienia programów w ramach Narodowej Strategii Spójności do 10 stycznia 2010 roku zostało złożono 102,3 tys. wniosków na całkowitą kwotę dofinansowania 235,8 mld zł.

Rząd ukrywa zadłużenie sięgając po pieniądze ubezpieczonych

Propozycja Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zmian w systemie o emeryturach kapitałowych grozi w efekcie likwidacją systemu emerytalnego w obecnym kształcie – uważa PKPP Lewiatan.

MPiPS: można zaoszczędzić półtorakrotność rocznych wydatków na emerytury

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej opublikowało założenia do projektu ustawy zmieniającej ustawę o emeryturach kapitałowych oraz niektóre inne ustawy.

Zaliczka zaległej pensji po zaprzestaniu działalności firmy

Osoby zatrudnione w firmach porzuconych przez właścicieli będą mogły ubiegać się o wypłatę zaległych wynagrodzeń.

Kiedy można wnieść apelację

Jedną z konstytucyjnych zasad jest dwuinstancyjność postępowania. Inaczej mówiąc, każdy ma prawo odwołać się od orzeczenia sądowego.
Zasada ta realizowana jest w postępowaniu cywilnym. Podstawowym środkiem odwoławczym zgodnie z k.p.c. jest apelacja.

Kierowca nie zapłaci kary za brak winiety w samochodzie

Karta inna niż dobowa i tygodniowa stanowi dowód uiszczenia opłaty za wykonywanie transportu drogowego również, gdy w chwili rozpoczęcia kontroli nie znajdowała się w pojeździe – jeśli została zakupiona przed dniem kontroli.

Oddłużanie na rynku kredytów mieszkaniowych

Od początku 2010 roku obowiązuje rozporządzenie dotyczącego wykupu odsetek kapitałowych.

Może wzrosnąć liczba upadłości firm

Przedsiębiorcy udzielający kredytu kupieckiego powinni zachować w tym roku ostrożność. Eksperci spodziewają się wzrostu liczby upadłości, których będzie nawet więcej niż likwidacji.

Zmiany w rozliczaniach składek ZUS

Od stycznia 2010 roku obowiązuje nowa rozliczenie składek ZUS.

Posłowie za usprawnieniem e-administracji

Posłowie przyjęli jednogłośnie projekt ustawy o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz niektórych innych ustaw.

Amerykanie przyjmują Cadbury

Komisja Europejska (KE) zgodziła się na warunkowe przejęcie angielskiego Cadbury przez amerykański koncern Kraft Foods. Uwzględniła uwagi zgłaszane przez polski Urząd Antymonopolowy – poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Dotacje: na pieniądze można czekać ponad rok

309 dni może średnio potrwać konkurs o unijną dotację. Rekordziści musieli czekać na informację o tym, czy dostali wsparcie, ponad rok.

Opodatkowanie nagród w konkursach organizowanych w mediach

Od wygranych w grach i konkursach pobiera się co do zasady zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10 proc. wartości nagrody. Jednak zwolniona z PIT jest wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych przez środki masowego przekazu jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych nie przekracza 760 zł.

Hipoteka: Większość kredytobiorców nie wie, ile ma do spłacenia

Już przy kredycie hipotecznym na 17 lat zapłacone odsetki mogą przekraczyć wysokość pożyczki.

Rządowe wsparcie dla banków poprawi sytuację klientów

Sejm uchwalił ustawę o rekapitalizacji niektórych instytucji finansowych. Przewiduje ona, że zagrożone instytucje finansowe będą mogły uzyskać pomoc państwa.

PKB odnotuje wzrost

Wiceminister finansów Ludwik Kotecki szacuje, że w 2009 roku PKB wzrósł o co najmniej 1,5 proc., a w 2010 polska gospodarka może wzrosnąć o ponad 2 proc. Czwarty kwartał 2009 roku zakończył się wzrostem PKB o ok. 2,5 proc.

Umorzenie zadłużenia z tytułu przejściowego wykupienia odsetek od kredytów mieszkaniowych

Od początku 2010 roku obowiązuje rozporządzenie dotyczącego wykupu odsetek kapitałowych.

Jak reklamować zgodnie z prawem

Nieodzownym warunkiem sprzedaży produktów czy usług są dziś zarówno reklama jak i promocja czy wszelkiego rodzaju działania marketingowe.

Zawieszając działalność przewoźnik nie straci licencji

Przewoźnicy drogowi będą mogli zawiesić na 12 miesięcy prowadzenie działalności gospodarczej bez groźby utraty licencji - przewiduje uchwalona w piątek nowelizacja ustawy o transporcie drogowym.

UOKiK: kolejne zgody na koncentracje

Agencja Rozwoju Przemysłu może przejąć Kopalnię Soli Kłodawa. Prezes UOKiK wyraziła również zgodę na cztery inne transakcje. Dotyczą one przedsiębiorstw działających na rynkach: motoryzacyjnym, budowy dróg, sprzedaży napojów oraz wydawniczym.

Niższe stawki ryczałtu na wynajem mieszkań

Od nowego roku wszyscy właściciele mieszkań, którzy zdecydowali się je wynająć, płacą 8,5 proc. podatek ryczałtowy od przychodów z najmu.

Zmiana właściwości organów podatkowych

Dnia 1 stycznia 2010 weszło w życie Rozporządzenie z dnia 13 listopada 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie właściwości organów podatkowych. Zgodnie z nim, jeżeli podatnik, prowadzi działalność gospodarczą na terenie więcej niż jednego województwa albo uzyskuje dochody (przychody), na terenie więcej niż jednego województwa, albo jednocześnie uzyskuje dochody (przychody) na terenie więcej niż jednego województwa, właściwy miejscowo jest Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.

W tym miesiącu kolejne losowanie do OFE

Zbliża się kolejne losowanie do otwartych funduszy emerytalnych (OFE). 29 stycznia br. ZUS przeprowadzi losowanie przydziału członków funduszy.

MF: deficyt budżetowy mniejszy niż zakładano

Deficyt w 2009 roku wyniesie prawdopodobnie ok. 24-25 mld zł wobec planowanych 27,2 mld zł. To zasługa rządowego pakietu oszczędnościowego i wyższych od planowanych dochodów krajowych – poinformowało Ministerstwo Finansów.

„Cersanit” odwołał się od decyzji UOKiK

Cersanit, który w 2008 roku, przejął Opoczno, nie zgodził się z decyzją UOKiK o nałożenie kary i złożył odwołanie.

Mandat na zorganizowanie emisji obligacji benchmarkowej

Banki otrzymały mandat na zorganizowanie emisji obligacji benchmarkowej nominowanej w euro – poinformowało Ministerstwo Finansów.

Firmy będą mogły przechowywać dokumenty w formie elektronicznej

Notariusze będą mogli w formie elektronicznej przechowywać dokumenty pracownicze. Do pięciu lat zostanie skrócony okres przechowywania dokumentacji ubezpieczeniowej. Rząd planuje zlikwidować obowiązek wpisu do rejestru firm prowadzących archiwa.

Zmiana w podatku dochodowym od osób fizycznych

Zmiana ustawy ma na celu osiągnięcie skutku prawno-podatkowego w postaci zastosowania do dochodów osiąganych ze zbycia świadectw pochodzenia energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii przepisów o podatku dochodowym dotyczących opodatkowania dochodów i przychodów osiąganych z działalności gospodarczej.

Niezałączenie wezwania grozi zwrotem pozwu

Po niedawnej nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, niezałączenie do pozwu wezwania (w postępowaniu gospodarczym) jest błędem formalnym skutkującym zwrotem pozwu.

REKLAMA