reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Windykacja konsumencka > Nie można zająć całego wynagrodzenia

Nie można zająć całego wynagrodzenia

Wierzyciel może co do zasady dokonać zajęcia pensji dłużnika u pracodawcy, prawo pracy chroni go jednak, przed pozbawieniem wszelkich środków do życia- pracownicy zarabiający niewielkie pieniądze- mogą w ogóle uniknąć egzekucji.

Wynagrodzenie za pracę jest chronione

Wynagrodzenie za pracę, jako (najczęściej) podstawowe źródło utrzymania osób fizycznych, korzysta z wielu gwarancji ustawowych, jest też szczególnie chronione przez Państwo. Przejawia się to m.in. w ograniczeniu możliwości prowadzenia egzekucji roszczeń pieniężnych. Przy czym ograniczenia te zależą od tego, w jakim celu prowadzona jest egzekucja (o czym w dalszej części artykułu).
Ochrona ma zagwarantować to, że dłużnikowi pozostawi się środki niezbędne do przeżycia i utrzymania (niezależnie od tego, że zajęciu podlegają m.in. jego ruchomości i nieruchomości). Nie jest jednak możliwe pozbawienie dłużnika wszystkiego co posiada- nawet jeśli egzekucję toczy się na podstawie prawomocnego wyroku sądowego.

Nie całe wynagrodzenie można zająć

Zgodnie z art. 87 kodeksu pracy, potrącenia z wynagrodzenia mogą sięgnąć :

  • 3/5 jego wartości- jeśli dochodzone roszczenia mają charakter alimentacyjny,
  • 1/2 jego wartości- jeśli dochodzone są w innej sprawie na podstawie tytułu wykonawczego.

Powyższa norma wskazuje, iż nawet jeśli dłużnik zarabia np. 20.000 zł, egzekucja z wynagrodzenia będzie mogła sięgnąć jedynie 10.000 zł (zakładając, że nie mamy do czynienia z egzekucją świadczeń alimentacyjnych).

Kalkulator: Oblicz wynagrodzenie netto/brutto na 2010 rok

Podobnych ograniczeń nie ma jeśli osoba znajduje się na tzw. samozatrudnieniu- nie chronią jej wówczas przepisy prawa pracy.

Niskie wynagrodzenie nie podlega egzekucji

W stosunku do osób, które zarabiają b. niewielkie kwoty, egzekucja może być jedynie częściowa, a nawet (w skrajnych przypadkach) w ogóle bezskuteczna. Otóż poza normą, która chroni 1/2 (lub 2/5) wynagrodzenia, inny przepis kodeksu pracy (art. 87 1) wprowadza kwotę wolną od potrąceń (niezależnie od typu i podstawy dochodzonych roszczeń czy rodzaju tytułu wykonawczego).

Zgodnie z tą normą, wolną od potrąceń jest kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę, po odjęciu składek na ubezpieczenie zdrowotne i zaliczki na podatek dochodowy. Nie dotyczy to jednak świadczeń alimentacyjnych (te ograniczone są jedynie obwarowaniem wskazanym we wcześniejszym paragrafie).

W przypadku osób pracujących na ułamek etatu- powyższa wartość jest proporcjonalnie zmniejszona.

Polecamy: Na jakie świadczenia wpływa wartość minimalnego wynagrodzenia

Niniejszy artykuł nie dotyczy świadczeń należnych pracodawcy (m.in. udzielonych zaliczek, czy kar porządkowych).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W stosunku do osób, które zarabiają b. niewielkie kwoty, egzekucja może być jedynie częściowa, a nawet (w skrajnych przypadkach) w ogóle bezskuteczna.
W stosunku do osób, które zarabiają b. niewielkie kwoty, egzekucja może być jedynie częściowa, a nawet (w skrajnych przypadkach) w ogóle bezskuteczna.

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andersen w Polsce

Andersen w Polsce tworzy zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, najwyższej klasy doradztwo podatkowe, compliance, doradztwo w zakresie cen transferowych i outsourcing księgowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama