Mała pensja może ochronić przez wierzycielem
REKLAMA
REKLAMA
Wynagrodzenie za pracę jest chronione
REKLAMA
Wynagrodzenie za pracę, jako (najczęściej) podstawowe źródło utrzymania osób fizycznych, korzysta z wielu gwarancji ustawowych, jest też szczególnie chronione przez Państwo.
Przejawia się to m.in. w ograniczeniu możliwości prowadzenia egzekucji roszczeń pieniężnych. Przy czym ograniczenia te zależą od tego, w jakim celu prowadzona jest egzekucja (o czym w dalszej części artykułu).
Ochrona ma zagwarantować to, że dłużnikowi pozostawi się środki niezbędne do przeżycia i utrzymania (niezależnie od tego, że zajęciu podlegają m.in. jego ruchomości i nieruchomości). Nie jest jednak możliwe pozbawienie dłużnika wszystkiego co posiada- nawet jeśli egzekucję toczy się na podstawie prawomocnego wyroku sądowego.
Nie całe wynagrodzenie można zająć
REKLAMA
Zgodnie z art. 87 kodeksu pracy, potrącenia z wynagrodzenia mogą sięgnąć :
• 3/5 jego wartości- jeśli dochodzone roszczenia mają charakter alimentacyjny,
• 1/2 jego wartości- jeśli dochodzone są w innej sprawie na podstawie tytułu wykonawczego.
Powyższa norma wskazuje, iż nawet jeśli dłużnik zarabia np. 20.000 zł, egzekucja z wynagrodzenia będzie mogła sięgnąć jedynie 10.000 zł (zakładając, że nie mamy do czynienia z egzekucją świadczeń alimentacyjnych).
Więcej: Nie można zająć całego wynagrodzenia
Zobacz także: Kalkulator wynagrodzenia
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.