TK: Kodeks morski nie jest zgodny z konstytucją
REKLAMA
REKLAMA
Trybunał orzekł, że art. 228 § 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 września 2001 r. - Kodeks morski nie jest niezgodny z art. 22 w związku z art. 20 i art. 31 ust. 3 konstytucji. W pozostałym zakresie Trybunał umorzył postępowanie ze względu na niedopuszczalność wydania wyroku.
REKLAMA
Trybunał konstytucyjny stwierdził, że wskazany przez skarżącego podstawowy wzorzec kontroli czyli wolność działalności gospodarczej jest wzorcem nieadekwatnym.
REKLAMA
Ustawodawca w zaskarżonym przepisie kodeksu morskiego (k.m.) nie ingeruje bowiem w wolność działalności gospodarczej. Skarżący po osiągnięciu 65 roku życia i skreśleniu z listy pilotów morskich nadal może prowadzić działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług pilotażu morskiego.
Stwierdzenie braku adekwatności wolności działalności gospodarczej jako wzorca kontroli spowodowało konieczność umorzenia postępowania w zakresie dotyczącym zgodności zaskarżonego przepisu k.m. z art. 32 konstytucji (zasada równości). Wskazany przepis w postępowaniach w sprawie skarg konstytucyjnych musi zostać powiązany z konkretnym prawem podmiotowym.
Skarżący jako wzorce kontroli dla zaskarżonego przepisu k.m. przywołał również art. VI ust. 1 i art. VII ust. 3 lit. C Międzynarodowej konwencji o wymaganiach w zakresie wyszkolenia marynarzy, wydawania im świadectw oraz pełnienia wacht, sporządzonej w Londynie dnia 7 lipca 1978 r.
Więcej: Prawnik.pl
Zobacz także: Przedsiębiorca w sądzie
REKLAMA
REKLAMA