REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Firmy mogą zgłosić uwagi do umowy handlowej z Singapurem

Ministerstwo Gospodarki (MG) zaprasza polskich przedsiębiorców do zgłaszania uwag do przygotowywanej przez Komisję Europejską (KE) umowy handlowej z Singapurem. Konsultacje będą prowadzone do 15 lutego 2010 roku.

Przemysł odnotował wzrost produkcji

Według informacji Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), w grudniu ubiegłego roku nasz przemysł wyprodukował 7,4 proc. więcej niż w ostatnim miesiącu 2008 rok. To znacznie mniej, niż spodziewali się ekonomiści. Liczyli oni, że produkcja wzrośnie o 11-12 proc. Aż tak dobrze jednak nie było. Ale tendencja wskazująca na poprawę sytuacji została zdecydowanie potwierdzona.

Alpine Bau przebywa nielegalnie na budowie odcinka A1

Konsorcjum Alpine Bau, któremu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wypowiedziała w grudniu kontrakt na wykonanie odcinka autostrady A1 od Świerklan do Gorzyczek na Śląsku, od końca grudnia ubiegłego roku przebywa nielegalnie na terenie budowy - o takim postanowieniu Sądu Okręgowego w Warszawie poinformował rzecznik GDDKiA Marcin Hadaj.

Zobowiązanie przewoźnika w doręczeniu przesyłki

Co zrobić, kiedy przewoźnik spóźni się z dostarczeniem przesyłki i spowoduje w ten sposób szkodę u nadawcy? Możliwości dochodzenia odszkodowania w takim przypadku są teoretycznie ograniczone do kwoty równej podwójnej wysokości przewoźnego. To z reguły dużo mniej, niż szkoda faktycznie poniesiona.

REKLAMA

Na funduszach akcji polskich zarobimy mniej niż rok temu

Osiągnięcie wysokich stóp zwrotu przez fundusze inwestycyjne będzie znacznie trudniejsze niż w roku ubiegłym. Duże zyski będą wymagały ryzykownych decyzji.

Mała pensja może ochronić przez wierzycielem

Wierzyciel może co do zasady dokonać zajęcia pensji dłużnika u pracodawcy, prawo pracy chroni go jednak, przed pozbawieniem wszelkich środków do życia- pracownicy zarabiający niewielkie pieniądze- mogą w ogóle uniknąć egzekucji.

NBP: potrzebna jest edukacja ekonomiczna społeczeństwa

Edukacja ekonomiczna społeczeństwa nie jest w stanie przeciwdziałać kryzysom na rynkach finansowych, ale pozwala łagodzić ich skutki – wskazali uczestnicy seminarium zorganizowanego 21 stycznia br. przez NBP.

Pracownicy samorządów nie otrzymają podwyżek

Samorządy będą zatrudniać tylko pracowników zajmujących się funduszami unijnymi. Mimo że kandydatów na jedno stanowisko jest więcej, brakuje wśród nich inżynierów. Gminy mimo trudnej sytuacji finansowej nie zamierzają zwalniać urzędników.

REKLAMA

Ministrowie finansów UE rozmawiali na temat walki z oszustwami podatkowymi

Minister finansów Jacek Rostowski uczestniczył w posiedzeniu Rady ds. Ekonomicznych i Finansowych (ECOFIN), która odbyła się 19 stycznia br. w Brukseli.

Firmy wstrzymują się z inwestycjami

W bankach jest coraz więcej depozytów złożonych przez firmy. Ale na inwestycje przyjdzie pora dopiero, kiedy stanie się pewne, że kryzys na Zachodzie już minął.

Banki chętniej udzielają kredytu na większe mieszkania

Duży wzrost średniej krajowej pensji oznacza, że wzrasta zdolność kredytowa Polaków. Banki chętniej udzielą kredytu na większe mieszkania.

Niedługo banki będą czynne do 16.00

Oddziały większości banków są w tygodniu zamykane o godzinie 17 albo 18, a w soboty najczęściej nie pracują. Wyjątkiem są oddziały znajdujące się w centrach handlowych.

Konta oszczędnościowe wygrywają z lokatami

Konta oszczędnościowe są o wiele wygodniejsze od lokat bankowych, pieniądze nie są zamrożone na dłuższy czas. Oprocentowanie kont oszczędnościowych jest tylko nieznacznie niższe od lokat.

Firmy starają się o tytuł Dobroczyńcy Roku

Trwa XIII edycja konkursu o tytuł „Dobroczyńcy Roku” - największego programu promującego działalność dobroczynną firm w Polsce, organizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce – informuje Polska Rada Biznesu (PRB).

Przedsiębiorcy wzmocnią promocję polskiej gospodarki

Największe organizacje biznesowe powołują koalicję Pro-Polska, która będzie działać na rzecz wdrożenia skutecznego systemu promocji polskiej gospodarki za granicą. Inicjatorem przedsięwzięcia są organizacje skupione w Kongresie Przedsiębiorczości.

Ze zwolnienia z VAT skorzystają akredytowane szkoły językowe

Ministerstwo Finansów nie wycofało się z pomysłu, by tylko te szkoły językowe, które uzyskają specjalną akredytację, mogły nadal korzystać ze zwolnienia z VAT. Rozwiązanie takie przewiduje najnowsza wersja projektu nowelizacji ustawy o VAT, opublikowana w środę na stronie MF.

PKD i PTI będą współpracować na rzecz rozwoju infrastruktury

Stowarzyszenie Polski Kongres Drogowy (PKD) i Polskie Towarzystwo Informatyczne (PTI) podpisały deklarację współpracy. Punktem wyjścia idei współpracy partnerów jest przekonanie, że budowa infrastruktury drogowej stanowi najważniejsze zadanie inwestycyjne państwa.

Trwają konsultacje ws. finansowania dostępu do szerokopasmowego Internetu

MSWiA czeka na opinię Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (PIIT) w sprawie udzielania pomocy finansowej na dostarczenie usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.

Wynajęcie pracowników na godziny zdobywa popularność

Na rynku pracy przybywa firm wynajmujących na godziny swoich pracowników innym przedsiębiorstwom. Największą popularnością cieszą się usługi menedżerów, kadrowych i asystentek.

Kancelarie prawnicze wykorzystują aplikantów

Aplikanci pracują w kancelariach prawniczych bez wynagrodzenia, nawet pięć dni w tygodniu. Inspekcja Pracy chce sprawdzić, czy taka praca u patrona w wymiarze pełnego etatu jest legalna. Korporacje nie dają zgody na dodatkową pracę i nie zgadzają się na zwalnianie z opłat.

Wzrost długu publicznego zagraża rozwojowi gospodarki

Przyspieszony wzrost długu publicznego stanowi zagrożenie dla średnioterminowych perspektyw rozwoju Polski. Niezbędne jest podjęcie zaplanowanych na najbliższe trzy-cztery lata działań dla obniżania bieżącego deficytu budżetowego – zaznacza Roman Rewald przewodniczący Kongresu Przedsiębiorczości (KP).

Kiedy lokata przynosi straty

Jeżeli oprocentowanie lokaty bankowej jest niższe od inflacji to depozyt taki przynosi realną stratę. W ofertach pięciu banków znaleźć można było takie lokaty.

Paszport do eksportu dla małych i średnich firm

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 daje możliwości uzyskania dofinansowania z UE na rozwój eksportu przedsiębiorstwa.

Środowisko IT apeluje o konsultacje w sprawie zmian legislacyjnych

Prezesi trzech organizacji integrujących środowisko polskiej teleinformatyki przekazali na ręce premiera Donalda Tuska wspólny list, zawierający protest przeciwko pojawiającym się ostatnio niebezpiecznym inicjatywom legislacyjnym dotyczącym sfery teleinformatyki – poinformowało Polskie Towarzystwo Informatyczne (PTI).

