Nowy system wpłat zaliczek w ramach Programów Operacyjnych
REKLAMA
REKLAMA
Płatności na rzecz beneficjentów w części środków europejskich będzie dokonywał Bank Gospodarstwa Krajowego na podstawie wystawionych przez PARP zleceń płatności.
REKLAMA
Beneficjenci będą otrzymywać płatności kolejnych transz dofinansowania w dwóch przelewach:
1. płatność w części dotyczącej środków europejskich przekazywanej przez BGK na podstawie zlecenia płatności wystawionego przez PARP;
REKLAMA
2. dotację celową w części dotyczącej współfinansowania krajowego przekazywanej przez PARP w przypadku beneficjentów programu PO IG i PO KL lub przez BGK
z odrębnego rachunku dla dotacji celowej na podstawie zlecenia płatności wystawionego przez PARP w przypadku beneficjentów programu PO RPW.
W związku z opisanym systemem przekazywania dofinansowania wszelkie zwroty dotyczące środków otrzymanych w 2010 roku powinny być dokonywane przez beneficjenta na rachunek, z którego otrzymał środki tzn. dla środków europejskich na rachunek w BGK prowadzony dla tych środków, a dla dotacji celowej na rachunek PARP lub w przypadku programu PO RPW na rachunek w BGK prowadzony dla dotacji celowej.
Środki, które beneficjenci otrzymają jako płatności w części dotyczącej środków europejskich, czyli w większości przypadków 85 proc. kwoty dofinansowania, nie podlegają zwrotowi z końcem roku budżetowego i będą mogły być wydatkowane w roku kolejnym, co powinno zwiększyć płynność finansową realizowanych projektów.
REKLAMA
Do środków przekazanych na współfinansowanie krajowe w formie dotacji celowej będą miały zastosowanie zasady rozliczania właściwe dla dotacji z budżetu państwa, co oznacza, że środki te będą podlegały zwrotowi do 31 grudnia, o ile nie zostaną zgłoszone do wykazu środków niewygasających.
Nowa ustawa o finansach publicznych przewiduje, że w przypadku niezłożenia przez Beneficjentów wniosku o płatność na kwotę lub w terminie wynikającym z harmonogramu płatności, od środków pozostałych do rozliczenia, przekazanych w ramach zaliczki, powinny zostać naliczone odsetki jak dla zaległości podatkowych, liczone od dnia przekazania środków do dnia złożenia wniosku o płatność; w celu zatem uniknięcia naliczania przedmiotowych odsetek beneficjenci powinni ustalić harmonogram płatności na realnym poziomie zgodnie z planowanymi działaniami w projekcie.
Beneficjenci będący jednostkami sektora finansów publicznych zobowiązani są ująć każdy wydatek kwalifikowalny we wniosku o płatność przekazywanym do PARP w terminie do trzech miesięcy od dnia jego poniesienia.
Ponadto, w celu zapewnienia jednolitości postanowień zawartych z beneficjentami umów o dofinansowanie projektu z przepisami nowej ustawy o finansach publicznych, umowy zostaną aneksowanie.
Aneksy do umów o dofinansowanie projektów zawartych przez PARP będą sukcesywnie przekazywane wszystkim beneficjentom w I kwartale 2010 roku.
PARP/IN
Zobacz także: Finanse i rozwój Wieszjak.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.