TK: Kodeks morski nie jest zgodny z konstytucją

W dniu 19 stycznia 2010 r. o godz. 9.30 Trybunał Konstytucyjny rozpoznał skargę konstytucyjną Ryszarda G. dotyczącą zasad skreślania z listy pilotów morskich.

Polski rezydent zapłaci podatek w Niemczech

Polski rezydent, który zarejestrował w Niemczech firmę i ma tam stałą placówkę oraz prowadzi większość działalności, zapłaci niemiecki podatek.

Budowa wizerunku kancelarii prawniczej

Marketing usług prawniczych w ostatnich latach budził wiele kontrowersji wśród prawników jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, aby prawnicy podawali informacje o swojej działalności do publicznej wiadomości.

Cyfrowy Polsat zapłaci karę

Prawo do zmiany liczby programów telewizyjnych lub radiowych, możliwość zaprzestania nadawania niektórych z nich, bez możliwości odstąpienia od umowy – to postanowienia stosowane przez Cyfrowy Polsat w regulaminie usług. Prezes UOKiK uznała, że takie praktyki naruszają zbiorowe interesy konsumentów i nałożyła na spółkę karę

Towarzystwa ubezpieczeń na życie łamią prawo

600 skontrolowanych wzorców umów, 13 sprawdzonych przedsiębiorców, kilkadziesiąt klauzul skierowanych do sądu – to ostatnie działania Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotyczące ubezpieczeń na życie. Niemal wszyscy przebadani przedsiębiorcy stosowali niezgodne z prawem postanowienia.

ZUS: Polacy masowo składają wnioski przez Internet

Już blisko 50 tys. wniosków do ZUS złożyli Polacy za pośrednictwem Elektronicznego Urzędu Podawczego. Popularność uruchomionego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych e-urzędu rośnie w bardzo szybkim tempie – poinformował ZUS.

Urlop ojcowski dłuższy za rok

Od dnia 1stycznia 2010 roku każdy ojciec zatrudniony na podstawie umowy o pracę i wychowujący dziecko będzie mógł skorzystać z tzw. urlopu ojcowskiego, tj. dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Rozpoczęcie postępowania upadłościowego

Ogłoszenie upadłości może okazać się jedynym rozwiązaniem dla zadłużonej spółki, jednakże może być ono długotrwałe i skomplikowane. Pierwszym krokiem w celu ogłoszenia upadłości jest złożenie wniosku do odpowiedniego sądu.

Coraz trudniej o unijne dotacje na e-biznes

Resort rozwoju regionalnego chce ograniczyć liczbę firm, które mogą skorzystać z dotacji. Nawet 80 proc. przedsiębiorców może zrezygnować z konkursu.

15 mln zł dotacji na realizację projektów IT

Inkubator Przedsiębiorczości Media 3.0 rozpoczął nabór wniosków on line do projektu. Jego celem jest finansowe i merytoryczne wsparcie pomysłowych i energicznych ludzi w tworzeniu innowacyjnych technologii w szczególności animacji i grafiki 3D, internetu, e-learningu, technologii mobilnych i telekomunikacji.

Sędziowie odebrali akty powołania

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński wręczył akty powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego.

Za cztery lata adres zameldowania zniknie z dowodu i prawa jazdy

Obowiązek meldunkowy zostanie zastąpiony rejestracją. Na zarejestrowanie miejsca swojego stałego pobytu obywatel będzie miał 30 dni.

ZUS zwraca część składek niepełnosprawnym przedsiębiorcom

Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą liczyć na zwrot części składek na ubezpieczenia społeczne. O taką pomoc mogą wnioskować do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Spada optymizm niemieckich analityków

Styczniowy indeks ZEW, który pokazuje nastroje i opinie dotyczące rozwoju sytuacji gospodarczej w Niemczech wyniósł 47,2 punktu – mniej niż prognozy, których mediana znajdowała się na poziomie równym 50 punktom.

Zgoda na publikację zdjęcia musi być niewątpliwa

Zezwolenie na rozpowszechnianie wizerunku może być udzielone w dowolnej formie, ale zgoda nigdy nie może budzić wątpliwości.

Darmowe szkolenia w Tokio dla menedżerów małych firm

Centrum Współpracy Przemysłowej Unia Europejska – Japonia zaprasza do składania wniosków aplikacyjnych na sponsorowane przez Unię Europejską szkolenie w Japonii „Human Resources Training Propramme - Japan Industry Insight (HRTP)”.

W Krakowie będzie działać Polsko-Chorwacka Izba Przemysłowa-Handlowa

Rada założycielska Polsko-Chorwackiej Izby Przemysłowo-Handlowej informuje, że pod patronatem Ambasadora Republiki Chorwacji Ivana Del Vechio została podjęta inicjatywa powołania Polsko-Chorwackiej Izby Przemysłowo-Handlowej z siedzibą w Krakowie.

Zmiany podatkowe w 2010 roku

Rok 2010 przyniósł liczne zmiany w podatkach. Nie są to może oprócz VAT zmiany fundamentalne, tym niemniej warto się z nimi zapoznać, bo skutki nieznajomości prawa podatkowego są najczęściej opłakane.

Wzrosło przeciętne wynagrodzenie Polaków

W grudniu ubiegłego roku przeciętne wynagrodzenie w firmach zwiększyło się aż o 6,5 proc. To wzrost ponad dwukrotnie wyższy, niż się spodziewano. Zatrudnienie z kolei spadło o 1,8 proc. - nieco mniej, niż oczekiwano.

Rynek budowlany wychodzi z kryzysu

W grudniu, drugi miesiąc z rzędu rosła liczba nowych inwestycji budowlanych na rynku mieszkaniowym.

Odszkodowania: 57 tys. franków szwajcarskich z tytułu wypadku na stoku

57 tys. franków szwajcarskich - tyle wyniosło najwyższe odszkodowanie wypłacone przez Ergo Hestię z tytułu wypadku podczas uprawiania sportów zimowych.
Takich odszkodowań może być jeszcze więcej, bo ratownicy TOPR biją na alarm: z roku na rok wzrasta liczba wypadków narciarskich – informuje biuro prasowe grupy Ergo Hestia.

NBP rezygnuje z operacji typu swap walutowy na parze EUR/CHF

Narodowy Bank Szwajcarii, Europejski Bank Centralny, Narodowy Bank Polski i Narodowy Bank Węgier ogłaszają zaprzestanie dokonywania operacji typu swap walutowy na parze EUR/CHF, w których franki szwajcarskie dostarczane są za euro – poinformował NBP.

Spadła liczba mieszkań oddanych do użytku

W 2009 roku liczba mieszkań oddanych do użytku była o 3,1 proc. niższa niż w roku 2008 – podał we wtorek GUS, potwierdzając tym samym nasze wcześniejsze przypuszczenia.

Ranking lokat bankowych

Początek roku nie przyniósł znaczących zmian na pierwszych miejscach rankingu lokat bankowych. Bankowcy przewidują, że spadająca inflacja podniesie atrakcyjność lokat w tym roku.

Polska chce rozwijać współpracę gospodarczą z Hiszpanią

- Dynamiczny rozwój polskiej gospodarki otwiera nowe perspektywy dla realizacji dużych i interesujących projektów. Chcemy je wykonywać wspólnie z jednym z naszych najważniejszych partnerów gospodarczych, jakim niewątpliwie jest Hiszpania – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas spotkania z Polsko-Hiszpańską Izbą Gospodarczą 15 stycznia br. w Warszawie.

Rząd wspiera działalność badawczo-rozwojową firm

Wspieranie działalności badawczo-rozwojowej i technologii innowacyjnych oraz obowiązujący w tym zakresie system prawny i finansowy to główne tematy poruszone podczas posiedzenia Rady Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii – poinformowało Ministerstwo Gospodarki.

REKLAMA